Suplementy na lepszą pamięć [test]

Suplementy poprawiające pamięć nie mają magicznej mocy - nie przypomnisz sobie rzeczy, których się nie nauczyłeś. Ale jeśli zetknąłeś się z jakąś informacją (czytaj: przeczytałeś ten podręcznik czy instrukcję), suple mogą Ci pomóc wydobyć potrzebne informacje właśnie wtedy, gdy będą Ci potrzebne. 

Suplementy na pamięć Getty Images

W ostatniej chwili orientujesz się, że czas przyspieszył i teraz na nauczenie się sporej dawki wiedzy zostały Ci tylko dwa dni. Po co sięgnąć? Wprawdzie czasy moich sesji egzaminacyjnych są dość odległe, ale człowiek uczy się całe życie. A uczenie się to w dużej mierze zapamiętywanie. Dlatego postanowiłem sprawdzić, czy suplementy reklamowane jako wspomagające koncentrację i/lub pamięć rzeczywiście sprawią, że zapamiętam więcej niż bez nich. Sprawdzałem ich wpływ na pamięć krótkotrwałą, korzystając z testu dostępnego online, generującego losowe ciągi liczb, które trzeba po chwili odtworzyć od końca, więc nie można się było nauczyć odpowiedzi ani nabrać wprawy. Okazało się, że po zażyciu suplementów można poprawić wynik o ok. 10%. Na maturze te 10% to może być Twoje być albo nie być.

Procedura testowa

Jak testowałem środki, które obiecują poprawę koncentracji i pamięci.

1. Doraźne działanie

Sprawdzałem doraźne działanie, czyli to, w jakim stopniu przyjęcie danej substancji zdoła mi pomóc tu i teraz. W końcu po takie środki sięga się głównie wtedy, kiedy czasu jest mało i nie można czekać tygodniami na efekty.

2. Bazowy rezultat

Żeby uniknąć wpływu przypadku, najpierw zrobiłem trzy testy kontrolne – bez żadnego wspomagania. Potem za każdym razem również trzykrotnie rozwiązywałem test i wyciągałem średnią wyników.

3. Nocna nauka

Testy za każdym razem robiłem około północy, czyli wtedy, gdy już odczuwałem silne zmęczenie. Substancje przyjmowałem tego samego dnia, wczesnym popołudniem, w zalecanej dawce.

Wyniki

SESJA / AFLOFARM
Tabletki musujące
Cena: 16,50 zł/20 tabletek
OCENA TESTERA 17/20

Jeżeli chodzi o formę leków, zdecydowanie wolę płyny niż tabletki, więc od Sesji zacząłem. Po wypiciu dwóch szklanek gazowanego napoju, jedna rano, druga po południu – zalecana dawka to właśnie dwie szklanki – o północy zrobiłem trzykrotnie test pamięci i osiągnąłem średnią 87/100, więc o 10 punktów lepszą niż „na sucho” (bez wspomagania średnia wyniosła 77/100). Taki wynik wskazuje, że składniki Sesji działają. Uwaga – skład musującej Sesji jest inny niż tej w tabletkach. W opakowaniu jest 20 rozpuszczalnych pastylek musujących, czyli porcja na 10 dni. W smaku napój przypomina Vibovitę, którą mama dawała mi, gdy byłem mały.

Co w środku (porcja dzienna)Ekstrakt z miłorzębu japońskiego – 90 mg, wyciąg z korzenia żeń-szenia – 50 mg, kofeina – 60 mg i wyciąg z liści Brahmi (Bacopa monnieri) – 36 mg.

ZOBACZ TEŻ: Testujemy suplementy na wytrzymałość.

LECITHIN / SWANSON
Kapsułki
Cena: 35 zł/60 kaspułek
OCENA TESTERA 15/20

Głównym składnikiem aktywnym jest tu lecytyna, która zawiera cholinę – substancję niezbędną dla mózgu. Badania wykazały, że uzupełnienie choliny przynosi poprawę stanu ludzi cierpiących na zaburzenia pamięci, np. na alzheimera. Niestety, w przypadku osób zdrowych eksperymenty nie wykazały, by suplementacja lecytyny poprawiała zdolność zapamiętywania. I to by się zgadzało, bo w moim przypadku lecytyna (zalecane trzy kapsułki) nie zadziałała: miałem wynik dokładnie taki sam, jak bez wspomagania. Nie żałuję jednak zakupu, bo badania na Camilo Castelo Branco University wykazały, że lecytyna skutecznie (o ponad 40%!) obniża poziom złego cholesterolu, a ja mam z nim problem. Nie zmarnuje się.

Co w środku Lecytyna z soi, wolna od GMO.

SPRAWDŹ TEŻ: Suplementy na lepszy sen

FOCUS / NATURAL NATION
Kapsułki
Cena: 139 zł/60 kapsułek
OCENA TESTERA 18/20

Najbogatszy suplement w tym zestawieniu. Przy dawkowaniu 2 kapsułki dziennie starcza na 30 dni. Lista składników jest bardzo długa, a dawki solidne – np. ekstraktu z bakopy drobnolistnej jest kilka razy więcej niż w Sesji. To właśnie ta substancja ma chyba najlepiej zbadaną skuteczność w poprawianiu pamięci – wykazała to metaanaliza badań przeprowadzona przez uczonych z Centre for Human Psychopharmacology. Z kolei uczeni z Northumbria University zdołali wykazać skuteczność szałwii lawendolistnej. Na mnie zadziałało: raz nawet zdobyłem 100/100.

Co w środku (porcja dzienna) Ekstrakty z szałwii lekarskiej i lawendolistnej – 600 mg, z bakopy drobnolistnej (Bacopa monnieri) – 250 mg, z liści miłorzębu dwuklapowego – 100 mg,  chlorowodorek N-acetylo-L-karnityny – 200 mg, kwas foliowy, niacyna, tiamina, inne witaminy z grupy B i jeszcze parę innych substancji.

PAMIĘĆ / BIOVITAL
Płyn
Cena: 45 zł/1000 ml
OCENA TESTERA 16/20

Ten magiczny napój pod względem składu jest jakby połączeniem Sesji i Focusa. Zawiera m.in. bacopę, miłorząb i witaminy z grupy B. Ma postać płynu o smaku przypominającym mi jakieś ziołowe syropki z dzieciństwa. Zalecana dawka to 30 ml dziennie, a więc litrowa butelka wystarczy na mniej więcej miesiąc. Duża butla może być wadą, jeśli np. wybierasz się pouczyć w jakieś zacisze. Pod względem skuteczności wypadła ex aequo z Sesją – po zażyciu średnio zdobyłem 87/100.

Co w środku (porcja dzienna) Wyciąg z liści Bacopa monnieri – 200 mg, wyciąg z ziela wąkroty azjatyckiej (Centella asiatica) – 30 mg, wyciąg z liści miłorzębu japońskiego – 50 mg, witamina E, kwas pantotenowy, niacyna i inne witaminy z grupy B.

Zobacz również:
REKLAMA