Reklamowane intensywnie tabletki nie muszą wcale działać, a lek podawany przez mamę może być przestarzały, albo był przeznaczony dla dzieci i teraz Ci już nie pomoże. Ale pomoże Ci wybrać to, co najszybciej przyniesie ulgę, Men’s Health i jego eksperci. Wpadnij z nami do apteki.
Zgaga i refluks – Polprazol Max
Pali Cię przełyk? Możesz ugasić ten pożar lekiem zawierającym tzw. inhibitor pompy protonowej. Uwaga: stosuj doraźnie, nie dłużej niż przez 2 tygodnie. Jeśli objawy nie mijają lub się nasilają – zgłoś się do gastroenterologa. Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, np. antywirusowe albo przeciwlękowe, zapytaj lekarza lub farmaceuty, czy można je łączyć z omeprazolem.
Trądzik – Benzacne
Aktywnym składnikiem Benzacne jest nadtlenek benzoilu. Zacznij od słabszej wersji – jest łagodniejsza dla skóry, a zazwyczaj wystarcza, żeby pozbyć się pryszczy. Na noc zaś smaruj twarz żelem z kwasem salicylowym 2% (np. Sylveco – Rumiankowy żel do twarzy). Złagodzi podrażnienia, oczyści skórę i złuszczy stare warstwy naskórka.
Alergie – Claritine
Większość dostępnych bez recepty środków przeciwalergicznych jest podobnie skuteczna. „Jednak Claritine wygrywa, bo zawiera loratadynę, która nie powoduje senności” – wyjaśnia dr Joey Mattingly, farmaceuta z University of Maryland. Weź tabletkę na godzinę przed wyjściem z domu. Maksymalne stężenie we krwi loratadyna osiąga po 1,5 godziny.
Brzydki oddech – Halita
Zacznij od dentysty, bo przyczyną brzydkiego oddechu może być zepsuty ząb. Jeśli zęby są zdrowe, a Ty nadal wolisz nie zbliżać się do ludzi, zacznij stosować płyn do płukania zawierający chlorek cetylopirydyny (CPC) — on rozprawi się z bakteriami odpowiedzialnymi za produkcję lotnych związków siarki. To właśnie one tak śmierdzą.
Afty – woda utleniona
Woda utleniona działa cuda. Nalej łyżeczkę wody utlenionej do szklanki wody i przepłucz usta rano. Zdaniem niemieckich uczonych taka procedura przyspiesza gojenie. Nie połykaj roztworu, lecz go wypluj! Następnie posmaruj aftę maścią Anaftin lub Dezaftan, która pokryje odsłonięte zakończenia nerwowe warstwą ochronną łagodzącą ból.
Kaszel – Guajazyl
Masz wrażenie, że za chwilę wyplujesz płuca? Pomoże Ci syrop z gwajafenezyną, która rozrzedza wydzielinę zalegającą w płucach i ułatwia odksztuszanie. „By rozprawić się z kaszlem, bierz zalecane dawki przez 3-4 dni, nawet jeśli czujesz się już lepiej” – radzi prof. W. Steven Pray z Oklahoma State University. I jeśli nie musisz, nie bierz środków przeciwkaszlowych – kaszel pomaga pozbyć się wydzieliny z płuc.
Opryszczka – Hascovir
Gdy tylko poczujesz znajome swędzenie wargi, od razu posmaruj się Hascovirem. W aptekach jest też Zovirax, jednak jest on znacznie droższy, a zawiera tę samą substancję aktywną – acyklowir. Przewagą Zoviraxu Duo jest to, że zawiera też hydrokortyzon, który zmniejsza świąd. Jeśli acyklowir nie działa, spróbuj nowości na polskim rynku – Erazabanu z dokozanolem.
Komentarze
~Zawel, 2016-09-02 14:30:41
Mens Health, 2016-07-08 08:50:39
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?