[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Śmiertelne wypadki - jak się ich ustrzec?

Nikt, oprócz psychopatów, nie planuje wypadków. I to właśnie jest w nich najbardziej niebezpieczne. 

facet, wypadek w domu fot. Shutterstock
68% śmierci mężczyzn między 15. a 24. rokiem życia to skutek wypadków.

Każdy wypadek jest skutkiem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, zwanego potocznie przypadkiem. Najwyraźniej widać to w kolizjach drogowych. Zazwyczaj to czysty przypadek, że akurat w tym momencie sprawca nie spojrzał w lewo albo ktoś, kto wyjechał z podporządkowanej w tym ułamku sekundy, a nie dwie sekundy później. A jednak, gdy spojrzy się na statystyki, zdumiewa powtarzalność.

W 2013 roku policja zanotowała 355 943 takich nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, a w poprzednich dwóch latach niemal dokładnie tyle samo. W 2010 roku w pożarach obrażenia odniosło 3965 osób. Rok wcześniej – 3943. Przypadek? Nie bardzo. Raczej bezwzględność prawa wielkich liczb i rachunku prawdopodobieństwa. Jeśli coś może się zdarzyć, na pewno się zdarzy – to tylko kwestia czasu. 

Uciec przeznaczeniu

Na szczęście o ile fatum wisi nad populacją, o tyle nie nad każdym indywidualnie. Jeśli będziesz ostrożny, wypadki będą zdarzały się tylko innym. Zobacz, gdzie czyha na Ciebie nieszczęśliwy przypadek, i co zrobić, by uniknąć tych, które zdarzają się najczęściej. Szczególną ostrożność zachowaj w domu, bo chociaż dom niejako z definicji powinien być najbezpieczniejszym miejscem na świecie, niestety jest odwrotnie – to właśnie w domowych pieleszach zdarza się najwięcej wypadków.

Według danych European Injury Data Base, aż 42% zgonów w wyniku urazu to skutki wypadku w domu lub podczas wypoczynku. Wypadki drogowe, chociaż to o nich właśnie najwięcej się mówi, są odpowiedzialne za zaledwie 16% . 

  

REKLAMA

sedes fot. Thanaphat Somwangsakul, 2015, shutterstock.com
Garaż / warszat

Najczęstszą przyczyną wypadków podczas majsterkowania jest upadek z drabiny. Jeśli wciąż jeszcze masz drabinę starego typu, kup składaną: ona się nie odsunie. Dobrze jest też dokupić specjalny uchwyt na narzędzia, mocowany na samej górze – będzie Ci wygodniej i nie będziesz musiał co chwila wchodzić i schodzić. Zainwestuj też w pas na narzędzia. Śrubokręt w kieszeni zamienia się w śmiercionośną broń, gdy tracisz równowagę. Zapamiętaj też najważniejszą zasadę BHP podczas prac domowych: gdy coś spada – nie łap. Odruch łapania kosztował już utratę palców tysiące stolarzy i życie tysiące murarzy.

Łazienka

Poślizgnąć się łatwo, a upadając można zahaczyć głową lub karkiem o kant wanny, muszli, umywalki lub zbić lustro. Dlatego zainwestuj stówkę i zamontuj przy wannie uchwyt – gdy stracisz równowagę, przytrzymasz się. Opcja prostsza i tańsza – kup matę antypoślizgową do wanny i/lub prysznica. Zadbaj też o to, by obwód dostarczający prąd do łazienki wyposażony był w bezpiecznik różnicoprądowy 30 mA. Jeśli nie masz uprawnień, lepiej zleć to elektrykowi.

74% sprawców wypadków to mężczyźni – najczęściej ci poniżej 24. roku życia.

 

Seks, erotyka fot. shutterstock.com
Kuchnia

Gdyby Twój dom otoczyły hordy żywych trupów, kuchnia jest najlepszym arsenałem. Znajdziesz tu wrzątek, noże, gaz, prąd, gorący olej i sto innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Najczęstsze urazy w kuchni to skaleczenia i poparzenia. Żeby zminimalizować ryzyko odniesienia ran ciętych i kłutych, zawsze miej dobrze naostrzone noże – paradoksalnie tępy nóż jest niebezpieczniejszy, bo krojąc nim, musisz stale stosować większy nacisk i gdy się omsknie, trudniej wyhamować.

Ryzyko oparzenia zminimalizujesz, stawiając zawsze patelnię i garnki z rączką tak, żeby rączka nie wystawała poza obręb kuchenki. Jeżeli masz kuchenkę gazową lub tzw. junkers, warto zainstalować czujnik dymu i tlenku węgla. Czad nie ma zapachu, a już przy stężeniu 0,08% może wywołać śpiączkę. W stężeniu 1,28% zdążysz odetchnąć tylko 3 razy, a po 3 minutach umierasz.

Sypialnia

Uff, w sypialni jesteś w miarę bezpieczny. Jeśli jednak masz w domu piece lub kominek – warto zainstalować czujnik czadu. Przyzwoity, z wyświetlaczem, kosztuje około 100 zł. Masz już detektor? A kiedy wymieniałeś w nim baterie?

42% zgonów w wyniku urazu to wypadki w domu lub w czasie wypoczynku. 

Przezorny

Nawet tysiące mądrych zasad nie zastąpią jednak zdrowego rozsądku i umiejętności przewidywania. Robiąc cokolwiek, zawsze miej z tyłu głowy, że coś się może nie udać i co wtedy zrobisz. Bo choć wypadki chodzą po ludziach, po tych ostrożnych chodzą jakby rzadziej. 

 

Podróże: 9 zasad bezpiecznego kierowcy fot. Laborant 2015/shutterstock.com
Długa prosta w pełnym słońcu

Najniebezpieczniejsze miejsce na drodze.

Myślałeś, że najwięcej wypadków drogowych jest w zimie, gdy na drodze szklanka? Nic z tego. W ciężkich warunkach ludzie jeżdżą ostrożnie. Z policyjnych statystyk wynika jasno, że najwięcej osób ginie w miesiącach letnich, gdy warunki są sprzyjające, do tego zazwyczaj na prostym odcinku drogi i w słoneczny dzień. Dzieje się tak, gdyż wielu kierowców uważa, że prędkość dostosowana do takich warunków to pedał gazu wciśnięty w podłogę. Ty bądź mądrzejszy, częściej patrz na prędkościomierz i pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania. 

Gdzie i kiedy zachować szczególną ostrożność? 

Od 16 do 22

Właśnie późnym popołudniem i wczesnym wieczorem ginie najwięcej ludzi.

W weekend

W piątki jest najwięcej wypadków. W soboty wypadków jest nieco mniej, ale za to więcej ofiar. 

Na krajowej...

"7". Droga z Trójmiasta przez Warszawę i Kraków jest najniebezpieczniejsza w Polsce. 

Na przejściu

Co trzecia ofiara wypadku to pieszy. Gdy zbliżasz się do przejścia (niezależnie, czy autem, czy pieszo), zwolnij. 

MH 06/2016

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij