[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
3.3

Śmiech to zdrowie - radośni żyją dłużej

Śmiech podnosi odporność organizmu, uwalnia od napięcia psychicznego, pozwala spojrzeć z dystansu na problemy. Stanowi też doskonałą gimnastykę dla mięśni brzucha. Jeżeli nie masz czasu na siłownię, pośmiej się codziennie chociaż dziesięć minut. 

śmiech, facet fot. Shutterstock
Kiedy Norman Cousins, wieloletni redaktor magazynu "Saturday Review" usłyszał diagnozę lekarza, sprawa wydawała się przesądzona. Okazało się, że cierpi on na rzadką chorobę, objawiającą się zanikiem kolagenu w organizmie. Pacjenta czeka stopniowy paraliż całego ciała, cierpienie i po kilku miesiącach śmierć.

Prawie całkowicie sparaliżowany Cousins postanowił się nie poddawać. Przeniósł się ze szpitala do pokoju hotelowego i tam poddał się kuracji własnego pomysłu, polegającej na zażywaniu dużych dawek witaminy C oraz oglądaniu najzabawniejszych komedii i programów telewizyjnych. Ku zdumieniu wszystkich, pokonał chorobę i po półrocznej rekonwalescencji wrócił do pracy oraz do aktywnego życia.

Swoje przeżycia i drogę do zdrowia opisał w książce "Anatomy of an Illness" ("Anatomia choroby"). Jego historia była tak inspirująca, że w ciągu kilkunastu lat w Ameryce i Europie Zachodniej prawie każdy szpital dziecięcy wprowadził jakąś formę terapii śmiechem jako metodę wspomagania leczenia. W Polsce od 1999 r. działa fundacja "Dr Clown". Wszechstronnie wykształceni terapeuci i pedagodzy w przebraniu clownów regularnie odwiedzają dzieci w szpitalach, pomagając im radzić sobie z chorobą, bólem i samotnością.

REKLAMA
 

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij