Stres skraca życie. Odpoczywaj więcej.

Rachunki, kłótnia z partnerką, kredyt na mieszkanie, napięta sytuacja w pracy - to wszystko sprawia, że możesz wpaść w pułapkę przewlekłego stresu. A z niej już bardzo ciężka się wydostać.

stres, choroby cywilizacyjne shutterestock.com

Życie na tym najlepszym ze światów nie zawsze jest słodkie jak ciastko z kremem. Uczymy się tej prawdy od przedszkola, ale mimo to trudno nam w nią uwierzyć. Okazuje się, że u mężczyzn stres powstaje najczęściej na skutek przeżyć w pracy. Problemy zawodowe są np. najważniejszą przyczyną samobójstw. Udowodniono ponadto, że poczucie bezpieczeństwa, związane z pozycją zawodową, bezpośrednio zależy od kwalifikacji i wykształcenia. Badania uczonych ze Stanford i Harvardu wykazały, że im dłużej się uczysz, tym dłużej żyjesz. Dla przykładu - ludzie, którzy na nauce spędzili 17 lat i więcej, żyją średnio 82 lata, a ci, którzy uczyli się 12 lat i mniej - średnio o 9 lat krócej. To kolejny powód do studiów podyplomowych. 

Ważny jest również typ osobowości i wyuczona w dzieciństwie umiejętność radzenia sobie z problemami, bez ciągłej potrzeby udowadniania sobie i otoczeniu, że jest się najlepszym.

Jak żyć dłużej?

Przede wszystkim rozpoznaj objawy stresu i znajdź sposób, aby wzmożony wysiew adrenaliny obrócić na swoją korzyść, słowem – skanalizować stres. Metodą na pozbycie się frustracji może być wysiłek fizyczny. Mając w pamięci świeży konflikt z szefem, możesz walić w worek treningowy ze zdwojoną siłą. Specjaliści twierdzą, że pozbędziesz się w ten sposób agresji i frustracji. Z drugiej strony, warto czasem się zastanowić, czy pozostawanie w toksycznej, niedającej możliwości rozwoju pracy ma sens. Może czas ją zmienić?

PRZECZYTAJ TEŻ: Sprawdź, czy stres Cię wykańcza [TEST]

Jeśli wydaje ci się, że zajęcie, którego tak kurczowo się trzymasz, jest twoją jedyną i ostatnią szansą obrony przed powiększeniem grona bezrobotnych, zastanów się, co można zrobić, aby zdobyć atuty cenne na rynku pracy. Nowe kwalifikacje i doświadczenie dają dużo więcej niż satysfakcję, dają możliwości. Nie zapominaj, że praca to nie wszystko, jeśli jeszcze nie potrafisz, naucz się odpoczywać. A jeżeli to nadal ci nie wystarczy, kup krążek antystresowy (do ściskania w dłoni), podręcznik jogi albo zwierzę domowe. Podobno ludzie głaszczący zwierzęta żyją dłużej.

Zobacz również:
REKLAMA