Suplementy przyszłości - co będziemy łykać już niedługo?

Przedstawiamy listę substancji, które, choć dziś są często nielegalne, w przyszłości mogą stać się bardzo popularnymi lekami i suplementami.

shutterstock.com

Solriamfetol

W 2018 roku zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do leczenia senności u ludzi cierpiących na obturacyjny bezdech senny (OBS). Większość chorych to mężczyźni. Ten lek lepiej niż cokolwiek innego pomaga milionom stale sennych facetów utrzymać stan czuwania.

THC

Medyczna marihuana jest w Polsce trudno dostępna, ale można dostać na nią receptę. Składnikiem odpowiedzialnym za odurzenie jest THC (tetrahydrokannabidol), który nie tylko odurza. Wg badań na University of New Mexico THC ma działanie przeciwwymiotne i pomaga łagodzić przewlekły ból. No, to zaczyna wyglądać prawie jak zielone światło.

ZOBACZ: Adaptogeny w sporcie - cała prawda

11-beta-MNTDC

Kobiety mają pigułki antykoncepcyjne od lat, a my? Chyba już niedługo będziemy mieli. MNTDC to zmodyfikowany testosteron, który czasowo zmniejsza produkcję plemników, ale nie wpływa na libido i ostatnio przeszedł w USA testy bezpieczeństwa.

Bloker RCAN1

Brzmi to jak nazwa nowego myśliwca, ale RCAN1 to jeden z genów odpowiadających za zarządzanie kaloriami. Uczeni z Flinders University wyłączyli u myszy ten gen, co sprawiło, że przestały tyć nawet wówczas, gdy zjadały bardzo obfi te posiłki. Ciekawe, kiedy uda się wyłączyć RCAN1 u ludzi.

MDMA

Badania wykazały, że ten imprezowy narkotyk może być skuteczny w leczeniu PTSD. Obecnie trwa nabór ochotników do badań klinicznych, które mają porównać skuteczność MDMA z dotychczas stosowanymi lekami.

DMT

Dimetylotryptamina, tak obrazowo opisana przez Joe Rogana, chyba rzeczywiście ma właściwości lecznicze, nie tylko psychodeliczne. Wg „ACS Chemical Neuroscience” mikrodawki DMT łagodzą stany lękowe, nie wywołując halucynacji. Czekamy.

Esketamina

Ketaminy używa się do znieczuleń, a także rekreacyjnie, jednak jej odmiana w sprayu może przynieść ulgę wielu chorym na depresję, na których nie działają tradycyjne antydepresanty. I to ulgę błyskawiczną, bo esketamina działa znacznie szybciej – właściwie natychmiast, a nie po tygodniach.

Psylocybina

Wg badań ta substancja aktywna halucynogennych grzybków łagodzi objawy depresji, stany lękowe i natrętne myśli w przebiegu nerwicy natręctw. Badania nad wykorzystaniem jej w innych zaburzeniach trwają. Czyżby psychiatryczne panaceum?

PRZECZYTAJ: Psychodeliki, czyli grzybki i inne

Metformina

Ten lek przeciwcukrzycowy zwiększa wrażliwość na insulinę, ale nie dlatego trafi ł na tę listę. Nowe badania National Academy of Sciences sugerują, że metformina może też łagodzić objawy odstawienia nikotyny. Jeśli to się potwierdzi, uzależnionym łatwiej będzie rzucić palenie.

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste są jak surowiec. Po wstrzyknięciu mogą się dopasować i załatać dziury w teoretycznie każdej tkance. Światowa Agencja Antydopingowa niedawno zezwoliła na ich stosowanie w leczeniu kontuzji (np. w kolanach Cristiano Ronaldo i Rafaela Nadala). Trudno o lepszy dowód, że to działa i jest bezpieczne.

Zobacz również:
REKLAMA