[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.4

Sprawdzony sposób na stres? Farby i pędzle

Gdy czujesz, że stres zżera Cię po kawałku, idź do sklepu i kup farby i pędzle. Stwórz coś pozytywnego.

seksowna kobieta pomalowana fot. Shutterstock

Sztuka życia

W Polsce, według szacunków prof. Janusza Heitzmana z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, na depresję cierpi od 1,5 do 3 milionów osób. Mniej więcej 30% z nich to mężczyźni. Sprzedaż leków przeciwdepresyjnych rośnie w zastraszającym tempie. W 2008 roku Polacy kupili 13 mln opakowań tabletek, a w 2015 r. już 19 mln. To wzrost o 50% w ciągu zaledwie 7 lat!

Faceci są w dodatku niebywale oporni, jeżeli chodzi o poddawanie się rozmaitym formom psychoterapii. Ale co powiecie na terapię, którą możemy zaaplikować sobie sami? Naukowcy z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii przeprowadzili badania, podczas których prosili uczestników o prowadzenie dziennika rejestrującego ich stan emocjonalny po angażowaniu się w różne aktywności.

Okazało się, że po zajęciach artystycznych uczestnicy mieli najniższy poziom hormonu stresu - kortyzolu, byli najbardziej ożywieni i entuzjastyczni. Badacze z Uniwersytetu Drexel odkryli, że szczególnie korzystne dla naszego zdrowia psychicznego są "ręczne roboty" – takie, które wymagają wzięcia do ręki pędzla, kredek, farb, gliny, papieru, nożyczek.

Tak żeby zapomnieć o całym świecie i stworzyć coś nowego od początku do końca. To nie musi być koniecznie malowanie obrazu. Odrestaurowywanie swoich starych mebli też się liczy. Albo samodzielne zbudowanie i pomalowanie altanki.

Brak talentu?

Talent nie jest konieczny, aby coś tworzyć, ale spróbuj innych opcji.

Podbij nastrój

Badacze z Royal College of Music w Londynie odkryli, że godzina gry na perkusji tygodniowo obniża o 38% objawy stresu.

Pamięć w biegu

Trzy 40-min sesje kardio w tygodniu skutecznie przeciwdziałają demencji, która jest produktem ubocznym przewlekłego stresu.

Podnieś IQ

Jakkolwiek to się wydaje dziwne, rzucanie żelazem pobudza tę część mózgu, która jest odpowiedzialna za wielozadaniowość.

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij