Smog powoduje demencję? [Badania]

Jeśli zastanawiasz się, czy wziąć kredyt na mieszkanie, czy raczej dom na wsi, to doradzalibyśmy tę drugą opcję. W końcu pandemia wymusiła na wielu firmach możliwość pracy zdalnej i wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma.

smog, zanieczyszczenie powietrza shutterstock.com

Spokojnie możesz sobie siedzieć za miastem i pracować, jednocześnie oddychając świeżym powietrzem, a na łyk zatrutego wpadać do miasta tylko w piątkowe wieczory. Dom na wsi pomoże realnie przedłużyć Ci życie i zachować jasność umysłu przez wiele lat. Na pewno słyszałeś już wystarczająco dużo o zagrożeniach dla zdrowia, jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie powietrza w miastach.

Według WHO aż 91% populacji naszego globu żyje w miejscu, gdzie zła jakość powietrza zagraża życiu i zdrowiu. W Polsce zagrożeniem jest głównie smog: to on w dużej mierze odpowiada za wzrost przypadków chorób płuc czy chorób serca. Szacuje się, że rocznie z tego powodu umiera ok. 40 tys. naszych rodaków. Ale czy wiesz, że oprócz Twoich płuc cierpi również mózg?

ZOBACZ: Czy trenować w smogu?

Badacze wskazują, że obecność w powietrzu dużych ilości pyłu zawieszonego (PM2,5) i zanieczyszczeń związanych z ruchem drogowym (NO2) wiąże się ze zwiększeniem w mózgu obecności blaszek beta-amyloidowych. Nagromadzenie tych blaszek jest jedną z cech charakterystycznych choroby Alzheimera. Zatrucie środowiska i demencja to plagi naszych czasów, co nie wróży dobrze naszemu pokoleniu.

Powstaje pytanie: czy jeśli człowiek mieszkał przez trzydzieści lat w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, to demencja jest już nieunikniona? Na szczęście, wg badań zaprezentowanych niedawno na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alz- heimera® (AAIC®) 2021 w Denver, jest to stan odwracalny. „Nasze badania dostarczają nowych dowodów na to, że poprawiając jakość powietrza, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych” – mówi dr Xinhui Wang, neurolog z University of Southern California.  

REKLAMA