Starzenie się mózgu - jak przeciwdziałać?

Ostatnio masz coraz większy kłopot z zapamiętanie tytułów piosenek i nazwisk aktorów? Być może Twój mózg potrzebuje zastrzyku młodości. Zobacz, jak mu go zapewnić.

mózg, IQ, medytacja shutterstock.com

Udowodniono, że wraz z wiekiem mózg się starzeje i zachodzą w nim nieuchronne zmiany, które widoczne są najczęściej u osób starszych. Zdarza się, że na osłabienie pamięci skarżą się także osoby młode.

„Przyczyniać się do tego mogą zaburzenia somatyczne, a także deficyt snu, stres, brak aktywności intelektualnej i fizycznej, zła dieta oraz nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Niewątpliwie częściej powtarzające się problemy warto skonsultować z lekarzem, który może zalecić przeprowadzenie testów neuropsychologicznych” – podkreśla dr Anna Rajtar-Zembaty, neuropsycholog z Centrum Dobrej Terapii w Krakowie.

ZOBACZ: Jak długo żyć? Porady naukowców

„Inną przyczyną zaburzeń pamięci u młodego człowieka może być również przeciążenie informacyjne, czyli nadmiar codziennych bodźców i informacji, które do nas docierają” - dodaje lek. Paweł Brudkiewicz, specjalista psychiatra z Centrum Dobrej Terapii.

Jak więc poprawić pamięć? Zadbaj przede wszystkim o zdrowy styl życia: wysypiaj się, ćwicz umysł i ciało, uzupełnij dietę o orzechy, owoce, warzywa i ryby oraz postaraj się zredukować stres. Pomocna będzie też medytacja. Uczeni z Wake Forest University dowiedli, że 20-minutowa sesja wyciszania umysłu dziennie poprawia pamięć, płynność słowną i wyobraźnię przestrzenną oraz koncentrację uwagi.

REKLAMA