[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Stres i napięcie: zabójcy facetów

Przepracowanie, stres i życie w ciągłym niedoczasie to jedna z najkrótszych dróg do odpoczynku. Wiecznego. 

facet, stres fot. Shutterstock
Tester: Piotr Pflegel
Redaktor Men's Health

Od lat redaguje dział Zdrowie Men’s Health. Oskarżany w domu o pracoholizm. Często łapie się na tym, że jest jak Johny English. Gdy terminy się nakładają, on nie wie, co to jedzenie, co to zmęczenie, co to sen. Nie wie nic. Bo stres w nadmiarze paraliżuje i sprawia, że nawet proste zadania zaczynają go przerastać 

Ostatnio, przeglądając stare szpargały, znalazłem nieporadny rysunek przedstawiający miasto z wieżowcami, latającymi samochodami i robotami. Widok – mimo surowości kreski – przypominał nieco wizję świata zamieszkanego przez rodzinę Jetsonów. Tak wielu futurystów XX wieku wyobrażało sobie przyszłość. Tak też wyobrażał ją sobie mały Piotruś.

Pracę miały za nas wykonywać roboty, my zaś, żywi ludzie, mieliśmy się oddawać głównie rozrywce. Niestety, te wizje sprawdziły się jedynie połowicznie. Owszem, są roboty, samochody autonomiczne, pojawiły się nawet pierwsze pasażerskie drony, ale ludzie wciąż jeszcze nie mogą skoncentrować się całkowicie na rozrywce.

Przynajmniej ci, którzy nie urodzili się w rodzinie bankowych potentatów. Ceny rosną szybciej od płac i staramy się ze wszystkich sił je dogonić. Jedni po to, by po prostu związać koniec z końcem, drudzy – by kupić może i nie niezbędne, ale bardzo pożądane gadżety. Pracujemy więc coraz dłużej.

Według danych OECD przeciętny Polak poświęca na pracę prawie 41 godzin w tygodniu. I mowa tu tylko o głównej pracy: w wyliczeniach nie uwzględniono tzw. drugich etatów i zleceń. Jeśli dodamy do tego przeciętnie ponad godzinę dziennie (dokładnie godzinę i 17 minut) poświęconą na dojazdy, okazuje się, że średnio praca zajmuje nam niemal 50 godzin tygodniowo.

I mowa tu o przeciętnej: bardzo możliwe, że Ty poświęcasz na zarabianie pieniędzy nawet 60 i więcej godzin. Żeby sprawdzić, czy nie przesadzasz z pracą, odpowiedz sobie na te trzy pytania:

  • 1. Czy oglądając w sobotę mecz, czujesz wyrzuty sumienia, że nie nadrabiasz zaległości w pracy?
  • 2. Czy Twoja partnerka narzeka coraz częściej na to, że za dużo pracujesz?
  • 3. Często wychodzisz z pracy ostatni? 

REKLAMA
 

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA