Sposób na komary, picie alkoholu, cukrzyca i testosteron: zdrowotne patenty

Przeczytaj instrukcję, a tego lata zachowasz kamienny spokój, gdy wszyscy wokół będą się histerycznie klepali i drapali.

komar fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

4 sposoby na lato bez drapania

1. Żeby zmniejszyć ryzyko pokąsania przez komary, unikaj pobliża zbiorników wodnych w ciepłe, bezwietrzne wieczory. Wtedy komary są najbardziej aktywne.

REKLAMA

2. Komary wyczuwają Twój oddech, pot i widzą Twój ruch. Żeby się nie prowokować komarów, w czasie ich zwiększonej aktywności Ty zachowaj spokój i ruszaj się jak najmniej.

3. Jeśli nie zamierzasz zamierać w nieruchomej pozie na cały wieczór, spryskaj się środkiem odstraszającym te mikrowampiry – skorzystaj z odstraszaczy zawierających DEET. Najskuteczniejsze są preparaty ze stężeniem 40-50%. Słabsze będziesz musiał nakładać częściej.

Wg surowej amerykańskiej agencji EPA, DEET jest całkiem nieszkodliwy, jeżeli:

  • nie spryskujesz nim ranek ani podrażnionej skóry,
  • spryskujesz tylko odsłoniętą skórę,
  • unikasz kontaktu z oczami.

4. Dałeś się pokąsać? Posmaruj ślady maścią z hydrokortyzonem 0,5%. Jest dostępna bez recepty. Jeśli jej nie masz, użyj pasty do zębów lub przykładaj coś zimnego. Możesz też wymieszać łyżeczkę sody oczyszczonej z łyżeczką wody i posmarować taką pastą ślady po owadach.

1 z 10

Uczeni wyliczyli, że jedna na 10 osób przyciąga komary bardziej niż inni: często ta z za wysokim poziomem cholesterolu. To Ty zawsze jesteś najbardziej pokąsany? Zrób badania krwi.

REKLAMA

REKLAMA

Kas, sposoby na kaca, leczenie kaca shutterstock.com
Znasz powiedzenie "Czym się strułeś, tym się lecz"? To działa (przynajmniej na naszego redaktora), ale stosuj tylko w wolne dni.

Zabójcze combo

REKLAMA

Jeśli przymierzasz się do rzucenia palenia, rozważ też przynajmniej tymczasowe alkoholu. Jak donosi pismo "Drug and Alcohol Dependence", nadużywanie alkoholu zwiększa metabolizm nikotyny, co może utrudnić rozstanie się z tytoniowym nałogiem. Za duże wyzwanie? To może zastąp tradycyjne papierosy e-fajkami. Też szkodzą, ale mniej.

Słabo to widzisz?

Oto trzy sposoby na błahe, ale uciążliwe problemy z oczami. Jeśli nie pomogą, wiesz, do kogo masz iść.

Suche oczy

Ustaw monitor tak, żebyś patrzył na niego lekko w dół. Oczy nie będą musiały się otwierać szeroko, więc nie będą tak szybko wysychać. Jeśli problem wraca, kup tzw. sztuczne łzy.

Oczy Cię pieką

To pewnie wina alergenów. Zamocz wacik w zimnej wodzie i przemyj oczy. Połóż wacik na zamknięte oko i pozwól zimnu złagodzić podrażnienie.

Spuchnięta powieka

Kanalik łzowy zatkał Ci się kurzem i tłuszczem. Rozpuść trochę szamponu dla dzieci w ciepłej wodzie i wacikiem zamoczonym w takim roztworze dwa razy dziennie przemywaj oczy.

Niemęska cukrzyca

2,1 – tyle razy częściej niż przeciętnie faceci chorujący na cukrzycę typu 2 mają obniżony poziom testosteronu.

REKLAMA