Skuteczna nauka - zorganizuj swoją przestrzeń

Wbrew pozorom wcale nie jest obojętne, gdzie się uczysz. Jeśli dobrze przygotujesz sobie miejsce do nauki, będziesz skuteczniejszy.

nauka, uczenie się shutterstock.com

Dodaj zieleni

Wprawdzie kwiatki nie bardzo się kojarzą z męskością, ale obecność roślin zwiększa wydajność pracy umysłowej. Jak donosi serwis Medical News Today, dzieci w przedszkolach, w których są rośliny, osiągają lepsze wyniki w testach. Podobną zależność zaobserwowano też u licealistów i studentów. Jeśli nie masz kwiatków w domu, przynajmniej od czasu do czasu zerkaj na zieleń za oknem. To też pomaga, a przy okazji daje odpocząć oczom.

Zorganizuj przestrzeń

Chociaż może się wydawać, że najlepsze do pracy jest klinicznie czyste biurko pozbawione wszelkich chaotycznych elementów – wcale tak być nie musi. Jak wynika z badania Workspace Survey, ludzie, którzy mają możliwość samodzielnego zagospodarowania swojej przestrzeni roboczej, są o 15% wydajniejsi w pracy niż ci, którzy muszą się dostosowywać do narzuconych standardów. W końcu kto wie lepiej od Ciebie, gdzie Ci się najlepiej uczy?

PRZECZYTAJ TEŻ: Upgraduj swój mózg

Zmień coś

Czasami czujesz, że wydajność Ci wyraźnie spada nawet w najlepiej przygotowanym kąciku do pracy. Wtedy... zmień miejsce. Idź do kawiarni albo do parku i poczuj się w nowych warunkach, byle nie gdzieś daleko, gdzie czas dojazdu jest dłuższy niż 10 minut.

Słuchaj

W czasie nauki możesz sobie pomóc, puszczając odpowiednie dźwięki. Dobrym wyborem jest muzyka barokowa. Badania na radiologach wykazało, że kiedy oglądali zdjęcia pacjentów przy muzyce barokowej, popełniali mniej błędów i szybciej stawiali prawidłowe diagnozy. Vivaldi, Bach i Händel. Słyszałeś kiedyś? Warto.

MH 04/18

Zobacz również:
REKLAMA