[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Suplementy dla mężczyzny: tego nie bierz nigdy!

Są suplementy, które najlepiej omijać szerokim łukiem i to z odwróconą głową. Ciężko jest je jednak rozpoznać w tak nasyconym rynku. My odwaliliśmy czarną robotę za Ciebie - oto odżywki, leki, używki i wspomagacze, które nie tylko nie działają, ale wręcz szkodzą.

Złe suplementy fot. shutterstock.com
HGH

Hormon wzrostu to prawdziwy cud natury, gdy produkowany jest naturalnie przez organizm. Ale ten w zastrzykach dla osób zdrowych zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób serca, a jeśli przesadzisz z dawkami - także gigantyzmem. A nie o takie powiększenie Ci chodzi, prawda?

Zestaw kwasów omega

Nie wszystkie kwasy omega są równie dobre. W europejskiej diecie stosunek kwasów omega-6 do omega-3 wynosi ok. 15:1, a powinien 4 do 1. Zamiast dokładać więcej szóstek, zwiększ zwykłe kwasy omega-3, żeby zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 73%.

Zielona kawa

Doniesienia o rzekomo odchudzającym działaniu zielonej kawy były jednak przesadzone. Słynny Dr Lindsey Duncan zarobił na tym fenomenie miliony, a okazało się, że nie jest nawet lekarzem.

MDMA

Jeśli naczytałeś się relacji o niezwykłej jeździe po MDMA – uważaj. Obecnie sprzedawane MDMA jest nawet 5 razy silniejsze niż to, co łykali Twoi starsi koledzy. Już pojedyncza działka może być za mocna, więc lepiej trzymaj się od tego z daleka.

Temazepam

Stosowany w leczeniu bezsenności, ale jeśli lekarz przepisze Ci akurat to lekarstwo, dopytaj, czy nie ma czegoś innego. Jak donosi „British Medical Journal”, temazepam zwiększa ryzyko alzheimera.

DMBA

Czasami ukrywa się w składzie preparatów na odchudzanie jako „AMP-citrate”. To niebezpieczny związek przypominający amfetaminę. Trzymaj się z daleka.

Czarna mamba

Ta syntetyczna trawka bardziej niż tradycyjne, hipisowskie jointy przypomina w działaniu amfetaminę. Siejący swego czasu spustoszenie w Polsce Mocarz był z nią spokrewniony.

Kwas D-asparginowy

Sprzedawany jako booster testosteronu – rzeczywiście potrafi go podnieść, ale z dwoma zastrzeżeniami. Skutecznie czyni to u mężczyzn z niskim poziomem tego hormonu, ale po dwóch tygodniach organizm uczy się pozbywać DAA i w rezultacie poziom testosteronu może spaść.

E-Papierosy

Jeśli palisz analogi, warto się przerzucić na coś nowocześniejszego. Ale jeśli nie palisz, trzymaj się od e-papierosów z dala. Wdychane opary nie są obojętne dla zdrowia, między innymi dlatego, że zawierają formaldehyd. 

 

REKLAMA

Złe suplementy fot. shutterstock.com
Tribulus Terrestris

Ma wszystkie niezbędne literki, żeby podświadomie kojarzyć się z testosteronem. Ale niestety: chociaż podejmowano wiele prób wykazania, że podnosi poziom tego hormonu, nie udało się tego udowodnić w rzetelnych badaniach.

Kombucha

Choć ten egzotyczny grzybowo-herbaciany napar budzi wielkie nadzieje, na razie nie udało się jeszcze potwierdzić naukowo jego działania. Na dodatek, jeśli zaparzysz ją nieodpowiednio, może Ci zaszkodzić.

Tramadol

Silny środek przeciwbólowy, używany też w celach rekreacyjnych. Potrafi uzależnić i łatwo go przedawkować. W Wielkiej Brytanii powoduje śmierć 100 osób rocznie.

Probiotyki

Miliony przyjaznych bakterii robią wprawdzie wrażenie, ale zwykła kapusta kiszona ma ich wielokrotnie więcej. No chyba że po prostu lubisz jogurty.

Leki na przeziębienie

Łączenie substancji wykrztuśnych, zwiększających produkcję śluzu, z tymi hamującymi odruch kaszlu to działanie przeciwskuteczne. Gdy dopadnie Cię przeziębienie, trzymaj się jednej substancji.

Guarana

Guarana to w gruncie rzeczy kofeina. Od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale w dużych dawkach może upośledzić działanie nadnerczy i systemu kontroli poziomu cukru we krwi.

Kokaina

Połącz ją z alkoholem (a zwykle tak się dzieje), a te dwie trucizny zjednoczą siły, tworząc kokatylen, który – wg Academic Emergency Medicine – jest nawet bardziej niebezpieczny dla serca niż kokaina.

Żelazo

Jeśli myślisz, że pomoże Ci w dźwiganiu żelastwa, jesteś w błędzie. Faceci bardzo rzadko mają niedobór tego pierwiastka. Statystycznie dostarczamy go sobie o 41% więcej, niż potrzebujemy. No chyba że masz niedobory. 

 

Złe suplementy fot. shutterstock.com
TMG

Reklamowany jako wzmacniacz siły TMG (trimetyloglicyna) na razie ciągle jeszcze głównie obiecuje. Lepiej już sięgnąć po kreatynę – ma podobne działanie, a jest skuteczniejsza.

Ibuprofen

Wielu intensywnie trenujących łyka ibuprofen niemal codziennie, żeby zmniejszyć zakwasy. Niestety, nadużywanie tego skądinąd bardzo dobrego leku może się skończyć wrzodami żołądka, bólem i krwawymi stolcami. Lepiej idź na masaż.

Kazeina

Ubogi krewny odżywek białkowych. Badania wykazały, że w porównaniu z białkiem serwatkowym jest znacznie mniej skuteczna. Nie zrobi Ci krzywdy, ale skuteczniejsze będzie inne białko.

Oksytocyna w sprayu

Coraz modniejsza w internetowych aptekach, podobno ma ułatwiać nawiązywanie kontaktów. Niestety, wiadomo też, że może sprawić, że będziesz się zachowywać jak paranoik.

Glutamina

Środek bardzo szeroko badany przez naukowców, ale wciąż nie udało się znaleźć przekonujących dowodów na jego skuteczność w budowaniu mięśni.

Prohormony Z

założenia mają zwiększyć produkcję testosteronu, jednak Twoje ciało się do nich szybko przyzwyczaja i możesz wylądować z ręką w nocniku – niższym niż normalnie poziomem pana T. Na dodatek podnoszą poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i mogą uszkodzić wątrobę. Raczej kontra niż pro.

Leki na zgagę

Tzw. inhibitory pompy proteinowej skutecznie zwalczają zgagę, ale używane często, mogą powodować sporo problemów ze zdrowiem, a nawet zwiększać ryzyko raka przełyku.

PMA

PMA, czasami sprzedawany jako MDMA, jest śmiertelnie niebezpieczny. Pamiętasz aferę z UFO, gdy użytkownicy lądowali na stołach sekcyjnych? Jak najdalej od tego świństwa! 

 

Komentarze

 (6)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij