1. Nie na czczo
Zanim połkniesz jakąkolwiek witaminę, zjedz coś. Wrzucając do pustego brzucha witaminy, możesz uszkodzić jego śluzówkę albo sprawić, że po prostu się nie wchłoną. Dlatego zanim połkniesz preparat witaminowy, zjedz porządne śniadanie. Dlaczego właśnie śniadanie? Dowiesz się w punkcie 4.
2. Łącz mądrze
Pamiętaj, że niektóre witaminy są rozpuszczalne jedynie w tłuszczach. Zwróć szczególną uwagę na witaminy A, D, E i K – to są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i tylko w ich obecności mogą wniknąć do krwiobiegu.
Poziom DUprawiasz sport? Sprawdź poziom witaminy D. Test kosztuje ok. 60 zł, a jak wykazały badania, niedobór tej witaminy znacząco zwiększa ryzyko kontuzji.
Dlatego przyjmuj je najlepiej w trakcie posiłku, w którym znajduje się coś tłustego, np. masło albo majonez. Uwaga – lepiej nie przyjmuj jednocześnie witamin K i E: ta pierwsza zwiększa krzepliwość krwi, a druga wręcz odwrotnie. Nadmiar witaminy E może zatem zniwelować działanie witaminy K i sprawić, że w razie skaleczenia krew nie będzie krzepnąć.
3. Sprawdź ją
Możesz sprawdzić w domu, czy witamina w ogóle ma szansę się przyswoić. Niektóre witaminy sprzedawane są w tabletkach, które są zbyt oporne na działanie kwasu. Zanim więc zaczniesz regularnie brać jakiś konkretny preparat, przeprowadź eksperyment.
Według zaleceń amerykańskiej farmakopei, czyli urzędowego spisu leków dopuszczonych w danym kraju do obrotu, tabletki i kapsułki powinny się rozpuszczać w ciągu 30 minut od ich połknięcia. Dr Tod Cooperman z firmy ConsumerLab, zajmującej się oceną jakości produktów leczniczych, radzi, by tabletkę lub kapsułkę wrzucić do ciepłego octu (mniej więcej w temperaturze ciała) i, mieszając, odczekać pół godziny. Jeśli pigułka się nie rozpuści, oznacza to, że lepiej poszukać innego preparatu, bo ten może nie działać.
4. Nie przed snem
Żeby nie mieć problemów z zaśnięciem, nie łykaj witamin przed snem. Niektóre witaminy mają działanie stymulujące. Zdaniem prof. Jodi A. Mindella, psychologa z St. Joseph's University, wieczorem należy unikać zwłaszcza witamin z grupy B.
5. Nie za dużo
Nie przekraczaj zalecanych w dołączonej ulotce dawek, no chyba że na polecenie lekarza. Wbrew pozorom, witaminy też można przedawkować. I możesz odczuć to boleśnie, ponieważ hiperwitaminoza może doprowadzić do kamicy nerkowej, odwapnienia kości, wyłysienia, zaburzeń pracy serca, a nawet choroby nowotworowej.
MH 09/2014