REKLAMA

Przewlekłe zmęczenie z niewyspania

Kilkaset tysięcy Polaków co noc chrapaniem budzi całą okolicę, a rano są zmęczeni, jakby wrócili z nocnej szychty w kopalni. Powód? Podczas snu ciężko walczą o każdy oddech. I nawet jeśli sam nie cierpisz na bezdech, ta podstępna choroba może zabić też Ciebie.

Yuri Arcurs 2009/shutterstock.com
fot. Yuri Arcurs 2009/shutterstock.com
Jeżeli badanie polisomnograficzne wykaże, że jesteś chory, lekarz dobiera właściwą terapię. Czasami jest to zabieg chirurgiczny - wówczas możesz liczyć na stałą poprawę, choć nie jest ona gwarantowana. Jeśli masz szczęście, może komfort snu poprawi Ci aparat ortodontyczny wysuwający język lub żuchwę. Najczęściej jednak chorzy leczeni są za pomocą aparatu CPAP. Niestety, nie jest on tani. Kompletny zestaw (aparat + maska) kosztuje, w zależności od modelu i dodatkowego oprzyrządowania, od około 2000 do nawet 10 000 zł. Na szczęście, możesz liczyć na refundację części kosztów ze środków budżetowych. Ostatecznie pacjent płaci 600-700 zł.

REKLAMA

Jasne że to dużo, zwłaszcza dla ludzi, którzy na skutek ciągłego przemęczenia stracili pracę. Są i takie przypadki. Jeśli jednak uwzględnić fakt, że aparat CPAP pomaga odzyskać energię i radość życia, a w przypadku kierowcy może je wręcz uratować - taki wydatek z pewnością warto ponieść.

Ile kosztuje badania bezdechu sennego?

Jeżeli nie musisz liczyć się z pieniędzmi lub masz ubezpieczenie zdrowotne, które pokrywa równie ż tego typu diagnostykę, nie musisz czekać miesiące w kolejce do pracowni polisomnografii w publicznej służbie zdrowia. W większych miastach istnieją już prywatne zakłady oferujące diagnostykę niemal od ręki. Co więcej, można sobie nawet zażyczyć wizyty domowej - w takim wypadku lekarz przyjeżdża do Ciebie do domu ze sprzętem diagnostycznym i możesz się zbadać, nie wychodząc z łóżka.

Oczywiście, luksus kosztuje. Ceny są bardzo różne - od 450 do 1200 i więcej złotych za samo badanie, a później dochodzi do tego jeszcze zakup aparatu CPAP i wizyty kontrolne. W sumie można by za to kupić naprawdę niezły telewizor. Tylko po co Ci nowy telewizor, skoro zasypiasz nawet przy "Telexpressie"? Więc jeśli tylko Cię stać, nie ma na co czekać. Gdy się w końcu wyśpisz, filmy będą ciekawsze nawet w starym.

Skala senności Epworth

Zrób test i sprawdź, czy cierpisz na bezdech. Kwestionariusz ten to skala senności Epworth - służąca ocenie senności dziennej, która jest jednym z głównych objawów OBPS. Pomyśl, z jaką łatwością zapadłbyś w drzemkę lub zasnął w sytuacjach opisanych poniżej. Odpowiadając na pytania, przypomnij sobie zdarzenia z ostatniego miesiąca - jak często wówczas dopadał Cię sen.

W odpowiedziach zastosuj skalę punktową:

0 = nigdy nie zasnę
1
= mała możliwość drzemki
2 = średnia możliwość drzemki
3 = duża możliwość drzemki

Sytuacje:

1. siedząc lub czytając
2. oglądając telewizję
3. siedząc w miejscu publicznym, np. w teatrze, kinie, na zebraniu czy w kościele
4. podczas godzinnej, nieprzerwanej jazdy autobusem, koleją lub samochodem jako pasażer
5. po południu, leżąc
6. podczas rozmowy, siedząc
7. po obiedzie, siedząc w spokojnym miejscu
8. prowadząc samochód, podczas kilkuminutowego oczekiwania w korku

Interpretacja wyników:

0-9 punktów: nadmierna senność dzienna nie występuje.

10-15 punktów: wynik wskazuje na nadmierną senność dzienną. Postaraj się przez 2 tygodnie spać codziennie po 8 godzin i powtórz test. Jeśli utrzymywać się będzie nadmierna senność, powinieneś skontaktować się z lekarzem

16-24 punktów: Twoja senność jest chorobliwie podwyższona. Nie powinieneś kierować samochodem ani obsługiwać urządzeń mechanicznych do czasu wyjaśnienia jej przyczyny. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Kwestionariusz pochodzi ze strony internetowej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc przy ulicy Płockiej w Warszawie (www.igichp.edu.pl).

1 ... 3 4 5
STRONA 5 z 5

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA