[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Sokoli wzrok - jak chronić swoje oczy?

Wzrok psuje się powoli. Często tak wolno, że trudno zauważyć zmianę. Sprawdź, czy dobrze widzisz, i zadbaj o to, by podziwiać świat w full HD, a nawet 4K. 

Zdrowy wzrok Uważasz, że masz sokoli wzrok? A kiedy ostatnio to sprawdzałeś?
Zasłoń jedno oko i przeczytaj ten tekst. Później zakryj drugie i przeczytaj go ponownie. Czujesz różnicę? To znak, że z Twoim wzrokiem dzieje się coś złego. To nic niezwykłego. Jak donosi pismo „Ophthalmology”, aż 47% Europejczyków w wieku 25-29 lat cierpi na krótkowzroczność.

Uczeni zauważają wzrost liczby przypadków krótkowzroczności, ale nie tylko – coraz więcej jest też przypadków jaskry, zaćmy i innych chorób oczu. Jednym z głównych podejrzanych są wszechobecne ekrany (telefony, TV, komputery, tablety), ale wzrok psujesz sobie, również paląc, stresując się, źle odżywiając i na wiele pozornie niezwiązanych z patrzeniem sposobów. Zobacz, jakie błędy popełniamy najczęściej, i jak ich uniknąć.

REKLAMA

1. Masz nałogi

Palacze i ludzie otyli są bardziej narażeni na zaćmę, jaskrę, zwyrodnienie plamki żółtej nawet o 300 procent od szczupłych i nienałogowców.

Chroń się: Trudno wymyślić coś oryginalnego. Musisz zrzucić parę kilo i przestać w końcu palić. Wiemy, łatwo powiedzieć, ale to naprawdę najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia.

2. Jesteś spięty

Nadmiar hormonów stresu może doprowadzić do centralnej retinopatii surowiczej, która objawia się nagłą utratą ostrości widzenia. Przyczyną mogą też być sterydy.

Chroń się: Możesz złagodzić stres, regularnie trenując. Albo idź na koncert. Brytyjscy uczeni wykazali, że po koncercie poziom kortyzolu spada o 25%.

3. Czytasz z bliska

Im bliżej oczu trzymasz książkę czy smartfona, tym bardziej męczysz oczy i zwiększasz ryzyko krótkowzroczności.

Chroń wzrok: Jak wyżej: czytaj z odległości co najmniej 40 cm, a dodatkowo co 20 minut przez 20 sekund popatrz na coś, co jest co najmniej kilka metrów od Ciebie. To pozwoli oczom odpocząć.

4. Zagapiasz się

Jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u młodych mężczyzn jest tępy uraz oka, gdy np. kumpel z drużyny walnie Cię łokciem lub kolanem w oko. Najgorszy scenariusz to odwarstwienie siatkówki, które może się zdarzyć nawet podczas kichnięcia.

Chroń wzrok: Jeżeli po urazie widzisz silne błyski w oku, nie trać czasu, tylko jedź na pogotowie.

5. Nie jesz sałaty

Unikając zieleniny, nie dostarczasz swoim oczom bardzo ważnej dla nich luteiny.

Chroń się: Nawet jeśli w przedszkolu nabawiłeś się wstrętu do szpinaku, spróbuj się przekonać. To jedno z najbogatszych źródeł luteiny w diecie. Jeszcze więcej ma jej jarmuż, a nieco mniej brokuły. Trzymamy kciuki.

6. Stale online

Uczeni podejrzewają, że niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonów, komputerów i tabletów może przyczyniać się do niebezpiecznego zwyrodnienia plamki żółtej. Patrząc na ekran, mrugasz też rzadziej, co z kolei może powodować tzw. zespół suchego oka.

Chroń wzrok: Nie zbliżaj żadnego ekranu bardziej niż na odległość 40 cm. Jeśli nie możesz odczytać, powiększ sobie tekst. 

Zobacz również, jak poradzić sobie z najczęściej występującymi kontuzjami oczu.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij