Sokoli wzrok - jak chronić swoje oczy?

Wzrok psuje się powoli. Często tak wolno, że trudno zauważyć zmianę. Sprawdź, czy dobrze widzisz, i zadbaj o to, by podziwiać świat w full HD, a nawet 4K. 

Zdrowy wzrok shutterstock.com
Uważasz, że masz sokoli wzrok? A kiedy ostatnio to sprawdzałeś?

Zasłoń jedno oko i przeczytaj ten tekst. Później zakryj drugie i przeczytaj go ponownie. Czujesz różnicę? To znak, że z Twoim wzrokiem dzieje się coś złego. To nic niezwykłego. Jak donosi pismo „Ophthalmology”, aż 47% Europejczyków w wieku 25-29 lat cierpi na krótkowzroczność.

REKLAMA

Uczeni zauważają wzrost liczby przypadków krótkowzroczności, ale nie tylko – coraz więcej jest też przypadków jaskry, zaćmy i innych chorób oczu. Jednym z głównych podejrzanych są wszechobecne ekrany (telefony, TV, komputery, tablety), ale wzrok psujesz sobie, również paląc, stresując się, źle odżywiając i na wiele pozornie niezwiązanych z patrzeniem sposobów. Zobacz, jakie błędy popełniamy najczęściej, i jak ich uniknąć.

1. Masz nałogi

Palacze i ludzie otyli są bardziej narażeni na zaćmę, jaskrę, zwyrodnienie plamki żółtej nawet o 300 procent od szczupłych i nienałogowców.

Chroń się: Trudno wymyślić coś oryginalnego. Musisz zrzucić parę kilo i przestać w końcu palić. Wiemy, łatwo powiedzieć, ale to naprawdę najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia.

2. Jesteś spięty

Nadmiar hormonów stresu może doprowadzić do centralnej retinopatii surowiczej, która objawia się nagłą utratą ostrości widzenia. Przyczyną mogą też być sterydy.

Chroń się: Możesz złagodzić stres, regularnie trenując. Albo idź na koncert. Brytyjscy uczeni wykazali, że po koncercie poziom kortyzolu spada o 25%.

3. Czytasz z bliska

Im bliżej oczu trzymasz książkę czy smartfona, tym bardziej męczysz oczy i zwiększasz ryzyko krótkowzroczności.

Chroń wzrok: Jak wyżej: czytaj z odległości co najmniej 40 cm, a dodatkowo co 20 minut przez 20 sekund popatrz na coś, co jest co najmniej kilka metrów od Ciebie. To pozwoli oczom odpocząć.

ZOBACZ TEŻ: Jak czytać szybciej i ze zrozumieniem.

4. Zagapiasz się

Jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u młodych mężczyzn jest tępy uraz oka, gdy np. kumpel z drużyny walnie Cię łokciem lub kolanem w oko. Najgorszy scenariusz to odwarstwienie siatkówki, które może się zdarzyć nawet podczas kichnięcia.

Chroń wzrok: Jeżeli po urazie widzisz silne błyski w oku, nie trać czasu, tylko jedź na pogotowie.

5. Nie jesz sałaty

Unikając zieleniny, nie dostarczasz swoim oczom bardzo ważnej dla nich luteiny.

Chroń się: Nawet jeśli w przedszkolu nabawiłeś się wstrętu do szpinaku, spróbuj się przekonać. To jedno z najbogatszych źródeł luteiny w diecie. Jeszcze więcej ma jej jarmuż, a nieco mniej brokuły. Trzymamy kciuki.

6. Stale online

Uczeni podejrzewają, że niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonów, komputerów i tabletów może przyczyniać się do niebezpiecznego zwyrodnienia plamki żółtej. Patrząc na ekran, mrugasz też rzadziej, co z kolei może powodować tzw. zespół suchego oka.

Chroń wzrok: Nie zbliżaj żadnego ekranu bardziej niż na odległość 40 cm. Jeśli nie możesz odczytać, powiększ sobie tekst. 

Zobacz również, jak poradzić sobie z najczęściej występującymi kontuzjami oczu.

REKLAMA