Sposób na zdrowe serce? Długa kąpiel w wannie

Co jest najfajniejszym sposobem zadbania o serce? Badacze z University of Oregon spieszą z odpowiedzią.

serce Shutterstock.com
Shutterstock.com

Kiedy ostatnio się kąpałeś? Nie w morzu, nie w basenie, tylko normalnie– we własnej wannie? Tydzień temu? Miesiąc? Dla wielu facetów jest to czynność, na którą szkoda tracić czasu – lepiej i szybciej wziąć prysznic. Jednak, jak wynika z badania przeprowadzonego na University of Oregon, kąpiel ma mnóstwo zalet. Regularne gorące kąpiele obniżają ciśnienie krwi, a jak wiadomo, zbyt wysokie jest prekursorem chorób serca.

(Zobacz też: Choroby serca. Czy jesteś w grupie ryzyka?)

„Pasywna terapia cieplna”, jak to uczenie nazywają – czyli normalna kąpiel, ewentualnie z dodatkiem soli czy pianki – podnosi stężenie tlenku azotu we krwi, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Inne badania sugerują, że regularne pławienie się w wannie z gorącą wodą poprawia funkcję śródbłonka, czyli wyściółki naczyń krwionośnych, bardzo ważnej struktury. Reguluje ona napięcie ścian naczyń krwionośnych, kontroluje przepływ i ciśnienie krwi, bierze udział w reakcjach układu odpornościowego i tworzeniu nowych naczyń krwionośnych, odpowiada za krzepnięcie krwi. Ale to nie wszystkie zalety kąpieli.

(Z nimi dożyjesz setki. Oto 24 patenty na zdrowe serce.)

Uczeni z Loughborough University zbadali, że podnosząc temperaturę ciała o 1 °C, możesz spalić 140 kcal – tyle samo co podczas półgodzinnego spaceru. Rzeczywiście, jedno z badań wykazało, że kąpiąc się trzy razy w tygodniu, stracisz bez najmniejszego wysiłku kilogram w ciągu miesiąca. Wszystko to sprawia, że kąpiel jest najbardziej relaksującym sposobem na obniżenie ryzyka chorób układu naczyniowo-sercowego. Jeżeli partnerkę dziwi Twój nowy zwyczaj albo denerwuje blokowanie łazienki, powiedz, że to Men’s Health Ci kazał.

REKLAMA