Sprawdzone leki i sposoby na zimowe przeziębienie

W świecie wirusów właśnie rozpoczął się sezon polowania na człowieka. Jeżeli dałeś się ustrzelić, zobacz, jak z pomocą leków z apteki i naturalnych sposobów poradzić sobie z objawami przeziębienia i zwalczyć katar, kaszel, gorączkę, ból gardła i ból głowy.

przeziębienie wavebreakmedia, shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wśród chorób wirusowych status gwiazdy ma grypa, jednak teraz, gdy zrobiło się chłodniej, zdecydowana większość ludzi smarkających, kichających i kaszlących nie jest wcale chora na grypę, tylko na banalne przeziębienie. Banalne? Niby tak, bo faktycznie raczej Cię nie zabije, ale nawet niegroźne przeziębienie potrafi nieźle dać w kość i odebrać ochotę do życia i siły do pracy.

REKLAMA

Dałeś się upolować wirusowi? Najlepiej byłoby zostać w domu i spokojnie sobie pochorować, ale jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, zawsze możesz złagodzić objawy i przeczekać wirusową okupację. To tylko kilka dni.

Katar

Z apteki. Gdy masz zapchany nos, sięgnij po krople lub spray z ksylometazolinem. On obkurczy śluzówkę i zmniejszy ilość wydzieliny. Uwaga! Nie stosuj dłużej niż trzy dni, bo możesz się uzależnić. Jeśli nos nie jest zapchany, ale stale cieknie Ci z niego rzadki płyn, sięgnij po preparaty antyhistaminowe dla alergików. Wysięk się zmniejszy. Tylko uwaga: możesz być senny.

Z natury. Żeby udrożnić nos, powąchaj chrzan. Łatwiej się wtedy wysmarkasz. Tylko nigdy nie wydmuchuj nosa z obu dziurek naraz. Rób to po kolei: najpierw jedną, potem drugą, żeby nie wtłoczyć wydzieliny do zatok.

Kaszel

Z apteki. Na suchy, irytujący kaszel, który wręcz uniemożliwia Ci rozmowę, sięgnij po któryś z leków zawierających dextrometorfan (np. acodin), który hamuje odruch kaszlu już w 15-30 minut od podania i działa nawet przez 6 godzin. Tylko pamiętaj, dextrometorfan ma działanie narkotyczne.

Z natury. Wolisz metody naturalne? Zjedz łyżkę miodu. Badania potwierdziły, że miód jest równie skuteczny jak syropy z apteki.

Ból gardła

Z apteki. Najczęściej nie jest spowodowany bakteriami, więc nie ma sensu leczyć się samodzielnie antybiotykiem. Ból to ból, więc zamiast kupować specjalne środki na gardło, możesz sięgnąć po uniwersalne tabletki przeciwbólowe, np. paracetamol lub ibuprofen.

Z natury. Lekarze z Mayo Clinic polecają babciny sposób, czyli płukanie gardła roztworem soli. 1 łyżeczka na szklankę ciepłej wody.

Ból głowy

Z apteki. Zacznij od paracetamolu, aspiryny lub ibuprofenu: w zależności od tego, na który najlepiej reagowałeś wcześniej.

Z natury. Zawiń w ściereczkę kilkanaście kostek lodu i przyłóż do bolącego miejsca. „Zimny okład przynosi natychmiastową ulgę, ponieważ zmniejsza stan zapalny mięśni i nerwów po zewnętrznej stronie czaszki ” – wyjaśnia dr Robert Kaniecki, neurolog z uniwersytetu w Pittsburgu.

Gorączka

Z apteki. Przede wszystkim pamiętaj, że nie każda podwyższona temperatura jest zła. Wg zaleceń Mayo Clinic, jeśli gorączka nie przekracza 38,9 ºC, lepiej jej nie zbijaj. Organizm w ten sposób walczy z wirusami. Jednak jeśli masz 39 ºC i więcej, weź paracetamol lub ibuprofen. Jeżeli po wzięciu leków gorączka nie spadnie albo utrzymuje się dłużej niż trzy dni, idź do lekarza.

Z natury. Wysoką gorączkę możesz też obniżyć, korzystając z praw fizyki. Przyłóż okład z lodu tam, gdzie tętnice są blisko powierzchni, czyli np. w pachwinach, pod kolanami i na szyi. Schłodzona krew ochłodzi resztę organizmu.

MH radzi

Dużo pij. Gdy jesteś przeziębiony, cały czas staraj się pić dużo płynów. Odpowiednie nawodnienie złagodzi suchy kaszel, ułatwi odksztuszenie mokrego, ograniczy ból głowy (jedną z częstszych przyczyn bólu jest odwodnienie), pomoże rozrzedzić zalegający w nosie katar i pomoże nawilżyć obolałe gardło, dzięki czemu łatwiej będzie Ci przełknąć obiad. Pij stale, małymi łyczkami, ciepłe, ale nie za gorące płyny.

Chroń nos. Po tygodniu wycierania nosa chusteczkami na skrzydełkach pojawiają się czerwone otarcia. Żeby zagoiły się szybciej, smaruj je na noc maścią z witaminą A.

MH 11/2013

REKLAMA