Sposób na schudnięcie: dobra zabawa

Diety-cud i triki na to, aby zrzucić kilka kilo w godzinę włóżmy między bajki. Jednak w podejściu, które opisujemy w artykule, prawdopodobnie jest trochę racji. Bo czy nie jest tak, że gdy robisz coś z pasją, to efekty przychodzą szybciej? Sprawdź sam.

fot. YanLev 2014 / shutterstock.com
fot. YanLev 2014 / shutterstock.com

Zasuwasz na tej bieżni godzinami, a waga wciąż uparcie pokazuje tyle samo kilogramów? Według badań opublikowanych w piśmie "Marketing Letters", kluczem do zrzucenia piwnego brzucha nie jest spędzanie wielu godzin w siłowni, lecz czerpanie z treningu jak największej radości. Takie podejście wpływa bowiem na to, co po treningu zjadamy. Od tego z kolei zależy niezaprzeczalnie to, czy uda się zrzucić kilka kilo na lato.

REKLAMA

Badacze przeprowadzili serię doświadczeń. W jednym z nich czekali na biegaczy na mecie. Pytali ich, czy są zadowoleniu z wysiłku i czy podobał im się wyścig, jednocześnie oferując czekoladę lub zdrowszy batonik zbożowy. Uczestnicy, którzy mówili, że bieg był ciężki i rozczarowujący, zazwyczaj wybierali czekoladę, podczas gdy Ci zadowoleni z wyścigu sięgali po batonik.

Specjaliści nie są do końca pewni jak nasze odczucia odnośnie wysiłku wpływają na podświadomy wybór jedzenia. Pewne jest jednak, że zdecydowana większość z nas wymaga nagrody za wykonanie czegoś, nad czym trzeba się przysłowiowo "napocić". Jeżeli przyjemność sprawia Ci bieganie lub ćwiczenie w siłowni – to już jest Twoja nagroda. Gdy jednak "odklepujesz" trening jak mantrę, podświadomie sięgniesz po nagrodę w postaci pysznych frytek lub lodów z polewą. Żegnaj ciężka praco!

"Kluczem jest, aby czerpać radość z treningu" – tłumaczy główna autorka badań, Carolina Werle, profesor marketingu z Grenoble Ecole de Management. Wybierz aktywność, która sprawia Ci radość: gra w kosza, bieganie, siłownia czy górskie wędrówki. Werle zapewnia, że chodzi o samo postrzeganie wysiłku – skup się na muzyce w słuchawkach, pomyśl o uczuciu na linii mety - zamiast wciąż dołować się tym, jak jest ciężko.

MH

REKLAMA