Sport receptą na astmę

To, że masz astmę, nie oznacza wcale, że musisz zamknąć się w sterylnym świecie bez pyłków i wysiłku. Wręcz przeciwnie - ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, będzie Twoim sojusznikiem w walce o swobodny oddech.
shock 2012/shutterstock.com
fot. shock 2012/shutterstock.com

Wysiłek fizyczny wzmacnia układ odpornościowy i tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia ataków astmy. Dodatkowo, jeśli już nawet atak się pojawia, ktoś, kto jest wysportowany, radzi sobie z nim lepiej niż ten, kto nie rusza się z kanapy. Jednak wielu astmatyków boi się zmęczyć, bo wie aż za dobrze, jak to jest, gdy się walczy o każdy oddech. Dla nich właśnie przygotowaliśmy 9 zasad, których powinni przestrzegać, chcąc wykorzystać życie w pełni.

 1.


Rozgrzewaj się

Nie zaczynaj od razu z grubej rury. Gwałtowna zmiana poziomu aktywności może wywołać atak astmy, dlatego zanim np. zaczniesz mecz w tenisa, zrób sobie 10-minutową rozgrzewkę. W ten sposób zmniejszysz ryzyko napadu kaszlu, a przy okazji dasz czas mięśniom i ścięgnom, żeby się przygotowały do wysiłku. Pamiętaj też, żeby kończyć trening mniej obciążającymi ćwiczeniami.

 2.


Nawadniaj się

Odwodnienie organizmu upośledza oddychanie, może też zaburzać pracę serca, więc pamiętaj o tym, by pić przed, w trakcie i po treningu. Najlepsze podczas treningów będą napoje izotoniczne, ale może też być wysokozmineralizowana woda mineralna.

 3.


Unikaj soli

Dieta niskosodowa ułatwia oddychanie i zmniejsza ilość ataków astmy powysiłkowej. Pamiętaj, że większość soli w Twojej diecie pochodzi z produktów wysoko przetworzonych, np. z wędlin lub zupek błyskawicznych, chipsów, pieczywa itd. (więcej na ten temat w artykule "Pieprzyć sól!"). Najlepsze rozwiązanie: zapomnij zupełnie o używaniu solniczki.

 4.


Więcej witaminy C

Naukowcy zauważyli, że 80% pacjentów cierpiących na astmę powysiłkową po zażyciu dużej dawki witaminy C (2000 mg) bezpośrednio przed treningiem nie miało ataku astmy. Zanim zaczniesz stosować ten sposób, sprawdź, czy nie jesteś uczulony na preparaty z witaminą C. Jeśli tak, spróbuj zwiększyć jej ilość w diecie naturalnie. Najwięcej tej witaminy jest w czarnych porzeczkach – 100 g zawiera prawie 200 mg wit. C.

 5.


Zasłaniaj usta

Gdy na dworze jest zimno, zasłaniaj usta szalikiem lub chustą. Gwałtowna zmiana temperatury powietrza w oskrzelach może sprowokować ich obkurczenie się i atak kaszlu.

 6.


Wskocz do basenu

Pokutuje opinia, że większość profesjonalnych pływaków z powodu uprawiania tej dyscypliny sportu cierpi na astmę i inne problemy z oddychaniem. Nie potwierdzają tego żadne rzetelne badania naukowe, choć niektóre z nich sugerują, że pływanie w basenie z wodą chlorowaną może przyczyniać się do pojawienia się lub pogłębienia problemów z oddychaniem.

Na szczęście, coraz więcej pływalni zamiast sypania do wody chloru używa metody ozonowania do jej oczyszczania, a pływanie w takiej wodzie (zwłaszcza na basenie krytym) jest optymalną formą aktywności dla astmatyka. Tuż nad powierzchnią wody powietrze jest bowiem ciepłe i wilgotne, a to ułatwia oddychanie, więc będziesz mógł ćwiczyć dłużej.

 7.


Sprawdzaj prognozy

Jeżeli jesteś uczulony na pyłki określonych roślin, w okresie ich pylenia unikaj treningów na świeżym powietrzu i potrenuj w domu, w fitness klubie, na sali sportowej lub krytym basenie właśnie. W domu powinny Cię też zatrzymać upały i silne mrozy.

 8.

Trzymaj leki pod ręką

Używaj inhalatora, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. Nie rozstawaj się z lekami, które przepisał Ci lekarz, szczególnie tymi, które powinieneś zastosować, jeśli nastąpi atak.

 9.


Działaj w parach

Dla własnego bezpieczeństwa, wybierając się na trening w odludne miejsca, nigdy nie idź sam, tylko z partnerem. Zanim zaczniecie trenować, wytłumacz mu, jak powinien postępować w przypadku ataku astmy, aby nie wpadł w panikę i mógł Ci skutecznie pomóc przetrwać najgroźniejsze chwile. 

Na własnej skórze

Jacek Heliasz, stale współpracujący z nami fotografik, choruje od lat na astmę i jest żywym dowodem na to, że rozpoznanie "astma” wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze sportowych pasji. Jacek wspina się w górach, jeździ wyczynowo na rowerze, biega, nurkuje, skacze ze spadochronem... I cały czas oddycha. Oto jego patenty:

  • Głowa. Bardzo dużo rozgrywa się w głowie. Gdy nie możesz nabrać oddechu, łatwo jest wpaść w panikę, a wtedy chciałoby się oddychać jeszcze szybciej, tylko że... nie można, bo krtań jest zaciśnięta. Dlatego musisz się nauczyć pokonywać ten strach. A najlepszą metodą pokonania strachu jest przekonanie się na własnej skórze, że da się go pokonać. Nie można traktować astmy jak usprawiedliwienia.
  • Leki. Nie można dopuścić do sytuacji, że masz przy sobie tylko jedno opakowanie z lekarstwem. Zawsze trzeba mieć pod ręką awaryjne, a w przypadku wyjazdu gdzieś z dala od miasta – nawet dwa w zapasie.
  • Trening. Trzeba trenować systematycznie. Jeśli regularnie obciążasz organizm, znacznie lepiej adaptuje się on do zwiększonego wysiłku.

MH 06/2009

REKLAMA