1. |
Rozgrzewaj się
Nie zaczynaj od razu z grubej rury. Gwałtowna zmiana poziomu aktywności może wywołać atak astmy, dlatego zanim np. zaczniesz mecz w tenisa, zrób sobie 10-minutową rozgrzewkę. W ten sposób zmniejszysz ryzyko napadu kaszlu, a przy okazji dasz czas mięśniom i ścięgnom, żeby się przygotowały do wysiłku. Pamiętaj też, żeby kończyć trening mniej obciążającymi ćwiczeniami.
2. |
Nawadniaj się
Odwodnienie organizmu upośledza oddychanie, może też zaburzać pracę serca, więc pamiętaj o tym, by pić przed, w trakcie i po treningu. Najlepsze podczas treningów będą napoje izotoniczne, ale może też być wysokozmineralizowana woda mineralna.
3. |
Unikaj soli
Dieta niskosodowa ułatwia oddychanie i zmniejsza ilość ataków astmy powysiłkowej. Pamiętaj, że większość soli w Twojej diecie pochodzi z produktów wysoko przetworzonych, np. z wędlin lub zupek błyskawicznych, chipsów, pieczywa itd. (więcej na ten temat w artykule "Pieprzyć sól!"). Najlepsze rozwiązanie: zapomnij zupełnie o używaniu solniczki.
4. |
Więcej witaminy C
Naukowcy zauważyli, że 80% pacjentów cierpiących na astmę powysiłkową po zażyciu dużej dawki witaminy C (2000 mg) bezpośrednio przed treningiem nie miało ataku astmy. Zanim zaczniesz stosować ten sposób, sprawdź, czy nie jesteś uczulony na preparaty z witaminą C. Jeśli tak, spróbuj zwiększyć jej ilość w diecie naturalnie. Najwięcej tej witaminy jest w czarnych porzeczkach – 100 g zawiera prawie 200 mg wit. C.
5. |
Zasłaniaj usta
Gdy na dworze jest zimno, zasłaniaj usta szalikiem lub chustą. Gwałtowna zmiana temperatury powietrza w oskrzelach może sprowokować ich obkurczenie się i atak kaszlu.
6. |
Wskocz do basenu
Pokutuje opinia, że większość profesjonalnych pływaków z powodu uprawiania tej dyscypliny sportu cierpi na astmę i inne problemy z oddychaniem. Nie potwierdzają tego żadne rzetelne badania naukowe, choć niektóre z nich sugerują, że pływanie w basenie z wodą chlorowaną może przyczyniać się do pojawienia się lub pogłębienia problemów z oddychaniem.
Na szczęście, coraz więcej pływalni zamiast sypania do wody chloru używa metody ozonowania do jej oczyszczania, a pływanie w takiej wodzie (zwłaszcza na basenie krytym) jest optymalną formą aktywności dla astmatyka. Tuż nad powierzchnią wody powietrze jest bowiem ciepłe i wilgotne, a to ułatwia oddychanie, więc będziesz mógł ćwiczyć dłużej.
7. |
Sprawdzaj prognozy
Jeżeli jesteś uczulony na pyłki określonych roślin, w okresie ich pylenia unikaj treningów na świeżym powietrzu i potrenuj w domu, w fitness klubie, na sali sportowej lub krytym basenie właśnie. W domu powinny Cię też zatrzymać upały i silne mrozy.
8. |
Trzymaj leki pod ręką
Używaj inhalatora, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. Nie rozstawaj się z lekami, które przepisał Ci lekarz, szczególnie tymi, które powinieneś zastosować, jeśli nastąpi atak.
9. |
Działaj w parach
Dla własnego bezpieczeństwa, wybierając się na trening w odludne miejsca, nigdy nie idź sam, tylko z partnerem. Zanim zaczniecie trenować, wytłumacz mu, jak powinien postępować w przypadku ataku astmy, aby nie wpadł w panikę i mógł Ci skutecznie pomóc przetrwać najgroźniejsze chwile.
Na własnej skórze
Jacek Heliasz, stale współpracujący z nami fotografik, choruje od lat na astmę i jest żywym dowodem na to, że rozpoznanie "astma” wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze sportowych pasji. Jacek wspina się w górach, jeździ wyczynowo na rowerze, biega, nurkuje, skacze ze spadochronem... I cały czas oddycha. Oto jego patenty:
- Głowa. Bardzo dużo rozgrywa się w głowie. Gdy nie możesz nabrać oddechu, łatwo jest wpaść w panikę, a wtedy chciałoby się oddychać jeszcze szybciej, tylko że... nie można, bo krtań jest zaciśnięta. Dlatego musisz się nauczyć pokonywać ten strach. A najlepszą metodą pokonania strachu jest przekonanie się na własnej skórze, że da się go pokonać. Nie można traktować astmy jak usprawiedliwienia.
- Leki. Nie można dopuścić do sytuacji, że masz przy sobie tylko jedno opakowanie z lekarstwem. Zawsze trzeba mieć pod ręką awaryjne, a w przypadku wyjazdu gdzieś z dala od miasta – nawet dwa w zapasie.
- Trening. Trzeba trenować systematycznie. Jeśli regularnie obciążasz organizm, znacznie lepiej adaptuje się on do zwiększonego wysiłku.
MH 06/2009
Komentarze
Mens Health, 2012-05-05 14:11:18
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?