Śmiertelne wypadki - jak się ich ustrzec?

Nikt, oprócz psychopatów, nie planuje wypadków. I to właśnie jest w nich najbardziej niebezpieczne. 

facet, wypadek w domu fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

68% śmierci mężczyzn między 15. a 24. rokiem życia to skutek wypadków.

REKLAMA

Każdy wypadek jest skutkiem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, zwanego potocznie przypadkiem. Najwyraźniej widać to w kolizjach drogowych. Zazwyczaj to czysty przypadek, że akurat w tym momencie sprawca nie spojrzał w lewo albo ktoś, kto wyjechał z podporządkowanej w tym ułamku sekundy, a nie dwie sekundy później. A jednak, gdy spojrzy się na statystyki, zdumiewa powtarzalność.

W 2013 roku policja zanotowała 355 943 takich nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, a w poprzednich dwóch latach niemal dokładnie tyle samo. W 2010 roku w pożarach obrażenia odniosło 3965 osób. Rok wcześniej – 3943. Przypadek? Nie bardzo. Raczej bezwzględność prawa wielkich liczb i rachunku prawdopodobieństwa. Jeśli coś może się zdarzyć, na pewno się zdarzy – to tylko kwestia czasu. 

Uciec przeznaczeniu

Na szczęście o ile fatum wisi nad populacją, o tyle nie nad każdym indywidualnie. Jeśli będziesz ostrożny, wypadki będą zdarzały się tylko innym. Zobacz, gdzie czyha na Ciebie nieszczęśliwy przypadek, i co zrobić, by uniknąć tych, które zdarzają się najczęściej. Szczególną ostrożność zachowaj w domu, bo chociaż dom niejako z definicji powinien być najbezpieczniejszym miejscem na świecie, niestety jest odwrotnie – to właśnie w domowych pieleszach zdarza się najwięcej wypadków.

Według danych European Injury Data Base, aż 42% zgonów w wyniku urazu to skutki wypadku w domu lub podczas wypoczynku. Wypadki drogowe, chociaż to o nich właśnie najwięcej się mówi, są odpowiedzialne za zaledwie 16% . 

  

REKLAMA

REKLAMA

sedes Shutterstock.com
fot. Thanaphat Somwangsakul, 2015, shutterstock.com

Garaż / warszat

REKLAMA

Najczęstszą przyczyną wypadków podczas majsterkowania jest upadek z drabiny. Jeśli wciąż jeszcze masz drabinę starego typu, kup składaną: ona się nie odsunie. Dobrze jest też dokupić specjalny uchwyt na narzędzia, mocowany na samej górze – będzie Ci wygodniej i nie będziesz musiał co chwila wchodzić i schodzić. Zainwestuj też w pas na narzędzia. Śrubokręt w kieszeni zamienia się w śmiercionośną broń, gdy tracisz równowagę. Zapamiętaj też najważniejszą zasadę BHP podczas prac domowych: gdy coś spada – nie łap. Odruch łapania kosztował już utratę palców tysiące stolarzy i życie tysiące murarzy.

Łazienka

Poślizgnąć się łatwo, a upadając można zahaczyć głową lub karkiem o kant wanny, muszli, umywalki lub zbić lustro. Dlatego zainwestuj stówkę i zamontuj przy wannie uchwyt – gdy stracisz równowagę, przytrzymasz się. Opcja prostsza i tańsza – kup matę antypoślizgową do wanny i/lub prysznica. Zadbaj też o to, by obwód dostarczający prąd do łazienki wyposażony był w bezpiecznik różnicoprądowy 30 mA. Jeśli nie masz uprawnień, lepiej zleć to elektrykowi.

74% sprawców wypadków to mężczyźni – najczęściej ci poniżej 24. roku życia.

 

REKLAMA

Seks, erotyka shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Kuchnia

REKLAMA

Gdyby Twój dom otoczyły hordy żywych trupów, kuchnia jest najlepszym arsenałem. Znajdziesz tu wrzątek, noże, gaz, prąd, gorący olej i sto innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Najczęstsze urazy w kuchni to skaleczenia i poparzenia. Żeby zminimalizować ryzyko odniesienia ran ciętych i kłutych, zawsze miej dobrze naostrzone noże – paradoksalnie tępy nóż jest niebezpieczniejszy, bo krojąc nim, musisz stale stosować większy nacisk i gdy się omsknie, trudniej wyhamować.

Ryzyko oparzenia zminimalizujesz, stawiając zawsze patelnię i garnki z rączką tak, żeby rączka nie wystawała poza obręb kuchenki. Jeżeli masz kuchenkę gazową lub tzw. junkers, warto zainstalować czujnik dymu i tlenku węgla. Czad nie ma zapachu, a już przy stężeniu 0,08% może wywołać śpiączkę. W stężeniu 1,28% zdążysz odetchnąć tylko 3 razy, a po 3 minutach umierasz.

Sypialnia

Uff, w sypialni jesteś w miarę bezpieczny. Jeśli jednak masz w domu piece lub kominek – warto zainstalować czujnik czadu. Przyzwoity, z wyświetlaczem, kosztuje około 100 zł. Masz już detektor? A kiedy wymieniałeś w nim baterie?

42% zgonów w wyniku urazu to wypadki w domu lub w czasie wypoczynku. 

Przezorny

Nawet tysiące mądrych zasad nie zastąpią jednak zdrowego rozsądku i umiejętności przewidywania. Robiąc cokolwiek, zawsze miej z tyłu głowy, że coś się może nie udać i co wtedy zrobisz. Bo choć wypadki chodzą po ludziach, po tych ostrożnych chodzą jakby rzadziej. 

 

REKLAMA

REKLAMA

Podróże: 9 zasad bezpiecznego kierowcy Laborant 2015/shutterstock.com
fot. Laborant 2015/shutterstock.com

Długa prosta w pełnym słońcu

REKLAMA

Najniebezpieczniejsze miejsce na drodze.

Myślałeś, że najwięcej wypadków drogowych jest w zimie, gdy na drodze szklanka? Nic z tego. W ciężkich warunkach ludzie jeżdżą ostrożnie. Z policyjnych statystyk wynika jasno, że najwięcej osób ginie w miesiącach letnich, gdy warunki są sprzyjające, do tego zazwyczaj na prostym odcinku drogi i w słoneczny dzień. Dzieje się tak, gdyż wielu kierowców uważa, że prędkość dostosowana do takich warunków to pedał gazu wciśnięty w podłogę. Ty bądź mądrzejszy, częściej patrz na prędkościomierz i pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania. 

Gdzie i kiedy zachować szczególną ostrożność? 

Od 16 do 22

Właśnie późnym popołudniem i wczesnym wieczorem ginie najwięcej ludzi.

W weekend

W piątki jest najwięcej wypadków. W soboty wypadków jest nieco mniej, ale za to więcej ofiar. 

Na krajowej...

"7". Droga z Trójmiasta przez Warszawę i Kraków jest najniebezpieczniejsza w Polsce. 

Na przejściu

Co trzecia ofiara wypadku to pieszy. Gdy zbliżasz się do przejścia (niezależnie, czy autem, czy pieszo), zwolnij. 

MH 06/2016

 

Zobacz również:
Banalnie wyglądające ćwiczenie, które jednak łatwo zepsuć. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę i wpleć je do treningu.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA