Naukowcy: szczepionka przeciw COVID-19 jest najlepiej zbadaną szczepionką w historii

„COVID-19 to jedna z najlepiej poznanych chorób zakaźnych w historii, a szczepionka przeciw tej chorobie jest najlepiej zbadaną szczepionką w historii szczepień. Wyraźny jest natomiast deficyt woli zwalczania epidemii COVID-19 u rządzących" – napisał zespół ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.

szczepionki covid-19 fot. shutterstock.com

Pod koniec stycznia br. zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN opublikował specjalny komunikat na temat szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Napisano w nim między innymi, że „wolność człowieka do dokonywania nieracjonalnych, sprzecznych z naukowymi poglądami wyborów kończy się tam, gdzie zaczynają one zagrażać zdrowiu i życiu współobywateli”.

Naukowcy wchodzący w skład zespołu podkreślili, że pomimo doniesień wskazujących, że wariant omikron powoduje łagodniejszy przebieg choroby, infekcja wirusem wciąż stanowi śmiertelne zagrożenie dla ludzi – szczególnie tam, gdzie wiele osób pozostaje niezaszczepionych.
Czyli np. w Polsce.

Eksperci ostrzegli, że szczyt hospitalizowanych pacjentów z powodu COVID-19 jest prognozowany na drugą połowę lutego. W optymistyczny wariancie zakłada się, że będzie on porównywalny do szczytu z listopada 2020 roku.

Dramat skrajnej niewydolności systemu opieki zdrowotnej może dotknąć wszystkich, również osoby chore na schorzenia inne niż COVID-19, gdyż generalnie stan zdrowia społeczeństwa w Polsce jest stosunkowo zły, a system ochrony zdrowia jest już głęboko niewydolny” – napisali naukowcy.

Najwyższa pora skończyć z poglądem, że jeszcze wielu rzeczy o SARS-CoV-2 czy o szczepionkach nie wiemy. COVID-19 to jedna z najlepiej poznanych chorób zakaźnych w historii medycyny, a szczepionka przeciw tej chorobie jest najlepiej zbadaną szczepionką w historii szczepień. Wyraźny jest natomiast deficyt woli zwalczania epidemii COVID-19 u rządzących” – możemy przeczytać w komunikacie.

Naukowcy z zespołu przy prezesie PAN nawołują do podjęcia zdecydowanych działań.

Pora odrzucić założenie, że pewna część społeczeństwa to osoby o zrozumiałych wątpliwościach co do restrykcji i szczepień. Nadszedł etap walki z groźnymi dla społeczeństwa działaniami dobrze zorganizowanej – choć mniej licznej, niż się wydaje – grupy antyszczepionkowców, którzy otumaniają dużą jego część. Trzeba im się zdecydowanie przeciwstawiać w polityce, w instytucjach publicznych i w życiu społecznym. Trzeba użyć wszelkich środków prawnych w celu obrony społeczeństwa przed ekspansją tych środowisk. Wolność człowieka do dokonywania nieracjonalnych, sprzecznych z naukowymi poglądami wyborów kończy się tam, gdzie zaczynają one zagrażać zdrowiu i życiu współobywateli” – napisali specjaliści.

W komunikacie zaprezentowano pięciopunktowy plan działania, który ma pomóc w walce z pandemią:

  1. Rygorystyczne egzekwowanie zasady MDDW (maseczki, dystans, dezynfekcja, wietrzenie), ale też zasady „masz infekcję – zostań w domu” oraz w najbliższych tygodniach powrót, gdzie tylko możliwe, do pracy zdalnej, także wśród osób zaszczepionych.
  2. Wprowadzenie ułatwień dla zaszczepionych oraz ograniczeń dla niezaszczepionych. „Należy przy tym stosować się do wytycznych dotyczących trwałości ochrony, jaką zapewniają szczepionki oraz konieczności przyjęcia dawki przypominającej, odpowiednio ustalając datę ważności certyfikatu. Działania powinny mieć charakter systemowy, a trudne decyzje i odpowiedzialność nie powinny ciążyć na pracodawcach. Decyzje o przyszłych dawkach czy wprowadzeniu szczepienia do kalendarza szczepień obowiązkowych należy podjąć na podstawie racjonalnych przesłanek oraz uwzględniając stan pandemii" – piszą naukowcy.
  3. Promowanie powszechnego testowania dla wszystkich zainteresowanych (np. poprzez bezpłatne testy antygenowe bez skierowania, choćby korzystając z brytyjskiego rozwiązania darmowych pakietów testów dla każdego w każdej aptece) oraz regularne testowanie dzieci i personelu w szkołach.
  4. Intensyfikacja kampanii informacyjnej dotyczącej epidemii COVID-19. Wprowadzenie do szkół programów edukacyjnych dotyczących epidemiii sposobów jej zwalczania, w szczególności tak podstawowych narzędzi do walki z chorobami zakaźnymi jak szczepionki.
  5. Podjęcie zdecydowanych działań piętnujących poglądy i postawy negujące dobrze udokumentowane fakty naukowe i bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu Polaków.

Zdaniem naukowców proponowane natychmiastowe działania nie zatrzymają kolejnej fali zakażeń, ale mogą ją rozciągnąć w czasie i tym samym osłabić jej niszczycielskie działanie.

Niewybaczalnym błędem będzie nieskorzystanie z nich” – stwierdzili eksperci.


Źródło: naukawpolsce.pl

Zobacz również:
REKLAMA