Sposoby na stres - 8 naturalnych napojów

Relaksujące działanie alkoholu jest tymczasowe i zdradliwe. Zbyt duża ilość płynnej radości w postaci wina i drinków ostatecznie spowoduje mega doła i niechęć na jakąkolwiek aktywność. Przeczytaj o 8 napojach, które odstresują Cię lepiej niż najlepsza whisky.

Stres, sposoby na stres Shutterstock.com
Jeśli chcesz się naprawdę zrelaksować, zamiast zimnego drinka i głośnej imprezy wybierz gorącą herbatę i książkę. 

Posłuchaj naszej sprawdzonej rady: Trzymaj się z daleka od mieszania cudacznych koktajli. Znamy lepszy sposób. Pijąc konkretne trunki zrelaksujesz się i pozostaniesz sobą.

1. Zielona herbata

Ten potężny napar zawiera związek zwany teaniną. Dzięki niemu herbata ma działanie uspokajające, redukuje stres i niepokój. Stabilizuje ona nastrój, działa relaksująco, a przy tym pozwala na zachowanie czujności umysłowej. To Twój nowy naturalny suplement diety w formie bardzo smacznego napoju.

2. Waleriana

Zioło lecznicze, które często bywa dodatkiem do herbat ułatwiających zasypianie. To łagodny środek uspokajający, który zmniejsza nerwowość i niepokój oraz zwalcza bezsenność. Choć jest stosowana od lat, pozostaje w czołówce substancji uspokajających pochodzenia całkowicie naturalnego.

3. Sok wiśniowy

Może nie od razu poczujesz jego relaksujące działanie, ale badania pokazują, że mała szklanka cierpkiego soku wiśniowego dwa razy dziennie może skutecznie pomóc poprawić czas i jakość snu. Odpowiedni sen z kolei gwarantuje: duże zasoby sił na nowy dzień, większy spokój i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Marsz do sklepu po sok wiśniowy!

4. Czarna herbata

Jak wykazały badania, picie czarnej herbaty przez sześć tygodni obniżyło poziom hormonu stresu u mężczyzn. Pijący czarną herbatę szybciej dochodzili do siebie po narażeniu na stres oraz zauważono u nich zmniejszoną aktywację płytek krwi – struktur, które mają związek z zawałem serca. Popijając herbatę w nocy wybierz bezkofeinową.

5. Mleko

Mleko zawiera aminokwas tryptofan, który jest przekształcany w neuroprzekaźnik serotoniny. Podwyższony poziom serotoniny poprawia Twój nastrój i pomaga zachować spokój. Ponadto wapń i magnez zawarte w mleku pomogą Ci obniżyć ciśnienie krwi. Ciepłe mleko może wpływać jeszcze korzystniej, podobnie jak działa to w przypadku gorącej herbaty. Gdy jednak wolisz zimne – korzyści wciąż są liczne.

Zobacz też: Fakty i mity o mleku

6. Rumianek

Kolejna herbata z korzyściami relaksacyjnymi na naszej liście. Zioło to posiada glicynę, aminokwas, który łagodzi stres i działa jak delikatny środek uspokajający. Ma on działanie kojące w stanach nerwowych i skutecznie pomaga przy problemach z zasypianiem. Będąc narażonym na stres – nie wahaj się. Swoją rolę spełni także ekstrakt rumianku w kapsułkach.

Przeczytaj też: 7 warzyw, których nie jesz, choć powinieneś

7. Woda

Uwalnia ona endorfiny w całym organizmie. Substancje te wprawią Cię w dobry nastrój i polepszą samopoczucie – będzie to skuteczna broń przeciwko stresowi. Wybierz wodę mineralną, ponieważ zawiera magnez, słynący z właściwości relaksujących. Pij ją powoli, małymi łykami, aby wyciszyć się i uspokoić.

Zobacz też: Po co Ci woda na treningu?

8. Świeży sok warzywny

Dodanie produktów takich jak seler, kapusta i szpinak sprawi, że Twój sok będzie zastrzykiem wapnia i magnezu, więc pomoże zmniejszyć ciśnienie krwi. Przyda się też witamina C. Dorzuć jarmuż, który jest jej bogatym źródłem. Taki napój skutecznie pomoże Ci w walce z codziennym stresem dzięki potężnej dawce witamin i minerałów.

MH

Zobacz również:
REKLAMA