[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Bezpieczne opalanie: jak chronić skórę przed słońcem?

Obłażąca płatami skóra to naprawdę nie jest najgorsza konsekwencja nadmiaru słońca. Przeczytaj, jak powinieneś chronić się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i jakie śmiertelne niebezpieczeństwo Ci grozi, jeśli tego nie zrobisz.

Spalonych nie wpuszczamy! (rys. Eboy)
Ochrona: oblicz prawdziwą wartość filtra

Nawet jeżeli kupisz najdroższy krem z filtrem UV, w komplecie z kształtną ratowniczką, która rozsmaruje go na Twoim ciele, i tak nie zapewnisz sobie w ten sposób takiej ochrony, jakiej się spodziewałeś. Okazuje się bowiem, że istnieje ogromna rozbieżność między teoretyczną wartością filtra SPF podawaną na opakowaniu a jego rzeczywistą skutecznością.

Oszukują nas? Nie. Różnica wynika stąd, że ludzie, smarując się, zazwyczaj nakładają na ciało mniej kremu niż się zaleca. Być może wynika to, zwłaszcza u facetów, z niechęci do uczucia tłustości na skórze? Według Briana Diffeya, profesora fitobiologii z Newcastle General Hospital, aby obliczyć rzeczywistą wartość filtra (z uwzględnieniem naszej podświadomej "oszczędności" w stosowaniu) należy liczbę podaną na opakowaniu podzielić przez trzy.

A zatem krem z filtrem 30 będzie miał faktyczną wartość 10. Dlatego kupując następnym razem krem do opalania, nie schodź nigdy poniżej 45. No, chyba że lubisz się obficie namaścić i nawet zalecane dawki wydają Ci się zbyt skromne.

Jak dopasować krem do fototypu swojej skóry, określanego według rodzaju cery, koloru włosów, obecności lub braku piegów, tendencji do oparzeń słonecznych lub przeciwnie oraz zdolności do opalenizny, możesz sprawdzić na końcu tego artykułu. I jeszcze jedno: przed użyciem sprawdź datę ważności. Z czasem, zawarte w kremie substancje rozkładają się i przestają działać.

REKLAMA

Ochrona: za tarczą faktora

Niewidzialne promieniowanie słoneczne ma kilka zakresów. Ze względu na bezpieczeństwo naszej skóry, najważniejsze są promienie UVB i UVA. W sklepach jest bardzo dużo kremów z filtrami przeciwsłonecznymi i większość z nich jest skuteczna, jeśli chodzi o ochronę przed promieniowaniem UVB, czyli tym, które jest odpowiedzialne za powstawanie oparzeń powierzchniowych.

Niestety, kremów, które skutecznie blokowałyby również promienie UVA, jest już mniej. I oczywiście, zgodnie z prawem Murphy'ego, o ile skutki promieniowania UVB są w dużym stopniu odwracalne, to nadmierna ekspozycja na promienie UVA ma znacznie poważniejsze konsekwencje.

Promieniowanie UVA dociera do głębszych warstw skóry, co prowadzi między innymi do jej starzenia, ale w przypadku znacznych dawek lub dużej wrażliwości skóry może doprowadzić do nieodwracalnych zmian chorobowych. Szukając kremu do opalania, sięgaj więc tylko po te, które blokują oba rodzaje promieniowania, co powinno być wyraźnie zaznaczone na opakowaniu.

Wykrywanie i leczenie: uwaga na alfabet

UVA, UVB, SPF... Akronimów do zapamiętania jest tyle, że normalny człowiek może się w tym pogubić. Ale skoro stawką jest Twoje zdrowie, a wręcz życie, musisz zapamiętać jeszcze jeden, tym razem prosty: ABCD. Ten "alfabetyczny" akronim ułatwia zapamiętanie, na co należy zwracać uwagę, szukając pierwszych objawów czerniaka - najgroźniejszego wroga Twojej skóry.

A to asymetria - sprawdź, czy jedna połowa zmiany różni się od drugiej.

B - żebyś zwrócił uwagę na brzegi zmiany. Niedobrze, jeśli są nieregularne.

C dotyczy koloru - każda zmiana lub występowanie kilku kolorów naraz (paleta jest bogata: od czarnego przez brązowy, czerwony, niebieskawy aż do białego) powinna Cię skłonić do wizyty u dermatologa.

D - od angielskiego słowa "diameter", oznaczającego średnicę. Musisz uważać na każde znamię, którego średnica przekracza 6 milimetrów lub w ostatnim czasie znacznie się zmieniła.

Niestety, ta metoda nie zawsze działa. To znaczy Twoje znamię może być symetryczne, niewielkie, mieć jednolity kolor i regularne brzegi, a i tak może się uzłośliwić. Szczególnie trudne do wczesnego wykrycia są zmiany guzkowe (10-30% przypadków czerniaka).

1 2 3
STRONA 2 z 3

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij