Sprawdzony sposób na stres? Farby i pędzle

Gdy czujesz, że stres zżera Cię po kawałku, idź do sklepu i kup farby i pędzle. Stwórz coś pozytywnego.

seksowna kobieta pomalowana fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Sztuka życia

W Polsce, według szacunków prof. Janusza Heitzmana z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, na depresję cierpi od 1,5 do 3 milionów osób. Mniej więcej 30% z nich to mężczyźni. Sprzedaż leków przeciwdepresyjnych rośnie w zastraszającym tempie. W 2008 roku Polacy kupili 13 mln opakowań tabletek, a w 2015 r. już 19 mln. To wzrost o 50% w ciągu zaledwie 7 lat!

Faceci są w dodatku niebywale oporni, jeżeli chodzi o poddawanie się rozmaitym formom psychoterapii. Ale co powiecie na terapię, którą możemy zaaplikować sobie sami? Naukowcy z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii przeprowadzili badania, podczas których prosili uczestników o prowadzenie dziennika rejestrującego ich stan emocjonalny po angażowaniu się w różne aktywności.

Okazało się, że po zajęciach artystycznych uczestnicy mieli najniższy poziom hormonu stresu - kortyzolu, byli najbardziej ożywieni i entuzjastyczni. Badacze z Uniwersytetu Drexel odkryli, że szczególnie korzystne dla naszego zdrowia psychicznego są "ręczne roboty" – takie, które wymagają wzięcia do ręki pędzla, kredek, farb, gliny, papieru, nożyczek.

Tak żeby zapomnieć o całym świecie i stworzyć coś nowego od początku do końca. To nie musi być koniecznie malowanie obrazu. Odrestaurowywanie swoich starych mebli też się liczy. Albo samodzielne zbudowanie i pomalowanie altanki.

ZOBACZ TEŻ: Jak wrócić do formy po rozstaniu, treningu czy ciężkiej imprezie.

Brak talentu?

Talent nie jest konieczny, aby coś tworzyć, ale spróbuj innych opcji.

Podbij nastrój

Badacze z Royal College of Music w Londynie odkryli, że godzina gry na perkusji tygodniowo obniża o 38% objawy stresu.

Pamięć w biegu

Trzy 40-min sesje kardio w tygodniu skutecznie przeciwdziałają demencji, która jest produktem ubocznym przewlekłego stresu.

Podnieś IQ

Jakkolwiek to się wydaje dziwne, rzucanie żelazem pobudza tę część mózgu, która jest odpowiedzialna za wielozadaniowość.

ZOBACZ TEŻ: Jak może Ci zaszkodzić tłumiona złość

REKLAMA