Dolegliwości faceta: 6 rodzajów bólu, którego powinieneś umieć rozpoznać

Wiadomo, facet bólu się nie boi i nie biegnie z każdym głupstwem do lekarza. Ale są takie rodzaje bólu, których lekceważenie graniczy z brawurą. Oto 6 sygnałów, które musisz umieć rozpoznać, żeby móc właściwie zareagować.

Charles B. Ming Onn 2010/shutterstock.com
fot. Charles B. Ming Onn 2010/shutterstock.com

Awarie mogą się zdarzyć nawet w najdoskonalszym systemie. I jeżeli zostaną w porę usunięte, zapewni to jego normalną dalszą pracę. Pierwszym sygnałem awarii organizmu jest ból. Pierwszą reakcją statystycznego faceta - zażycie tabletki przeciwbólowej. Możesz tak zrobić raz, góra kilka razy. To jest jak z watowaniem korków. Prowizorka pomaga na krótko, po dłuższym czasie wywala elektrykę na całej ulicy.

REKLAMA

Kiedy mężczyznę dopada nagły ból, reaguje zazwyczaj na dwa sposoby - kompletnie go ignoruje albo... spisuje testament. A ból to sygnał, do którego należy podejść rzeczowo. Dlatego najlepiej nauczyć się rozpoznawać sygnały, które daje Ci organizm, i odpowiednio zareagować. Oto sześć, które musisz umieć odczytać, by ich lekkomyślnie nie zlekceważyć lub wrecz przeciwnie - nie wpaść niepotrzebnie w panikę.

Awaria: nagły pulsujący ból w mosznie

Spokojnie. Może kąpałeś się w brudnym basenie albo miałeś randkę z nieznajomą? Złapałeś chlamydię i powstała infekcja. Masz lekką gorączkę, boli Cię, ale jest to ból, który możesz wytrzymać. Jesteś też w stanie chodzić, więc idź do lekarza. Przepisze Ci antybiotyk i będzie po sprawie.

Alarm. Ból szybko narasta i staje się trudny do zniesienia, moszna jest obrzmiała i nawet nie możesz jej dotknąć. To może być skręt jądra. Zdarza to się po silnym urazie moszny lub po dużym, nagłym wysiłku fizycznym, np. szarpnięciu ciężkiego przedmiotu. Jądro jest połączone z ciałem poprzez powrózek nasienny. Gdy dojdzie do skrętu jądra, powrózek się zaciska i odcina dopływ krwi. Wtedy boli jak cholera.

Co robić. Tego typu sytuacja wymaga pilnej wizyty u lekarza, ponieważ kilkugodzinny blok dopływu krwi do jądra może spowodować jego martwicę. Nic dziwnego, że chirurdzy i urolodzy ten stan nazywają ostrą moszną.

Co zrobi lekarz. Najpierw Cię zbada, ewentualnie zleci USG. Skręt jądra oznacza operację. I to raczej pilną.


Awaria:
ból w klatce piersiowej

Spokojnie. To może być zwykła zgaga. Zgaga to cofanie się do przełyku kwaśnej, drażniącej treści żołądkowej. Może to wywołać zapalenie przełyku i dlatego pojawia się ból. Bardzo często dolegliwości ze strony przełyku i żołądka promieniują do klatki piersiowej. Manti lub Rennie powinny pomóc.

1 2 3
STRONA 1 z 3
REKLAMA