Najgorsze suplementy i tabletki dla faceta 2019

Niektóre suplementy i tabletki skrycie szkodzą, inne zwyczajnie nie działają. Zanim się zdecydujesz po nie sięgnąć, masz prawo się zastanowić. 

suplementy, leki shutterstock.com

Napisanie, że poniższe substancje to najgorsze suplementy i tabletki dla facetów jest może nieco na wyrost, bo znalazłyby się bardziej niebezpieczne substancje. Jednak z poniższymi problem jest taki, że uważa się je często za bardzo skuteczne. A one nie dość, że nie działają we wszystkich schorzeniach i niedoborach, to czasami mogą wręcz zaszkodzić. 

Ibuprofen

To klasyczny przykład tego wspomnianego wyżej paradoksu. Czy ipuprofen to najgorszy lek? Ależ skąd! Ibuprofen to bardzo dobry lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. Ale jeśli używasz go po każdym treningu, żeby uniknąć DOMS-a, musisz się liczyć ze skutkami ubocznymi, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś. Szwedzcy uczeni odkryli, że bywalcy siłowni, którzy codziennie przez dwa miesiące brali standardową dawkę dobową, mieli o 5% mniejsze przyrosty mięśni niż ci, którzy nie brali leku. 

DNP

Żaden związek wykorzystywany do produkcji materiałów wybuchowych nie powinien trafić do Twojego żołądka. I 2,4-dinitrofenol nie jest tu wyjątkiem. Owszem, rzeczywiście spala tłuszcz, ale powoduje zawroty głowy, przegrzanie organizmu i może zabić. Na śmierć. Kaboom!

ZOBACZ TEŻ: Kreatyna - najlepszy suplement dla fitnesiaka?

Ketony

Ketony powstają, gdy Twój organizm zaczyna zamieniać tłuszcz w energię. Popularne ketony malinowe (strukturalnie podobne) sprzedawane są jako suplementy na odchudzanie. Tyle tylko, że wg serwisu examine. com nie ma wiarygodnych badań na ludziach, które by potwierdzały ich skuteczność.

Kokaina

Zanim się żachniesz, pozwól sobie wyjaśnić. Każdy wie, że kokaina może uszkodzić serce. Ale nie tylko. Badania sugerują, że nawet okazjonalne zażywanie (1-5 g/miesiąc) zaburza relacje z innymi i sprawia, że stajesz się egoistą. Egoistą samotnikiem, dodajmy.

Xanax

A właściwie alprazolam, to bardzo popularny lek przeciwlękowy. Należy do grupy benzodiazepin i chociaż należy go stosować nie dłużej niż kilka tygodni. Jest tak skuteczny w łagodzeniu lęku, że pacjenci często na własną rękę przedłużają kurację. A wtedy łatwo o uzależnienie. Fatalnym pomysłem jest łączenie xanaxu z alkoholem. Bierz ściśle według wskazań lekarza.

Omega-3

Te wyniki wprawiły nas w konfuzję. Najnowsza metaanaliza 79 badań wykazała, że kwasy omega-3 przyjmowane w kapsułkach mają znikomy wpływ na stan układu krążenia. Zamiast zadowalać się reprodukcją, lepiej poszukać oryginału, tzn. jeść więcej tłustych ryb.

ZOBACZ: Jakie ryby wybierać bez obaw?

Sibutramina

Znajdziesz ją w większości cudownych suplementów na odchudzanie. Hamuje uczucie głodu i przyspiesza metabolizm. Niestety, nie za darmo, bo zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. W 2010 roku Europejska Agencja Leków wycofała z obrotu wszystkie preparaty zawierające sibutraminę. Nadal jednak można ją kupić w internecie. Odradzamy.

Węgiel aktywny

Owszem, może pomóc oczyścić wątrobę, bo absorbuje sporo trucizn. Na kaca i zatrucia pokarmowe jak znalazł. Ale nie przesadzaj, bo on może też utrudnić wchłanianie niezbędnych substancji odżywczych, przeciwutleniaczy i leków. Bierz tylko w sytuacji, gdy zachodzi taka konieczność.

Nikotyna

Oszczędzimy Ci banałów o szkodliwości palenia. Tym razem mówimy o plastrach i gumach z nikotyną, których niektórzy używają, żeby się pobudzić. Rzeczywiście, nikotyna jest stymulantem, ale może zaburzyć delikatną równowagę hormonalną. Lepiej wypij kawę.

Tribulus

Reklamowany jako booster testosteronu, według uczonych z Wake Forest Baptist Medical Center w rzeczywistości nie działa. Nie wspominając już o tym, że odnotowano dwa przypadki uszkodzenia wątroby i nerek u chłopaków, którzy pochłaniali jakieś nieprawdopodobne dawki tribulusa. Lepiej nie słuchaj domorosłych specjalistów z siłki.

Leki „Z”

Chwytliwa nazwa grupy leków nasennych – takich jak zolpidem, zaleplon czy zopiklon – ma jeszcze jedno rozwinięcie: złamania. Wg uczonych z University of East Anglia ich zażywanie znacząco zwiększa ryzyko złamań w wyniku upadku (leki „Z” mogą zaburzać koordynację ruchową).

Yohimbina

Sprzedawana jako środek na spalanie tłuszczu i afrodyzjak. Niestety, ma działania niepożądane: podnosi ciśnienie krwi, może wywołać stany lękowe i – wykazało to jedno z badań – zwiększa ochotę na alkohol. Lepiej już porobić przysiady ze sztangą: spalisz tłuszcz i podbijesz testosteron.

Fentanyl

Lek przeciwbólowy (opioid) 50 razy silniejszy niż heroina. Na dodatek bardzo szybko uzależnia. Być może dlatego w USA odnotowuje się ponad 20 000 zgonów rocznie z przedawkowania fentanylu. Jedną z ofiar był Prince. W Polsce jest trudno dostępny, ale gdybyś miał propozycję – uciekaj.

Antybiotyki

Nie, nie, bez obaw! Antybiotyki ocaliły tyle istnień ludzkich, że do końca życia będziemy się im kłaniać w pas. Ale antybiotyki brane rutynowo na przeziębienie to zły pomysł. Uczeni z Cochrane mówią: nie ma dowodów na skuteczność antybiotyków w leczeniu przeziębień i kataru, a mogą wywołać skutki niepożądane.

Wapń

Wbrew powszechnemu przekonaniu, zażywanie suplementów wapnia nie zapewni Ci stalowych kości. Badanie na Cambridge University wykazało, że nie ma związku między spożyciem wapnia a gęstością kości u mężczyzn. Skuteczniejszy jest trening plyometryczny. No to hop!

Klenbuterol

Ten działający jak steryd lek jest stosowany w leczeniu astmy u... koni. Ale sportowcy szybko połapali się, że poprawia wydolność, bo rozszerza oskrzela i przyspiesza budowanie mięśni. Zła wiadomość: jest niebezpieczny, bo może prowadzić do przerostu mięśnia sercowego. Nie o taką hipertrofię chodzi.

Pigułki z SPF

Używanie kremów z filtrem UV chroni skórę przed starzeniem. Strach przed starzeniem i czerniakiem jest tak wielki, że pojawiły się też doustne środki z filtrem przeciwsłonecznym. Wygodne, prawda? Jednak radość była przedwczesna. Amerykańska agencja FDA przestrzegła niedawno klientów, żeby nie używali pigułek „przeciwsłonecznych” jako jedynego zabezpieczenia, ponieważ ich działanie nie jest udowodnione.

Blokery miostatyny

Blokery (inhibitory) miostatyny mają zatrzymywać działanie hormonu, który powstrzymuje mięśnie przed nadmiernym rozrostem. U myszy rzeczywiście powodowały przyrost masy mięśniowej, ale skutki uboczne były poważne: pozrywane ścięgna i częstsze kontuzje. Jest na liście substancji zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową.

Mary Joy

Mary Joy, Mary Jane, Spice – nazw syntetycznej marihuany jest wiele, ale tak jak inne dopalacze nie ma wiele wspólnego z ziołem palonym przez hipisów. Działanie jest nie do przewidzenia, a w razie kłopotów lekarze nie będą wiedzieć, czym się strułeś. Nu, nu!

Fenylefryna

Substancja często stosowana w dostępnych bez recepty środkach na katar i przeziębienie. Teoretycznie ma odtykać zatkany nos, ale wg „Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice” jej skuteczność jest porównywalna z placebo, nawet w dawkach 4 razy większych niż zwykle. Lepiej zjedz coś ostrego. I wysmarkaj się porządnie.

Paracetamol

Coraz więcej badań dowodzi, że efekt placebo to nie wymysł, tylko fakt. Być może to wyjaśnia niezwykłą popularność paracetamolu, bo wg metaanalizy przeprowadzonej przez Cochrane jego skuteczność przeciwbólowa jest taka sama, jak placebo. Hm...

B-complex

Wprawdzie witamina B po całonocnej imprezie może pomóc Ci przetrwać dzień, ale nie stosuj jej zbyt często. „Journal of Clinical Oncology” donosi, że długotrwałe zażywanie tej witaminy zwiększa o 30% ryzyko raka płuc u palaczy. No, chyba że nie palisz.

HIF

Według Światowej Agencji Antydopingowej HIF to coś w rodzaju nowego niesławnego EPO. HIF, czyli czynniki indukowane hipoksją, nazywane także tlenem w pigułce, mają podobne działanie: zwiększają liczbę czerwonych krwinek, które rozprowadzają tlen, a więc zwiększają wydolność. Jeśli ktoś zaproponuje Ci ten środek, powiedz „nie”. Zbyt mało o nim wiadomo.

Małpi pył

W Wielkiej Brytanii ten narkotyk sieje spustoszenie, bo jest śmiesznie tani i daje potwornego kopa. Dosłownie potwornego, bo wg policji ludzie pod wpływem monkey dust stają się całkowicie nieobliczalni i potrafi ą być agresywni nawet mimo że połamali kończyny po skoku z dachu. Nie tykaj!

Eksperci

To oni szczegółowo sprawdzali każdą substancję i dokonali wyboru.

Larissa Maier

Psycholożka, badaczka uzależnień, należy do zespołu badawczego Global Drug Survey.

Kamal Patel

Specjalista zdrowia publicznego. Szef niezależnego portalu examine.com.

Helen Marshall

Farmaceutka, pisze i zarządza bazą informacji o lekach w serwisie NetDoctor.

Aidan Goggins

Farmaceuta i dietetyk kliniczny. Współautor książki „The Health Delusion”.

REKLAMA