[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Sprawdzone leki i sposoby na zimowe przeziębienie

W świecie wirusów właśnie rozpoczął się sezon polowania na człowieka. Jeżeli dałeś się ustrzelić, zobacz, jak z pomocą leków z apteki i naturalnych sposobów poradzić sobie z objawami przeziębienia i zwalczyć katar, kaszel, gorączkę, ból gardła i ból głowy.

przeziębienie fot. shutterstock.com
Wśród chorób wirusowych status gwiazdy ma grypa, jednak teraz, gdy zrobiło się chłodniej, zdecydowana większość ludzi smarkających, kichających i kaszlących nie jest wcale chora na grypę, tylko na banalne przeziębienie. Banalne? Niby tak, bo faktycznie raczej Cię nie zabije, ale nawet niegroźne przeziębienie potrafi nieźle dać w kość i odebrać ochotę do życia i siły do pracy.

Dałeś się upolować wirusowi? Najlepiej byłoby zostać w domu i spokojnie sobie pochorować, ale jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, zawsze możesz złagodzić objawy i przeczekać wirusową okupację. To tylko kilka dni.

REKLAMA

Katar

Z apteki. Gdy masz zapchany nos, sięgnij po krople lub spray z ksylometazolinem. On obkurczy śluzówkę i zmniejszy ilość wydzieliny. Uwaga! Nie stosuj dłużej niż trzy dni, bo możesz się uzależnić. Jeśli nos nie jest zapchany, ale stale cieknie Ci z niego rzadki płyn, sięgnij po preparaty antyhistaminowe dla alergików. Wysięk się zmniejszy. Tylko uwaga: możesz być senny.

Z natury. Żeby udrożnić nos, powąchaj chrzan. Łatwiej się wtedy wysmarkasz. Tylko nigdy nie wydmuchuj nosa z obu dziurek naraz. Rób to po kolei: najpierw jedną, potem drugą, żeby nie wtłoczyć wydzieliny do zatok.

Kaszel

Z apteki. Na suchy, irytujący kaszel, który wręcz uniemożliwia Ci rozmowę, sięgnij po któryś z leków zawierających dextrometorfan (np. acodin), który hamuje odruch kaszlu już w 15-30 minut od podania i działa nawet przez 6 godzin. Tylko pamiętaj, dextrometorfan ma działanie narkotyczne.

Z natury. Wolisz metody naturalne? Zjedz łyżkę miodu. Badania potwierdziły, że miód jest równie skuteczny jak syropy z apteki.

Ból gardła

Z apteki. Najczęściej nie jest spowodowany bakteriami, więc nie ma sensu leczyć się samodzielnie antybiotykiem. Ból to ból, więc zamiast kupować specjalne środki na gardło, możesz sięgnąć po uniwersalne tabletki przeciwbólowe, np. paracetamol lub ibuprofen.

Z natury. Lekarze z Mayo Clinic polecają babciny sposób, czyli płukanie gardła roztworem soli. 1 łyżeczka na szklankę ciepłej wody.

Ból głowy

Z apteki. Zacznij od paracetamolu, aspiryny lub ibuprofenu: w zależności od tego, na który najlepiej reagowałeś wcześniej.

Z natury. Zawiń w ściereczkę kilkanaście kostek lodu i przyłóż do bolącego miejsca. „Zimny okład przynosi natychmiastową ulgę, ponieważ zmniejsza stan zapalny mięśni i nerwów po zewnętrznej stronie czaszki ” – wyjaśnia dr Robert Kaniecki, neurolog z uniwersytetu w Pittsburgu.

Gorączka

Z apteki. Przede wszystkim pamiętaj, że nie każda podwyższona temperatura jest zła. Wg zaleceń Mayo Clinic, jeśli gorączka nie przekracza 38,9 ºC, lepiej jej nie zbijaj. Organizm w ten sposób walczy z wirusami. Jednak jeśli masz 39 ºC i więcej, weź paracetamol lub ibuprofen. Jeżeli po wzięciu leków gorączka nie spadnie albo utrzymuje się dłużej niż trzy dni, idź do lekarza.

Z natury. Wysoką gorączkę możesz też obniżyć, korzystając z praw fizyki. Przyłóż okład z lodu tam, gdzie tętnice są blisko powierzchni, czyli np. w pachwinach, pod kolanami i na szyi. Schłodzona krew ochłodzi resztę organizmu.

MH radzi

Dużo pij. Gdy jesteś przeziębiony, cały czas staraj się pić dużo płynów. Odpowiednie nawodnienie złagodzi suchy kaszel, ułatwi odksztuszenie mokrego, ograniczy ból głowy (jedną z częstszych przyczyn bólu jest odwodnienie), pomoże rozrzedzić zalegający w nosie katar i pomoże nawilżyć obolałe gardło, dzięki czemu łatwiej będzie Ci przełknąć obiad. Pij stale, małymi łyczkami, ciepłe, ale nie za gorące płyny.

Chroń nos. Po tygodniu wycierania nosa chusteczkami na skrzydełkach pojawiają się czerwone otarcia. Żeby zagoiły się szybciej, smaruj je na noc maścią z witaminą A.

MH 11/2013

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij