Spalanie tłuszczu - higiena może pomóc

Nie ma rady, co jakiś czas trzeba ogarnąć chałupę. Argumenty? Obecne! Chodzi o to, byś – kiedy już opadnie kurz – został na placu boju z płaskim brzuchem, a nie z ładunkiem balastu.

odpoczynek, regeneracja shutterstock.com

Czyste naczynia (oczywiście bez absurdalnej przesady) to już powszechnie znany element walki z balastem na brzuchu i okolicach. Świadomość, że czysta chata również może pomóc, dopiero zaczyna się budować. I my dokładamy do tego procesu cegiełkę, bo badania amerykańskiego Duke University sugerują, że warto przyłożyć się do odkurzania mieszkania.

ZOBACZ TEŻ: Bakterie groźne dla skóry

Naukowcy twierdzą bowiem, że w zbijającym się w kłaczki kurzu akumulują się substancje określane angielskim skrótem EDC, który można rozszyfrować jako związki chemiczne zakłócające wydzielanie i funkcjonowanie hormonów (na łamach MH spotkałeś się już z takimi łobuzami, jak bisfenol A czy ftalany – to jedna banda). Wystarczą zaledwie trzy mikrogramy, żeby zmienić działanie komórek tłuszczowych, które pod ich wpływem zaczynają rosnąć, gromadząc dodatkowe trójglicerydy. W czasie badania prawie 20% ludzi uważało swoje domy za wolne od nawet plamki brudu, ale aż w 90% z nich znalazły się EDC w ilości wywołującej negatywny efekt.

Wsparcie z góry

Nawet jeśli za oknem jeszcze nie zrobiło się słonecznie, to zaraz się zrobi. I to jest świetna wiadomość, bo według badaczy z University of Alberta pod wpływem słońca zmniejszają się podskórne komórki tłuszczowe. Nie siedź więc tylko w siłowni – zaplanuj trening w plenerze. 

Błonnik na full

Męczymy Cię z tym błonnikiem, nie da się ukryć, ale nie robimy tego bez powodu. Nie chodzi tylko o to, że pęcznieje w brzuchu i wypełnia go, przyspieszając pojawienie się uczucia sytości. Bardzo istotne jest to, że współczesna dieta, pełna przetworzonej żywności i tym samym uboga w błonnik, zmienia skład mikroflory jelitowej i przez to sprzyja otyłości. Nie, nie zmyślamy, przytaczamy za naukowcami z Georgia State University. Dlatego ładuj, chłopie, błonnik, i zrzucaj balast. Powodzenia!

Powstań z krzesła

10 kg – tyle schudniesz w ciągu 4 lat, jeśli każdego dnia zamienisz 6 h siedzenia na 6 h stania – twierdzą autorzy metaanalizy w „European Journal of Preventive Cardiology. Nie potrafisz obsługiwać komputera na stojąco? Jesteś kierowcą? Nikt nie mówił, że koniecznie musisz wstawać w pracy. Mniej czasu na kanapie przed telewizorem czy grania w gry też się liczy. Poza tym na konsoli da się pograć na stojąco.

Zobacz również:
REKLAMA