Dolegliwości faceta: 6 rodzajów bólu, którego powinieneś umieć rozpoznać

Wiadomo, facet bólu się nie boi i nie biegnie z każdym głupstwem do lekarza. Ale są takie rodzaje bólu, których lekceważenie graniczy z brawurą. Oto 6 sygnałów, które musisz umieć rozpoznać, żeby móc właściwie zareagować.

Charles B. Ming Onn 2010/shutterstock.com
fot. Charles B. Ming Onn 2010/shutterstock.com

Ból jest Twoim sprzymierzeńcem. Sygnalizuje przeciążenie systemu. Im szybciej zareagujesz, tym łatwiej usuniesz awarię.

Alarm. Ból jest bardzo silny i towarzyszy mu uczucie lęku, kołatanie serca, czujesz, że robi Ci się słabo - nie jest dobrze. Mógł utworzyć się skrzep w jednym z naczyń i zablokować dopływ krwi, powodując martwicę tkanek serca w części, do której dochodzi to naczynie.

REKLAMA

Co robić. Natychmiast wezwij karetkę, bo w tym przypadku liczy się każda minuta.

Co zrobi lekarz. Po badaniu EKG i analizie krwi postawi diagnozę. Jeśli rzeczywiście to atak serca, kontratak może obejmować różne metody: od rozpuszczania skrzepów w tętnicach wieńcowych, przez poszerzanie zwężonej tętnicy balonikiem, po wszczepienie by-passów. Wszystko po to, by przywrócić prawidłowe krążenie krwi w sercu.


Awaria:
silny ból brzucha

Spokojnie. To może być zwykła niestrawność. Zjadłeś potrawę nie pierwszej świeżości albo coś wyjątkowo ciężkiego. Taka dolegliwość jest przykra, ale zwykle ustępuje po 24 godzinach. Staraj się nic nie jeść (zresztą i tak będzie Cię odrzucać od jedzenia), pij herbatę z dziurawca czy mięty.

Alarm. Silny ból koncentruje się w jednym miejscu, z biegiem czasu nie maleje, lecz narasta, dołączają do tego wymioty i gorączka powyżej 38 stopni C - to może być ostry stan zapalny któregoś z organów wewnętrznych. Którego? Dobre pytanie. Jak wiadomo, wnętrze jamy brzusznej jest wypełnione różnymi organami i taki ból może sygnalizować zarówno kłopoty z wyrostkiem, jak i z trzustką lub pęcherzykiem żółciowym.

Zresztą, ta wiedza na niewiele Ci się przyda, bo w każdym wypadku masz przechlapane. Z zapaleniem wyrostka jest jak z bombą z opóźnionym zapłonem - może pęknąć i rozlać swą zawartość (pełną bakterii) po jamie brzusznej i zapalenie otrzewnej masz jak w banku. Zapalenie pęcherzyka żółciowego też może się skończyć zakażeniem lub w najlepszym wypadku wywołać żółtaczkę. Zapalenie trzustki (spotykane najczęściej u alkoholików) również nie należy do lekkich przypadłości.

Co robić. Wezwij karetkę lub jedź na ostry dyżur chirurgiczny.

Co zrobi lekarz. Zbada Cię i zleci badanie krwi. Jeśli boli Cię nisko po prawej stronie brzucha, a we krwi wzrósł poziom leukocytów, prawdopodobnie w grę wchodzi wyrostek. Ból w wyższych partiach brzucha, po tej samej stronie, i podwyższona ilość białych ciałek to pewnie chory pęcherzyk żółciowy. Gdy boli Cię dokładnie pod mostkiem i wzrósł poziom konkretnych enzymów to pewnie zapalenie trzustki. O sposobie leczenia zadecyduje chirurg. Trzeba mieć nadzieję, że unikniesz operacji i czeka Cię tylko niezbyt przyjemna gastroskopia.


Awaria:
ból i obrzmienie łydki

Spokojnie. Naciągnąłeś mięśnie podczas treningu lub dostałeś strzał z woleja na meczu. Zrób kwaśny okład z Altacetu i połóż się z nogą ułożoną wyżej. To powinno pomóc.

Alarm. Nie przypominasz sobie żadnego urazu, a ból i obrzmienie łydki - mimo odpoczynku i okładów - narastają, ruchy stopą wzmagają ból. Przyczyną może być zakrzepica żył głębokich, czyli zablokowanie jednej z większych żył w nodze. W żyle utworzył się skrzep i zablokował ją. Jeżeli się oderwie od ściany naczynia i powędruje w górę, może dostać się do płuc, co kończy się zatorem i - co tu owijać w bawełnę - skutkiem śmiertelnym.

1 2 3
STRONA 2 z 3
REKLAMA