Suplementy na sen [Test redakcji]

Uważasz, że szkoda życia na sen? Błąd. Jeśli  dobrze się nie wyśpisz, życie przestanie sprawiać Ci radość. Co więcej  – może potrwać krócej.

sen, suplementy na sen shutterstock.com

Kładziesz się w miarę wcześnie, po czym przewracasz się jeszcze godzinę albo dwie, zanim zaśniesz. Kładziesz się późno, wyczerpany, by po godzinie obudzić się całkowicie przytomny i następną godzinę przewracać się z boku na bok? A może zasypiasz grzecznie o 23, wstajesz o 7, ale i tak cały dzień chodzisz jak zombie z niewyspania? Ja znam każdą z tych sytuacji aż za dobrze, więc postanowiłem sprawdzić, jak działają suple, które mają pomagać się wyspać. Żeby nie polegać wyłącznie na subiektywnym odczuciu, sprawdzałem jakość snu zegarkiem Polar, który czuwał, gdy ja odpoczywałem.

1. Melatonina

 • LEK-AM
 • Tabletki
 • Cena: 31,40 zł/30 tabletek

Melatonina to hormon odpowiedzialny za uczucie senności. Normalnie wydziela się, gdy jest ciemno, ale u ludzi, którzy tak jak ja żyją bardzo nieregularnie, albo np. pracują na nocną zmianę, nie do końca synchronizuje się z porą dnia i nocy. Wg ulotki „działanie leku obserwuje się stopniowo, nierzadko po upływie 2 tygodni”, ale ja odczułem działanie już po pierwszej dawce. Zaśnięcie dużo szybsze, jakość snu jednak średnia: zegarek pokazał, że w ciągu nocy wybudzałem się 8 razy, z czego raz na prawie 4 minuty. O dziwo, te wybudzenia rejestruje tylko zegarek – w mojej pamięci nie pozostawiają one śladów. Bez wspomagania pigułkami budziłem się nawet 16 razy w ciągu nocy. Zasypiałem zwykle 20-30 minut, choć zdarzało się nie zasnąć i godzinę, i dwie.

Co w środku: Malutka pigułka zawiera 5 mg czystej melatoniny i substancje pomocnicze.

Czas do zaśnięcia: 8/10

Sen głęboki: 6/10                    

Wybudzenia: 7/10

Ocena testera: 21/30

ZOBACZ TEŻ: CZy alkohol osłabia działanie suplementów?

2. Recovery

 • Natural Nation
 • Kapsułki
 • Cena: 119 zł/60 kapsułek

Ten suplement różni się od pozostałych tym, że jest to preparat złożony. Większość składników przyczynia się do złagodzenia stresu, a więc powinny też poprawić sen. I poprawiły: zasnąłem błyskawicznie. Nie zapamiętałem nawet jednego zdania z audiobooka, którego słucham do poduszki. Wybudzeń zaliczyłem tylko 4 – o połowę mniej niż przy samej melatoninie. I obudziłem się bez budzika, wyraźnie wypoczęty. Zresztą cały dzień miałem wrażenie, że mam więcej energii. Być może to wpływ ashwagandhy, która – co wykazał inny nasz test – podnosi trochę poziom testosteronu.

Co w środku: Zawiera m.in. melatoninę, ashwagandhę, GABA, melisę lekarską i witaminę B6.

Czas do zaśnięcia: 9/10

Sen głęboki: 8/10                    

Wybudzenia: 8/10

Ocena testera: 25/30

ZOBACZ TEŻ: Co pomoże Ci NIE ZASNĄĆ

3. 5-HTP

 • Swanson
 • Kapsułki
 • Cena: 55 zł/60 kapsułek

5-HTP to prekursor hormonu szczęścia – serotoniny, która z kolei jest m.in. prekursorem melatoniny. Czasami stosuje się go do leczenia zaburzeń nastroju; ludzie używający MDMA łykają go, żeby zapobiec „zjazdowi” po ciężkiej imprezie. Podejmowano nawet próby leczenia przedwczesnego wytrysku za pomocą 5-HTP. Jak zadziałał na mnie? Dobrze. Wprawdzie czas zaśnięcia skrócił się nieznacznie (trwało to około 15 minut), ale za to sen był mocny – 5 wybudzeń. Miałem bardzo wyraźne sny i chociaż obudził mnie budzik (a nie sam z siebie), to wstałem wyspany.

Co w środku: 5-HTP to inaczej 5-Hydroksytryptofan – aminokwas pozyskiwany z nasion czarnej fasoli afrykańskiej.

Czas do zaśnięcia: 6/10

Sen głęboki: 9/10                    

Wybudzenia: 7/10

Ocena testera: 22/30

4. Inositol

 • Puritan’s Pride
 • Tabletki
 • Cena: 44 zł/90 tabletek

Inozytol ma działanie  modulujące na układ nerwowy,  dlatego stosuje się go niekiedy  w terapii zaburzeń lękowych, nerwicy natręctw i ataków paniki. Wygląda jednak na to, że jego działanie doraźne – przynajmniej w przypadku snu  – jest niezauważalne. Być może przy dłuższym stosowaniu poprawia jego jakość, ja jednak, oprócz mniejszej niż zwykle ilości przebudzeń, nie zauważyłem właściwie żadnego efektu po jednorazowym zażyciu,  na dodatek dawki bardzo małej (1 g) w porównaniu z dawkami stosowanymi w badaniach  – w nich pacjenci dostawali  po kilka, kilkanaście gramów  na dobę przez kilka tygodni.

Co w środku: Inozytol, zwany też witaminą B8. 

Czas do zaśnięcia: 5/10

Sen głęboki: 5/10                    

Wybudzenia: 4/10

Ocena testera: 14/30

ZOBACZ TEŻ: Co poprawia pamięć?

Zobacz również:
REKLAMA