Suplementacja ciałami ketonowymi BHB może chronić mózg osób otyłych

Nowe badania opublikowane w „Journal of Physiology” wykazały, że suplementy z ciałami ketonowymi mogą stanowić nową strategią terapeutyczną chroniącą i poprawiającą zdrowie mózgu osób z otyłością.

ketony fot. shutterstock.com

Udowodniono, że osoby z otyłością są bardziej narażone na rozwój zaburzeń poznawczych i chorób neurodegeneracyjnych. To kolejny powód, dla którego warto na co dzień dbać o zdrową dietę i solidną dawkę wysiłku fizycznego.

Okazuje się jednak, że można wspomóc mózg także w inny sposób. Nowe badanie wykazało, że przyjmowanie w postaci suplementu ciał ketonowych trzy razy dziennie przez 14 dni poprawia przepływ krwi do mózgu, a co za tym idzie -  aspekty funkcji poznawczych, takie jak pamięć robocza i szybkość przetwarzania informacji - u osób dorosłych ze stwierdzoną otyłością.

Czym są egzogenne ciała ketonowe?

Termin „ciała ketonowe” znany jest  każdemu, kto próbował przejść na dietę ketogeniczną. W określonych warunkach, kiedy we krwi jest bardzo mało glukozy, organizm musi znaleźć inne źródło energii i zaczyna utleniać kwasy tłuszczowe, w efekcie czego powstają właśnie ciała ketonowe. organizm może spożytkować je, zamiast glukozy, jako materiał energetyczny. Aby wejść w stan ketozy, czyli przestawić organizm na czerpanie energii z ciał ketonowych, trzeba zastosować głodówkę, przejść na ścisłą dietę ketogeniczną albo wspomóc się wspomnianymi już suplementami z ketonami egzogennymi. Zawierają one w szczególności beta-hydroksymaślan (BHB), czyli jeden z trzech rodzajów ciał ketonowych naturalnie występujących w organizmie, którego procentowy udział w ilości wszystkich ciał ketonowych jest największy.

Wcześniej wykazano już, że suplementacja BHB jest korzystna dla osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (MCI) i demencją. Teraz światło dzienne ujrzały jednak pierwsze badania dotyczące wpływu krótkoterminowej suplementacji ciałami ketonowymi na mózg osób z otyłością, u których występuje ryzyko rozwoju zaburzeń neuropoznawczych.

Uczestnicy badania

W badaniu udział wzięli dorośli między trzydziestym a sześćdziesiątym dziewiątym rokiem życia, z otyłością, którzy zgłosili się na ochotnika. Dodatkowo musieli spełniać przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:

  • podwyższony obwód talii (ponad 102 cm dla mężczyźni i ponad 88 cm dla kobiet);
  • wskaźnik masy ciała (ponad 30 kg m–2);
  • rozpoznanie stanu przedcukrzycowego na podstawie HbA1C (5,7–6,4%) i/lub glikemii na czczo (5,6–6,9 mmol L–1) (American Diabetes Association, 2020).

Przebieg badania

Osoby zakwalifikowane do badań miały przyjmować ciała ketonowe w postaci suplementu diety lub dopasowane do smaku suplementu placebo trzy razy dziennie, piętnaście minut przed każdym posiłkiem (śniadaniem, obiadem i kolacją). Prowadzący zapewnili uczestnikom wszystkie posiłki i przekąski na oba czternastodniowe okresy interwencji.

Po każdym z okresów interwencji naukowcy sprawdzili funkcje poznawcze przy pomocy znormalizowanych testów (w formie aplikacji na iPada). Zmierzono także przepływ krwi do mózgu za pomocą USG Dopplera tętnic szyjnych. Na koniec pobrano również próbki krwi, aby zmierzyć poziom specyficznych hormonów, które są jak nawóz dla mózgu – pomagają rosnąć neuronom i poprawiają działanie funkcji poznawczych.

Wnioski z badania

Dr Jeremy Walsh, główny autor badania, powiedział:

„Po teście na większej grupie ludzi spodziewamy się, że będzie można wdrożyć suplementy z egzogennymi ciałami ketonowymi jako strategię terapeutyczna, stosowaną w celu ochrony i poprawy zdrowia mózgu u osób z otyłością”.

Źródło

Badanie zostało przeprowadzone w kampusie Okanagan Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i zostało sfinansowane przez Grant-in-Aid z Kanadyjskiej Fundacji Heart and Stroke. Autorzy otrzymali wsparcie Fundacji Michaela Smitha na rzecz Badań nad Zdrowiem podczas prowadzenia badań. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Physiology".

Zobacz również:
REKLAMA