[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.8

Smog - ekościema czy realny problem?

Z bliska go nie widać. Widać go jedynie z daleka, gdy wejdziesz na górkę, spoglądasz na miasto i widzisz je jak przez mgłę. To nie jest problem z oczami. To problem płuc.  

smog, zanieczyszczone powietrze Szacuje się, że rocznie w Polsce smog przyczynia się do 50 000 zgonów.

Zagrożenie

Pamiętasz, jak w dzieciństwie mama kazała Ci iść się pobawić na świeżym powietrzu? No więc mogła się mylić. To powietrze chyba jednak nie było wcale świeże. Pełno w nim groźnych dla zdrowia i życia substancji w postaci niezauważalnych gołym okiem drobinek. Na pewno widziałeś w internecie mapki zanieczyszczenia powietrza, gdzie bez trudu można znaleźć Polskę – tak bardzo wyróżnia się czerwonym kolorem. Z 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie sześć leży w Polsce. Według szacunków wskutek zanieczyszczenia powietrza umiera co roku prawie 50 tysięcy Polaków. Kilka milionów choruje na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), czyli w dużym skrócie – powoli się dusi. Dosłownie.

Prawda

Powiedzenie, że „oddychanie jest nowym paleniem”, wcale nie jest przesadą. Po pierwsze, toksyczne substancje w powietrzu są niemal tak samo groźne, jak te w dymie papierosowym; po drugie, podobnie jak w latach 60. ludzie nie zdawali sobie sprawy ze szkodliwości palenia, tak dziś informacja o szkodliwości oddychania brudnym powietrzem również bardzo powoli przebija się do świadomości. Wielu ludzi wciąż uważa, że smog to wymysł ekologicznych oszołomów. Niestety, to nie jest żadne oszołomstwo. Smog jest realny jak diabli.

REKLAMA

Przeczytaj też: Oczyszczanie twarzy – walcz ze smogiem

Plan działania

Ściągnij aplikację „Jakość powietrza w Polsce”, przygotowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Aplikacja na bieżąco informuje, jaki jest stan powietrza w Twojej lokalizacji i ostrzeże, gdy zanieczyszczenie przekroczy normy. Gdy przekroczy, staraj się nie wychodzić z domu bez maski (one naprawdę działają). Jeśli sytuacja się powtarza, rozważ przeprowadzkę. „To nie musi oznaczać wyjazdu na drugi koniec Polski, wystarczy 10-15 km, żeby oddychać zupełnie innym powietrzem” – mówi dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij