Sposób na stres? Gry wideo

Gry wideo mogą zasysać nas jak czarna dziura, kradnąc czas, który powinien być przeznaczony na pracę, rodzinę i wypoczynek. Ale jak im się oprzeć, skoro mają tyle zalet?

Sposób na stres fot polar

Pewnego zimnego, wiosennego dnia siedziałam przed komputerem i przez ponad dwie godziny kosiłam trawę. Wiem, jak to brzmi, więc wyjaśniam. Grałam w „Lawn Mowing Simulator”, która polega na pielęgnowaniu pięknych zielonych terenów gdzieś na angielskiej wsi.

REKLAMA

Jeździłam prawdziwą, wielką kosiarą po parkach i ogrodach i jak zahipnotyzowana obserwowałam, jak ścięta cyfrowa trawa kładzie się pod ostrzami, zmieniając odcień zieleni z soczystej na jasnozieloną. Brzmi to potwornie nudno, ale w rzeczywistości jest równie wciągające jak strzelanka, tylko bez moralnych rozterek. Kiedy człowiek był młodszy, to podstawowymi wymogami stawianymi grze były, oprócz dobrej grafiki, intensywność, nieprzewidywalność i ryzyko cyfrowej śmierci w każdej chwili. W dzisiejszych czasach wystarczy na trochę wejść na media społecznościowe i wziąć udział w dyskusji politycznej, żeby doznać podobnych emocji. Albo pooglądać wiadomości z Ukrainy.

Sposób na stres – nuuuuda

Pandemia i ogólnie przygnębiający strumień informacyjny zmieniły moje wyobrażenie o tym, co jest rozrywką. Wiadomości ze świata wpędzają nas w nieustanny stres, powodujący w którymś momencie rodzaj otępienia. Przez miesiące, a właściwie lata pandemii moim antidotum na stres i ucieczką przed światem były podcasty i filmy true crime na przemian z historycznymi. Obecnie mam zdecydowany przesyt historii o tym, jakim krwiożerczym potworem potrafi być istota ludzka. Potrzebowałam czegoś wyciszającego, dlatego symulator koszenia trawnika wydawał mi się niesłychanie kuszący. Rozegranie rundy to wspaniała okazja, by przestać myśleć i popatrzeć sobie na piękną cyfrową przyrodę, a jednocześnie mieć poczucie dobrze wykonanego zadania.

To może być jeden z powodów, dla których ta gra zyskała ogromną rzeszę fanów wkrótce po jej wydaniu w sierpniu ubiegłego roku przez Skyhook Games. We wrześniu Lawn Mowing Simulator miał więcej widzów na Twitchu niż słynne „Call of Duty: Warzone”. Podobne gry również zyskują ogromną popularność i mam tu na myśli pilotowanie samolotów („Microsoft Flight Simulator”), jazdę wielką ciężarówką po amerykańskich drogach („American Truck Simulator”) i zabawę w rolnika („Farming Simulator”). Oprócz tego rekordy biją gry tworzące alterantywne Uniwersum, takie jak „Animal Crossing: New Horizons” czy przeżywające wielki powrót „Simsy”. Przypuszczam, że nawet nasz jasnowidz Jackowski nie przewidział tego, jak wielką popularnością będą się też cieszyć gry polegające na wykonywaniu przyziemnych zadań, takich jak pranie czy rozpakowywanie przedmiotów gospodarstwa domowego z opakowań. Ta ostatnia jest ewidentnie fascynująca i obecnie jest jednym z przebojów na platformie Steam. Siedzenie godzinami i wykonywanie wirtualnych prac domowych wydaje się idiotyczne, dopóki nie zobaczysz, co naprawdę dzieje się podczas gry w Twoim mózgu.

Sposób na stres – mózg wie lepiej

Według raportu stowarzyszenia Entertainment Software Association z 2021 r., 55% graczy używało gier jako środka łagodzącego stres podczas pandemii. Badania wskazują, że coś jest na rzeczy. Badanie Trends in Psychology z 2021 r. przeprowadziło porównanie między grupą wykonującą medytację uważności a grupą grającą w grę wideo „Flower”. Tej ostatniej pewnie nie znacie: polega ona na tym, że wcielasz się w wiatr, który rozdmuchuje płatki kwiatów w powietrzu. Wyniki obu grup, jeśli chodzi o obniżenie poziomu stresu, były podobne. Według naukowców obie aktywności zmieniają aktywność mózgu tak, by okiełznać sygnały z ciała migdałowatego, które jest zaangażowane w emocje lęku i niepokoju. Jednocześnie obniża się poziom hormonów stresu i zwiększa aktywność przywspółczulnego układu nerwowego. To właśnie nasz przywspółczulny układ nerwowy działa na nas wyciszająco i uspokajająco. Stan „bezczasowości” wywoływany przez gry może zmniejszyć objawy depresji i lęku, redukując typowe dla nich zmaganie się z uporczywymi myślami.

Czy więc te nudne gry wideo mogą być nową medytacją? Nową jogą czy uważnością? Byłoby świetnie, bo dla mnie wciąż są bardziej ekscytujące od ćwiczeń jogi. Mają jednak pewne wady – naukowcy ostrzegają, że mogą wzmagać w nas tendencje ucieczkowe. Dla zdrowia psychicznego potrzebne jest zmierzenie się z problemem twarzą w twarz, przynajmniej od czasu do czasu.

Sposób na stres – gry wideo i inteligencja

Badania psychologów Eichenbauma, Bavelier i Greena, opublikowane w „American Journal of Play”, pokazują długotrwały pozytywny wpływ gier wideo na podstawowe procesy umysłowe – takie jak percepcja, pamięć i podejmowanie decyzji. Większość badań dotyczy gier akcji — to znaczy gier, które wymagają od graczy szybkiego poruszania się, śledzenia wielu przedmiotów naraz, zapamiętywania dużej ilości informacji naraz i podejmowania decyzji w ułamku sekundy. Wiele umiejętności wykorzystanych w takich grach to właśnie te, które psychologowie uważają za podstawowe elementy budulcowe inteligencji.

Jakie zdolności ćwiczą gry?

Wzrok

Przede wszystkim u graczy obserwuje się poprawę widzenia, np. tzw. czułość kontrastu i widzenie stereoskopowe.

Uwaga i refleks

Wzmocnienie zdolności niezbędnych np. do prowadzenia pojazdu. Poprawa zdolności śledzenia poruszających się obiektów w polu rozpraszaczy. samokontrola Lepsza umiejętność panowania nad emocjami.

Język

Zaledwie 12 godzin grania w gry wideo poprawiło wyniki dzieci z dysleksją.

Funkcjonowanie wykonawcze

Czyli, krótko mówiąc, poprawa zdolności szybkiego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.

Wielozadaniowość

50 godzin doświadczenia w grach akcji znacznie poprawiło wydajność w teście zwanym Multi-Attribute Task Battery, który jest wzorowany na umiejętnościach wymaganych w pilotowaniu samolotów.

Elastyczność umysłowa

Poprawa zdolności szybkiego i bezbłędnego przełączania się między zadaniami, które mają sprzeczne wymagania.

Odwrócenie degeneracji mózgu

Wiele eksperymentów z udziałem starszych uczestników pokazuje, że gry poprawiają wszystkie fukcje mózgu słabnące z wiekiem.

Wydajność pracy

Szczególnie w przypadku prac wymagających dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej, uwagi, doskonałej pamięci roboczej. Na przykład w eksperymencie początkujący chirurdzy, którym zapewniono doświadczenie z grami wideo, poprawili swoje wyniki w chirurgii laparoskopowej w porównaniu do kontrolnej grupy chirurgów niegrających.

REKLAMA