Dolegliwości faceta: 6 rodzajów bólu, którego powinieneś umieć rozpoznać

Wiadomo, facet bólu się nie boi i nie biegnie z każdym głupstwem do lekarza. Ale są takie rodzaje bólu, których lekceważenie graniczy z brawurą. Oto 6 sygnałów, które musisz umieć rozpoznać, żeby móc właściwie zareagować.

Charles B. Ming Onn 2010/shutterstock.com
fot. Charles B. Ming Onn 2010/shutterstock.com

Ból jest Twoim sprzymierzeńcem. Sygnalizuje przeciążenie systemu. Im szybciej zareagujesz, tym łatwiej usuniesz awarię.

Lekarze pracujący dla British Airways twierdzą, że jest grupa ludzi bardziej niż inni podatnych na zakrzepicę. To osoby po 40., po operacji lub ci, którzy z różnych przyczyn, np. z powodu gipsu, byli unieruchomieni przez kilka dni. Lekarze zalecają takim osobom, by podczas długich lotów nie siedziały cały czas w fotelu, tylko od czasu do czasu spacerowały po pokładzie. To zmniejsza ryzyko zatoru.

REKLAMA

Co robić. Jeżeli łydka jest obrzmiała i bardzo boli, wezwij karetkę. Nie ruszaj się, leż i czekaj na jej przyjazd z nogą ułożoną wyżej niż korpus.

Co zrobi lekarz. Zleci badanie oceniające drożność żył. W przypadku stwierdzenia zaczopowania naczynia, poda leki rozpuszczające skrzep i przepisze środki rozrzedzające krew. To zmniejszy prawdopodobieństwo powstania następnych zakrzepów.


Awaria:
trudny do zniesienia ból stopy

Spokojnie. Może nie wiesz, że masz płaskostopie i powinieneś nosić wkładki korygujące. Idź do ortopedy, on dobierze odpowiednie i po problemie.

Alarm. Jeśli ból znika gdy odpoczywasz, może to być złamanie przeciążeniowe. Jeśli często i długo biegasz, zwłaszcza w zróżnicowanym terenie, powtarzające się mikrourazy kości "sumują się", przekraczając jej wytrzymałość. Kości, podobnie jak inne tkanki, mają zdolność nieustannej regeneracji, ale jeśli trenujesz zbyt intensywnie, nie mają możliwości samowyleczenia się i pojawia się złamanie będące skutkiem przeciążenia.

Co zrobi lekarz. Zdjęcie rentgenowskie może wykryć najdrobniejsze uszkodzenia kości. Jeśli je rzeczywiście wykryje, musisz zaprzestać wszelkich ćwiczeń przez co najmniej 4 tygodnie. Czarny scenariusz przewiduje gips na kilka tygodni.


Awaria:
kłujący ból podczas sikania

Spokojnie. Pewnie przeziębiłeś pęcherz. Masz stan podgorączkowy (37 stopni C i parę kresek) sikasz częściej niż zwykle, a wizyty w toalecie nie należą do przyjemności. Zostań w łóżku na 2-3 dni, pij dużo płynów, łykaj witaminę C (3 razy dziennie po 200 mg).

Alarm. Po 2-3 dniach ból nie ustępuje i - co ważne - pojawił się czerwony odcień moczu (krew). Może to być infekcja bakteryjna, kamica przewodów moczowych, odzywająca się po latach zapomnienia, albo jeszcze gorzej: nowotwór pęcherza.

Co robić. Jak najszybciej oddaj mocz do analizy. Kup w aptece jednorazowy kubek i nasikaj do niego rano. Lekarze twierdzą, że najlepszy do badania jest mocz z tzw. środkowego strumienia, czyli musisz się trochę nagimnastykować. Napisz na kubku swoje nazwisko i zanieś do najbliższego laboratorium.

Co zrobi lekarz. Jeśli to infekcja, dostaniesz leki odkażające mocz, a dolegliwości wkrótce ustąpią. Jeśli nie, kolejne badania będą eliminowały inne przyczyny. Lekarz zleci Ci m.in. cystoskopię - drobny zabieg, podczas którego przez mały wziernik pobiera się próbkę do analizy onkologicznej. Wynik pozytywny badania oznacza nowotwór, ale nie wyrok. Jeżeli skubaniec jest niewielki, można go przez ten sam wziernik usunąć. Bardziej zaawansowany trzeba zoperować.

MH 04/2004

1 2 3
STRONA 3 z 3
REKLAMA