Suplementacja melatoniny a sen [Badania]

Wpływ melatoniny na sen jest powszechnie znany,  ale czy wiesz, że nieźle wpływa też na formę? Dowiedz się w jaki sposób poprawić jakość i szybkość regeneracji.

sen shutterstock.com

Wszyscy to znamy: praca do późna, by wyrobić się z raportem, a następnie szybka wizyta w siłowni. W końcu porządny wycisk przed snem ulula jak nic, prawda? Nieprawda. Późny trening może sprawić, że zamiast błogich objęć Morfeusza będziesz przez kilka godzin podziwiał sufi t. O ile nie mieszkasz w bazylice św. Piotra, jest to naprawdę średniej jakości rozrywka.

Pomijając oczywiste kwestie, że kłopoty ze snem mogą powodować m.in. problemy z sercem, pozbawiasz się wówczas bardzo pożądanego zalewu hormonów: testosteronu i HGH. Na szczęście z odsieczą przybywają niezawodni naukowcy z Manouba University, którzy zbadali, że suplementacja melatoniną zamknie oczy trudnościom w zasypianiu i pomoże Ci rano wstać w pełni formy.

Sportowcy, którzy otrzymali 10 mg melatoniny po intensywnym treningu o 20, spali średnio o 25 minut dłużej niż grupa, która otrzymała placebo. Ale tunezyjscy – gdyby ktoś się zastanawiał, gdzie leży Manouba – naukowcy odkryli, że korzyści z przyjmowania melatoniny wykraczają daleko poza zwiększoną jakość snu. Gdy członkowie grupy badanej byli, po przebudzeniu, poddawani testowi YoYo, który ma za zadanie ocenę zdolności do powtarzania intensywnych ćwiczeń, znacznie poprawiali własne osiągi.

Po melatoninę możesz udać się do apteki bez recepty. Możesz też zjeść na kolację tosty z ananasem i bananem - zawierają bowiem tryptofan, który jest naturalnym substratem melatoniny. Tak będzie smaczniej.

ZOBACZ TAKŻE: Potreningowa regeneracja (12 patentów)

CZAS NA WSZYSTKO

Skorzystaj z naszej małej osi czasu, by zoptymalizować swój rytm dobowy. Budź się silniejszy i wypoczęty.

07.00

Trenuj rano, by wieczorem zasypiać jak niemowlę. Jeśli możesz ćwiczyć tylko wieczorem, wybierz ciężary, nie kardio.

13.00

Jeśli w Twoim biurze jest dużo naturalnego światła, będziesz spał o 46 minut dłużej niż więźniowie jarzeniówek.

17.00

Biurowe waśnie skutecznie zakłócą Ci sen. Po ciężkim dniu spotkaj się z kumplem na piwo.

20.00

Po kolacji zjedz na deser kiwi z jogurtem – serotonina zawarta w owocu pozwoli Ci szybko odpłynąć.

Zobacz również:
REKLAMA