Suplementy na wytrzymałość [test]

Czasami potrzebujesz potrenować albo popracować naprawdę na pełnych obrotach przez dłuższy niż zwykle czas. Można to załatwić kawą, ale można też sięgnąć po suple, które dodadzą Ci skrzydeł.

Suplementy na wytrzymałość Shutterstock.com

W zasadzie suplementy na wytrzymałość są przeznaczone dla sportowców, ale nie są przecież zarezerwowane wyłącznie dla nich. Bo wysiłek nie zawsze musi być fizyczny. Praca zdalna zburzyła wielu z nas rytm dnia i żeby nadążyć z zadaniami musimy czasami zarywać noce. I tutaj z pomocą przychodzą suplementy obiecujące większą wytrzymałość i zmniejszenie uczucia zmęczenia. Sprawdziliśmy, jak sobie radzą nie na bieżni czy na macie, ale za biurkiem, gdzie zmęczenie nie powoduje przyspieszenia oddechu, ale senność i piasek w oczach.

Procedura testowa

Jak testowałem środki, które obiecują zmniejszenie zmęczenia i zwiększenie energii.

1. Doraźne działanie
Sprawdzałem przede wszystkim doraźne działanie, czyli to, w jakim stopniu przyjęcie danej substancji zdoła mi pomóc tu i teraz. Gdybym chciał porównać skuteczność w dłuższej  perspektywie, nie skończyłbym do jesieni.

2. Okoliczności
Wybierałem noce z piątku na sobotę, żeby poziom zmęczenia był podobny, no i żebym nie musiał się martwić, że następnego dnia muszę wstać wcześnie rano.

3. Pomiar
Około 20, przed całonocną pracą, zażywałem zalecaną dawkę i sprawdzałem, jak długo zdołam efektywnie pracować. Odpuszczałem, gdy zaczynałem mocno ziewać, albo oczy piekły mnie tak, że dłużej nie mogłem wysiedzieć.

Wyniki

ENDURANCE / NATURAL NATION
Proszek
Cena: 139 zł/450 g
OCENA TESTERA 17/20

Połączenie energetyka z izotonikiem, czyli – przynajmniej w teorii – idealne rozwiązanie, gdy czeka Cię ciężkie zadanie. W składzie: izomaltuloza – cukier, który zapewnia energię przez dłuższy czas niż sacharoza czy glukoza; kofeina, która pomaga odgonić sen; ashwagandha – łagodząca stres i podnosząca testosteron; ekstrakt z korzenia buraka – dostarczający azotany poprawiające ukrwienie, i witaminy z grupy B – wzmacniające układ nerwowy. Dotrwałem bez kawy do 6 rano, mniej więcej do 5 w całkowitym skupieniu. Dzięki izotonicznym właściwościom udało się też uniknąć bólu głowy, który często mnie dopada, gdy pracuję do bardzo późna. Zaskoczył mnie efekt uboczny: spontaniczna, niczym niesprowokowana erekcja – to pewnie efekt azotanów z buraka
albo ashwagandhy.

Co w środku?
Proszek i miarka – jak w odżywkach białkowych. Rozpuszcza się łatwo, bez grudek i ma smak granatu.

BODYMAX ACTIVE / ORCLA CARE
Tabletki
Cena: 30 zł/60 tabletek
OCENA TESTERA 12/20

 

Suplementy na wytrzymałość, endurancemat. prasowe
 

Również preparat złożony, o podobnym działaniu jak poprzednik: obiecuje zmniejszenie zmęczenia, przywrócenie energii i wspomaganie sprawności fizycznej. Czy dotrzymuje obietnicy? Częściowo. Głównym składnikiem aktywnym jest tutaj standaryzowany wyciąg z żeń-szenia, wspomagany ekstraktem z białej herbaty, witaminami (B, C, D i E) oraz minerały. Brałem już kiedyś Bodymax z żeń-szeniem i w moim subiektywnym odczuciu rzeczywiście zwiększa coś, co nazwałbym energią życiową. Wymaga jednak dłuższego stosowania, bo doraźnie pobudził mnie w mniejszym stopniu niż Endurance i Cardiamid. Jednak co kofeina, to kofeina.

Co w środku?
Spore tabletki, dość trudne do przełknięcia, zwłaszcza jeśli ktoś – tak jak ja – nie lubi tabletek.

ORSALIT / BIOMED
Saszetki
Cena: 13 zł/10 saszetek
OCENA TESTERA 15/20

Suplementy na wytrzymałość, endurancemat. prasowe

Orsalit to moja sprawdzona broń w walce z kacem: zawsze mam na półce kartonik, bo kac, jak wiadomo, potrafi zaskoczyć. Dlaczego więc postanowiłem go sprawdzić jako formę suplementu na wytrzymałość? Gdyż wielokrotnie przekonałem się, że gdy siedzę do rana, w okolicach 3-4 w nocy zaczyna mnie boleć głowa. Przyczyną tego bólu i odczuwania zmęczenia może być odwodnienie. Gdy intensywnie pracuję, skupiam się na maksa i zapominam nawet o napojach. Orsalit uzupełnia elektrolity i doskonale nawadnia. I, o dziwo, okazał się całkiem skutecznym pomocnikiem w przetrwaniu połowy nocki. Koło 3 ziewałem już jak opętany, chociaż – nadzieje się spełniły – bez bólu głowy.

Co w środku?
Saszetki z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie. Jest nawet pojemniczek i dwie rurki. W smaku niezły, ale polecam rozpuszczać w naprawdę zimnej wodzie.

CARDIAMID Z KOFEINĄ / ADAMED
Pastylki do ssania
Cena: 12 zł/8 pastylek
OCENA TESTERA 16/20

Suplementy na wytrzymałość, endurancemat. prasowe

Gdy na samą myśl o kolejnej kawie czujesz, jak przewraca Ci się w żołądku, z pomocą przychodzi kofeina w formie skoncentrowanej. Cardiamid z kofeiną zawiera wyciąg z guarany (kofeina też z niej pochodzi). Oprócz guarany w pastylkach jest też magnez i witamina B6, czyli to, czego układ nerwowy potrzebuje, gdy czeka Cię wysiłek. Zawartość kofeiny w jednej kapsułce jest stosunkowo niewielka, bo około 25 mg, więc można ją dawkować tak, by nie przesadzić. Ja w ciągu nocy zużyłem 6 kapsułek, dostarczając sobie w sumie 150 mg kofeiny. Niby mniej niż zwykle dostarczam sobie z kawą, ale pomogło dotrwać do 5 rano. I zasnąć bez problemów.

Co w środku Słodkie pastylki o trudnym do zidentyfikowania smaku. Pierwsza OK, druga i kolejne wydały mi się już gorzkie.

 

ZOBACZ TEŻ: Testujemy suplementy na sen

REKLAMA