Starzenie – 7 strategii, które pomogą Ci je spowolnić

Bo chodzi nie tylko o to, by żyć dłużej. Cała sztuka polega na tym, żeby jak najdłużej się tym życiem naprawdę móc cieszyć, a nie tylko w bólu i cierpieniu czekać na śmierć jak na zbawienie. Nawet jeśli poniższe sposoby na starzenie wydadzą Ci się banalne, spróbuj. A przynajmniej zapamiętaj i kiedyś z nich skorzystaj.

Starzenie fot. THE VOORHES

  1. Nie bój się zgłodnieć
  2. Znajdź swój cel
  3. Zgaś ogień w sobie
  4. Poznaj wroga
  5. Naucz się obsługi stresu
  6. Naucz się spać
  7. Obserwuj zmiany

1. Starzenie – nie bój się zgłodnieć

Uczucie głodu nie oznacza, że musisz zjeść tu i teraz. Krótkie posty są korzystne dla zdrowia, m.in. dlatego, że pozwalają pozbyć się produktów przemiany materii i zwiększają wrażliwość na insulinę, zmniejszając ryzyko cukrzycy. Z badań dr. Valtera Longo z University of Southern California wynika, że najskuteczniejsze w wydłużaniu życia są kilkudniowe posty dwa razy w roku, ale już 12 godzin bez jedzenia może spowolnić proces starzenia. Tyle chyba wytrzymasz bez problemu?

REKLAMA

2. Starzenie – znajdź swój cel

Życie bez celu nie tylko nie sprawia przyjemności, ale też trwa krócej. Tak przynajmniej wynika z badań prof. Celeste Leigh Pearce, opublikowanych w „JAMA Network Open”. Oczywiście Twój cel nie musi być spektakularny. Nie musisz zaraz zostawać papieżem czy zdobywać Everestu. Chodzi o to, żeby stawiać sobie cele i... je osiągać. Każdy osiągnięty cel daje satysfakcję, a satysfakcja odwagę i chęć, by postawić sobie nowy cel. Za rok, za dwa, za 30 lat. Będzie po co żyć.

3. Starzenie – zgaś ogień w sobie

Spokojnie, nie ten. Chodzi o stany zapalne w organizmie, bo one przyspieszają proces starzenia się. Uczeni ze Stanford University School of Medicine opracowali nawet test, który jest w stanie określić wiek „zapalny”, który, podobnie jak wiek metaboliczny, nie musi być taki sam, jak ten kalendarzowy. W zmniejszeniu stanów zapalnych pomoże Ci dieta śródziemnomorska. Nie zamierzasz stosować żadnej diety? OK. Po prostu jedz więcej owoców, warzyw i ryb. Proste, prawda?

4. Starzenie – poznaj wroga

Tak się składa, że o jednych chorobach mówi się więcej, a o drugich mniej, więc możesz odnieść wrażenie, że Tobie najbardziej grozi choroba X, podczas gdy w istocie powinieneś uważać na Y. Skąd wiedzieć, która grozi Ci najbardziej? Czytając o schorzeniach, zwracaj uwagę na „czynniki ryzyka” i próbuj je do siebie dopasować. A gdy już dopasujesz, zapytaj lekarza, co sądzi o takiej diagnozie. Jeszcze lepiej – przy najbliższej wizycie u rodzinnego zapytaj go, na co jego zdaniem powinieneś uważać szczególnie. I posłuchaj go.

5. Starzenie – naucz się obsługi stresu

Stresu nie da się uniknąć, ale można nauczyć się z nim obchodzić. I warto, bo badania sugerują, że życie w silnym stresie skraca średnio oczekiwaną długość życia dzisiejszego 30-latka o prawie 3 lata. Jak walczyć ze stresem? Bezlitośnie. Wszystkimi dostępnymi środkami: od aktywności fizycznej, przez regularny sen i czytanie książek (pamiętasz jeszcze, jak to uspokaja?), aż po medytację i spacery wśród zieleni.

6. Starzenie – naucz się spać

Zacznij traktować sen jak trening. Twoje ciało i umysł potrzebują snu tak samo, jak jedzenia, ruchu czy wody. W odpowiednich dawkach i rytmie. Analiza zwyczajów 1654 osób, opublikowana w „Journal Of The American Heart Association”, wykazała, że ci, którzy spali regularnie mniej niż 6 godzin na dobę, byli o wiele bardziej narażeni na zgon z powodu nadciśnienia czy cukrzycy. Więc od dziś kładź się wcześniej, OK?

7. Starzenie – obserwuj zmiany

W okolicy pięćdziesiątych urodzin zaczyna szybko rosnąć ryzyko raka jelita grubego. Najlepszy sposób na uniknięcie zgonu z powodu tej choroby to kolonoskopia. Na pierwszą idź właśnie koło „50”. To genialne badanie, bo przy okazji diagnostyki można od razu usunąć zmiany, które za parę lat mogą przerodzić się w raka. Jeśli zauważysz krew w muszli klozetowej, nie zakładaj, że to „tylko hemoroidy”, tylko idź do lekarza, bo laikowi trudno dokładnie ocenić, skąd się ta krew wzięła. Tak z grubsza, oczywiście wiadomo.

REKLAMA