Ibuprofen
To klasyczny przykład tego wspomnianego wyżej paradoksu. Czy ipuprofen to najgorszy lek? Ależ skąd! Ibuprofen to bardzo dobry lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. Ale jeśli używasz go po każdym treningu, żeby uniknąć DOMS-a, musisz się liczyć ze skutkami ubocznymi, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś. Szwedzcy uczeni odkryli, że bywalcy siłowni, którzy codziennie przez dwa miesiące brali standardową dawkę dobową, mieli o 5% mniejsze przyrosty mięśni niż ci, którzy nie brali leku.
DNP
Żaden związek wykorzystywany do produkcji materiałów wybuchowych nie powinien trafić do Twojego żołądka. I 2,4-dinitrofenol nie jest tu wyjątkiem. Owszem, rzeczywiście spala tłuszcz, ale powoduje zawroty głowy, przegrzanie organizmu i może zabić. Na śmierć. Kaboom!
ZOBACZ TEŻ: Kreatyna - najlepszy suplement dla fitnesiaka?
Ketony
Ketony powstają, gdy Twój organizm zaczyna zamieniać tłuszcz w energię. Popularne ketony malinowe (strukturalnie podobne) sprzedawane są jako suplementy na odchudzanie. Tyle tylko, że wg serwisu examine. com nie ma wiarygodnych badań na ludziach, które by potwierdzały ich skuteczność.
Kokaina
Żaden związek wykorzystywany do produkcji materiałów wybuchowych nie powinien trafić do Twojego żołądka. I 2,4-dinitrofenol nie jest tu wyjątkiem. Owszem, rzeczywiście spala tłuszcz, ale powoduje zawroty głowy, przegrzanie organizmu i może zabić. Na śmierć. Kaboom!
Xanax
A właściwie alprazolam, to bardzo popularny lek przeciwlękowy. Należy do grupy benzodiazepin i chociaż należy go stosować nie dłużej niż kilka tygodni. Jest tak skuteczny w łagodzeniu lęku, że pacjenci często na własną rękę przedłużają kurację. A wtedy łatwo o uzależnienie. Fatalnym pomysłem jest łączenie xanaxu z alkoholem. Bierz ściśle według wskazań lekarza.
Omega-3
Te wyniki wprawiły nas w konfuzję. Najnowsza metaanaliza 79 badań wykazała, że kwasy omega-3 przyjmowane w kapsułkach mają znikomy wpływ na stan układu krążenia. Zamiast zadowalać się reprodukcją, lepiej poszukać oryginału, tzn. jeść więcej tłustych ryb.
ZOBACZ: Jakie ryby wybierać bez obaw?
Sibutramina
Znajdziesz ją w większości cudownych suplementów na odchudzanie. Hamuje uczucie głodu i przyspiesza metabolizm. Niestety, nie za darmo, bo zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. W 2010 roku Europejska Agencja Leków wycofała z obrotu wszystkie preparaty zawierające sibutraminę. Nadal jednak można ją kupić w internecie. Odradzamy.
Węgiel aktywny
Owszem, może pomóc oczyścić wątrobę, bo absorbuje sporo trucizn. Na kaca i zatrucia pokarmowe jak znalazł. Ale nie przesadzaj, bo on może też utrudnić wchłanianie niezbędnych substancji odżywczych, przeciwutleniaczy i leków. Bierz tylko w sytuacji, gdy zachodzi taka konieczność.
Nikotyna
Oszczędzimy Ci banałów o szkodliwości palenia. Tym razem mówimy o plastrach i gumach z nikotyną, których niektórzy używają, żeby się pobudzić. Rzeczywiście, nikotyna jest stymulantem, ale może zaburzyć delikatną równowagę hormonalną. Lepiej wypij kawę.
Tribulus
Reklamowany jako booster testosteronu, według uczonych z Wake Forest Baptist Medical Center w rzeczywistości nie działa. Nie wspominając już o tym, że odnotowano dwa przypadki uszkodzenia wątroby i nerek u chłopaków, którzy pochłaniali jakieś nieprawdopodobne dawki tribulusa. Lepiej nie słuchaj domorosłych specjalistów z siłki.
Leki „Z”
Chwytliwa nazwa grupy leków nasennych – takich jak zolpidem, zaleplon czy zopiklon – ma jeszcze jedno rozwinięcie: złamania. Wg uczonych z University of East Anglia ich zażywanie znacząco zwiększa ryzyko złamań w wyniku upadku (leki „Z” mogą zaburzać koordynację ruchową).
Yohimbina
Sprzedawana jako środek na spalanie tłuszczu i afrodyzjak. Niestety, ma działania niepożądane: podnosi ciśnienie krwi, może wywołać stany lękowe i – wykazało to jedno z badań – zwiększa ochotę na alkohol. Lepiej już porobić przysiady ze sztangą: spalisz tłuszcz i podbijesz testosteron.
Fentanyl
Lek przeciwbólowy (opioid) 50 razy silniejszy niż heroina. Na dodatek bardzo szybko uzależnia. Być może dlatego w USA odnotowuje się ponad 20 000 zgonów rocznie z przedawkowania fentanylu. Jedną z ofiar był Prince. W Polsce jest trudno dostępny, ale gdybyś miał propozycję – uciekaj.
Antybiotyki
Nie, nie, bez obaw! Antybiotyki ocaliły tyle istnień ludzkich, że do końca życia będziemy się im kłaniać w pas. Ale antybiotyki brane rutynowo na przeziębienie to zły pomysł. Uczeni z Cochrane mówią: nie ma dowodów na skuteczność antybiotyków w leczeniu przeziębień i kataru, a mogą wywołać skutki niepożądane.
Wapń
Wbrew powszechnemu przekonaniu, zażywanie suplementów wapnia nie zapewni Ci stalowych kości. Badanie na Cambridge University wykazało, że nie ma związku między spożyciem wapnia a gęstością kości u mężczyzn. Skuteczniejszy jest trening plyometryczny. No to hop!
Klenbuterol
Ten działający jak steryd lek jest stosowany w leczeniu astmy u... koni. Ale sportowcy szybko połapali się, że poprawia wydolność, bo rozszerza oskrzela i przyspiesza budowanie mięśni. Zła wiadomość: jest niebezpieczny, bo może prowadzić do przerostu mięśnia sercowego. Nie o taką hipertrofię chodzi.
Pigułki z SPF
Używanie kremów z filtrem UV chroni skórę przed starzeniem. Strach przed starzeniem i czerniakiem jest tak wielki, że pojawiły się też doustne środki z filtrem przeciwsłonecznym. Wygodne, prawda? Jednak radość była przedwczesna. Amerykańska agencja FDA przestrzegła niedawno klientów, żeby nie używali pigułek „przeciwsłonecznych” jako jedynego zabezpieczenia, ponieważ ich działanie nie jest udowodnione.
Blokery miostatyny
Blokery (inhibitory) miostatyny mają zatrzymywać działanie hormonu, który powstrzymuje mięśnie przed nadmiernym rozrostem. U myszy rzeczywiście powodowały przyrost masy mięśniowej, ale skutki uboczne były poważne: pozrywane ścięgna i częstsze kontuzje. Jest na liście substancji zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową.
Mary Joy
Mary Joy, Mary Jane, Spice – nazw syntetycznej marihuany jest wiele, ale tak jak inne dopalacze nie ma wiele wspólnego z ziołem palonym przez hipisów. Działanie jest nie do przewidzenia, a w razie kłopotów lekarze nie będą wiedzieć, czym się strułeś. Nu, nu!
Fenylefryna
Substancja często stosowana w dostępnych bez recepty środkach na katar i przeziębienie. Teoretycznie ma odtykać zatkany nos, ale wg „Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice” jej skuteczność jest porównywalna z placebo, nawet w dawkach 4 razy większych niż zwykle. Lepiej zjedz coś ostrego. I wysmarkaj się porządnie.
Paracetamol
Coraz więcej badań dowodzi, że efekt placebo to nie wymysł, tylko fakt. Być może to wyjaśnia niezwykłą popularność paracetamolu, bo wg metaanalizy przeprowadzonej przez Cochrane jego skuteczność przeciwbólowa jest taka sama, jak placebo. Hm...
B-complex
Wprawdzie witamina B po całonocnej imprezie może pomóc Ci przetrwać dzień, ale nie stosuj jej zbyt często. „Journal of Clinical Oncology” donosi, że długotrwałe zażywanie tej witaminy zwiększa o 30% ryzyko raka płuc u palaczy. No, chyba że nie palisz.
HIF
Według Światowej Agencji Antydopingowej HIF to coś w rodzaju nowego niesławnego EPO. HIF, czyli czynniki indukowane hipoksją, nazywane także tlenem w pigułce, mają podobne działanie: zwiększają liczbę czerwonych krwinek, które rozprowadzają tlen, a więc zwiększają wydolność. Jeśli ktoś zaproponuje Ci ten środek, powiedz „nie”. Zbyt mało o nim wiadomo.
Małpi pył
W Wielkiej Brytanii ten narkotyk sieje spustoszenie, bo jest śmiesznie tani i daje potwornego kopa. Dosłownie potwornego, bo wg policji ludzie pod wpływem monkey dust stają się całkowicie nieobliczalni i potrafi ą być agresywni nawet mimo że połamali kończyny po skoku z dachu. Nie tykaj!
Eksperci
To oni szczegółowo sprawdzali każdą substancję i dokonali wyboru.
Larissa Maier
Psycholożka, badaczka uzależnień, należy do zespołu badawczego Global Drug Survey.
Kamal Patel
Specjalista zdrowia publicznego. Szef niezależnego portalu examine.com.
Helen Marshall
Farmaceutka, pisze i zarządza bazą informacji o lekach w serwisie NetDoctor.
Aidan Goggins
Farmaceuta i dietetyk kliniczny. Współautor książki „The Health Delusion”.
Komentarze