Tabletki, leki i suplementy: co naprawdę pomaga?

Firmy farmaceutyczne wydają setki milionów na reklamy, a Polacy wydają co roku 11,5 mld złotych na leki bez recepty. Ty też wydajesz? Sprawdź, co naprawdę warto kupować.

Tabletki shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jesteśmy narodem lekomanów. Na świecie tylko Amerykanie i Francuzi kupują równie dużo lub więcej leków. Niestety, często nie tych, które są najlepsze. I nic w tym dziwnego, bo skąd zwykły człowiek ma czerpać o nich wiedzę? Wchodzisz do apteki, patrzysz na pełne półki i zastanawiasz się, co kupić. To, co ostatnio widziałeś setki razy w telewizji czy to, co zawsze podawała Ci mama? Słuszne wątpliwości.

REKLAMA

Reklamowane intensywnie tabletki nie muszą wcale działać, a lek podawany przez mamę może być przestarzały, albo był przeznaczony dla dzieci i teraz Ci już nie pomoże. Ale pomoże Ci wybrać to, co najszybciej przyniesie ulgę, Men’s Health i jego eksperci. Wpadnij z nami do apteki.  

Zgaga i refluks – Polprazol Max

Pali Cię przełyk? Możesz ugasić ten pożar lekiem zawierającym tzw. inhibitor pompy protonowej. Uwaga: stosuj doraźnie, nie dłużej niż przez 2 tygodnie. Jeśli objawy nie mijają lub się nasilają – zgłoś się do gastroenterologa. Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, np. antywirusowe albo przeciwlękowe, zapytaj lekarza lub farmaceuty, czy można je łączyć z omeprazolem.

Trądzik – Benzacne

Aktywnym składnikiem Benzacne jest nadtlenek benzoilu. Zacznij od słabszej wersji – jest łagodniejsza dla skóry, a zazwyczaj wystarcza, żeby pozbyć się pryszczy. Na noc zaś smaruj twarz żelem z kwasem salicylowym 2% (np. Sylveco – Rumiankowy żel do twarzy). Złagodzi podrażnienia, oczyści skórę i złuszczy stare warstwy naskórka.

Alergie – Claritine

Większość dostępnych bez recepty środków przeciwalergicznych jest podobnie skuteczna. „Jednak Claritine wygrywa, bo zawiera loratadynę, która nie powoduje senności” – wyjaśnia dr Joey Mattingly, farmaceuta z University of Maryland. Weź tabletkę na godzinę przed wyjściem z domu. Maksymalne stężenie we krwi loratadyna osiąga po 1,5 godziny.

Brzydki oddech – Halita

Zacznij od dentysty, bo przyczyną brzydkiego oddechu może być zepsuty ząb. Jeśli zęby są zdrowe, a Ty nadal wolisz nie zbliżać się do ludzi, zacznij stosować płyn do płukania zawierający chlorek cetylopirydyny (CPC) — on rozprawi się z bakteriami odpowiedzialnymi za produkcję lotnych związków siarki. To właśnie one tak śmierdzą.

Afty – woda utleniona

Woda utleniona działa cuda. Nalej łyżeczkę wody utlenionej do szklanki wody i przepłucz usta rano. Zdaniem niemieckich uczonych taka procedura przyspiesza gojenie. Nie połykaj roztworu, lecz go wypluj! Następnie posmaruj aftę maścią Anaftin lub Dezaftan, która pokryje odsłonięte zakończenia nerwowe warstwą ochronną łagodzącą ból.

Kaszel – Guajazyl

Masz wrażenie, że za chwilę wyplujesz płuca? Pomoże Ci syrop z gwajafenezyną, która rozrzedza wydzielinę zalegającą w płucach i ułatwia odksztuszanie. „By rozprawić się z kaszlem, bierz zalecane dawki przez 3-4 dni, nawet jeśli czujesz się już lepiej” – radzi prof. W. Steven Pray z Oklahoma State University. I jeśli nie musisz, nie bierz środków przeciwkaszlowych – kaszel pomaga pozbyć się wydzieliny z płuc.

Opryszczka – Hascovir

Gdy tylko poczujesz znajome swędzenie wargi, od razu posmaruj się Hascovirem. W aptekach jest też Zovirax, jednak jest on znacznie droższy, a zawiera tę samą substancję aktywną – acyklowir. Przewagą Zoviraxu Duo jest to, że zawiera też hydrokortyzon, który zmniejsza świąd. Jeśli acyklowir nie działa, spróbuj nowości na polskim rynku – Erazabanu z dokozanolem. 

REKLAMA

REKLAMA

Tabletki shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Suchy kaszel – Vicks MedDex

REKLAMA

Przeczytaj jeszcze raz zalecenia z lewej strony. Dalej męczy Cię suchy, denerwujący kaszel? Sięgnij po syrop z dekstrometorpanem, który hamuje odruch kaszlu. Nie leczy przyczyn, ale pozwala funkcjonować i przespać całą noc. Zaczyna działać po 10-30 minutach i pomaga około 6 godzin. Gdy dręczy Cię kaszel, te kilka godzin jest prawdziwym wybawieniem.

Łupież – Nizoral

Najczęstszą przyczyną łupieżu są grzyby. Dlatego zacznij od substancji, która jest dla nich bezlitosna, czyli ketokonazolu. Stosuj 2 razy w tygodniu przez miesiąc. Między dawkami myj głowę zwykłym szamponem, najlepiej takim dla dzieci – jest najmniej drażniący. Stosuj dokładnie według instrukcji, zwracając uwagę zwłaszcza na czas, jaki szampon powinien pozostać na głowie.

Biegunka – Stoperan

Gdy masz biegunkę, Twoje jelita zbyt szybko przesuwają treść pokarmową, organizm nie nadąża wchłonąć wody i stolce są wodniste. Loperamid hamuje perystaltykę jelit i pozwala oddalić się od WC nieco dalej niż do sypialni. Wg American Family Physician, najskuteczniejsze jest połączenie loperamidu z simetikonem, a wersja Plus ma taki właśnie skład. Widzisz krew? Idź do lekarza.

Wzdęcia - Imogas Forte

Gdy wTwoich jelitach zgromadzi się za dużo gazu, odczuwasz silny dyskomfort i masz wrażenie, jakbyś zaraz miał pęknąć. Symetykon działa w ten sposób, że zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków powietrza, które zgromadziły się w Twoich jelitach, i powoduje ich pękanie. Pęcherzyków, nie jelit.

Zaparcie – Lactulosum

Możesz zacząć od suszonych śliwek, ale szybciej pozbędziesz się kłopotu, idąc do apteki. Laktuloza sprawia, że woda zatrzymuje się w jelicie grubym, stolec staje się luźniejszy i w końcu maszyna rusza. Jeśli nawet ten środek nie działa, kup czopki glicerynowe – są naprawdę skuteczne. Nie próbuj tylko przyjmować doustnie, bo nie tędy droga.

Grzybica – Lamisilatt

Przestań się drapać i zacznij smarować. Zawarta w Lamisilu terbinafi na to standard w leczeniu grzybicy stóp. W przypadku grzybicy stóp krem jest lepszy niż spray, bo penetruje skórę głębiej. Smaruj zajęte grzybicą miejsca przez co najmniej tydzień, nawet jeśli objawy ustąpią. Grzyby wciąż mogą ukrywać się w zakamarkach, np. pod paznokciami. 

REKLAMA

Tabletki shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Drobne skaleczenie – wazelina

REKLAMA

Przemywanie drobnych skaleczeń alkoholem to przesada. Nie ma też powodu, by używać maści z antybiotykiem. Wystarczy przemyć wodą z mydłem, a następnie posmarować cienką warstwą wazeliny i założyć opatrunek. Wazelina pozwoli zachować odpowiednie nawilżenie tkanek i rana szybciej się zagoi. Jeśli korzystasz z plastra, nakładaj wazelinę precyzyjnie, bo plaster nie przyklei się.

Choroba lokomocyjna – Aviomarin

Źle znosisz jazdę samochodem, autobusem czy samolotem? Sięgnij po Aviomarin. Zawarty w nim dimenhydrynat może sprawić, że staniesz się senny i będziesz miał kłopoty z koncentracją. Dlatego nie bierz go, jeśli to Ty prowadzisz. Aviomarin weź na pół godziny przed podróżą. Jesteś kierowcą i masz chorobę lokomocyjną? Spróbuj preparatów z imbirem.

Ból i gorączka – Ibuprom

Ibuprofen ma, oprócz przeciwbólowego, również silne działanie przeciwzapalne, więc przyspiesza powrót do zdrowia w większym stopniu niż paracetamol. Działa też od niego dłużej. Zacznij od dawki 200 mg i – jeśli ból nie zniknie – powtórz po 6 godzinach. Lek w formie żelu (np. Sprint Caps) działa szybciej niż ten zwykły w twardych tabletkach.

Ból gardła – Septolete Plus

Pastylki zawierające benzokainę, która złagodzi ból, a dzięki zawartości chlorku cetylopirydyniowego walczą też z grzybami i bakteriami. Forma pastylek sprzyja zaś wydzielaniu śliny, dzięki czemu gardło jest lepiej nawilżone i łatwiej Ci będzie później przełknąć kęs jedzenia. Jeśli bólowi gardła towarzyszy gorączka, lepiej idź do lekarza.

Ekspert MH radzi – Renee Acosta, profesor farmacji

Tzw. zamienniki, czyli leki generyczne, muszą mieć takie samo działanie, jak oryginały. Ale najnowsze badania wykazały, że nie zawsze mają.

Wyobraź sobie, że zamykasz oczy i ktoś kładzie Ci na jedną dłoń tabletkę z ibuprofenem, reklamowaną w TV, a na drugą tabletkę tzw. zamiennik, lek generyczny, zupełnie nieznanej marki. Myślisz, że poczujesz różnicę? Nie ma szans. Zamienniki to zamienniki – dosłownie. „Zawierają dokładnie tę samą chemiczną substancję w tej samej ilości, tej samej formie i identycznej biodostępności co produkty markowe” – wyjaśnia Reneé Acosta, dziekan Wydziału Farmacji na University of Texas Austin.

Ale... jeśli zdążyłbyś coś podejrzeć, mógłbyś poczuć różnicę. W przeprowadzonym w Niemczech w 2015 roku badaniu uczeni wykazali, że znana marka ma wpływ na to, czy i w jakim stopniu odczuwamy ulgę. Ochotnikom podawano placebo w opakowaniu znanych marek i w opakowaniu no name, mówiąc, że są to środki przeciwbólowe. Okazało się, że po zażyciu tych pierwszych ludzie subiektywnie ocenili ich skuteczność jako większą. „Pozytywne nastawianie i wiara w siłę leku mogą mieć wpływ na jego skuteczność” – mówi prof. Acosta. 

Zobacz również:
Odsłoń sześciopak, wypełnij rękawki koszulki i wzmocnij plecy wyciskaniem w klęku z odchyleniem.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA