Skóra pod lupą - zadbaj o nią

Skóra to coś znacznie więcej niż podkład pod wakacyjną opaleniznę. Jeśli zadbasz o stan swojego największego organu, zyska na tym Twoje zdrowie, samopoczucie, a nawet życie seksualne. Oto kompletna instrukcja obsługi Twojej skóry.

skóra, facet fot. Goran Bogicevic 2015/shutterstock
fot. Goran Bogicevic 2015/shutterstock

Układ chłodzenia

Oficjalna nazwa: gruczoły ekrynowe.

Gruczoły te występują niemal na całym ciele i mają ujścia w naskórku, dzięki czemu umożliwiają potowi wypływanie na powierzchnię skóry, np. podczas ćwiczeń, kiedy temperatura ciała wzrasta. Następnie pot, kiedy już jest na powierzchni, paruje i ciało schładza się, a Twoja szara koszulka zyskuje atrakcyjny, głęboki odcień.

Ratuj skórę: Ujścia gruczołów nie mogą być zablokowane. Perspiracja, czyli bardziej swojsko pocenie się, pomaga zachować równowagę elektrolitową. Jeśli ujścia gruczołów ekrynowych są zablokowane (np. bakteriami, które lubią się tam namnażać), proces ten przebiega mniej sprawnie i zaczynasz się pocić bardziej. A przecież nie o obfi tsze pocenie się chodzi np. na romantycznej randce.

Żeby nie dopuścić do zablokowania porów, musisz dbać o regularne "sprzątanie" resztek złuszczonego naskórka, bakterii i grzybów. "Szczególnie dokładnie wyszoruj skórę, jeśli przebywałeś w »przepoconym« miejscu, np. na siłowni, gdzie ryzyko spotkania z grzybami jest spore" – radzi doktor Nisith Sheth, dermatolog z Cadogan Clinic w Londynie.

Ochrona kości

Oficjalna nazwa: tkanka podskórna

Tkanka podskórna pełni rolę buforu między skórą a kośćmi. Zgromadzony tu tłuszcz stanowi zabezpieczenie przed urazami, warstwę izolacyjną przydatną w chłodne zimowe poranki i awaryjny zapas energii. Pamiętaj jednak, że tylko awaryjny. Za dużo zapasu i musisz dorobić nowe dziurki w pasku.

Ratuj skórę: Zaprzyjaźnij się z bieżnią. 20 minut przynajmniej trzy razy w tygodniu poprawi stan Twojej skóry. "Skóra osób niećwiczących jest cieńsza i dlatego bardziej narażona na urazy – twierdzi doktor Albert Kligman, profesor dermatologii na University of Pennsylvania. – Dzięki ćwiczeniom skóra staje się bardziej zwarta, nie układa się w fałdy i wygląda lepiej". 

Linia frontu

Oficjalna nazwa: epiderma

Epiderma, czyli naskórek, to zewnętrzna powłoka ciała, stosowana przez niektórych jako płótno na dzieła sztuki nazywane tatuażami. Tworzy ją warstwa stale namnażających się komórek skóry, które zastępują cieniutką warstewkę obumarłych komórek. Naskórek stanowi pierwszą linię obrony przed wszystkimi ostrymi przedmiotami i toksycznymi substancjami zewnętrznego świata.

Ratuj skórę: Na zadrapania stosuj... masaż. Epiderma codziennie narażona jest na różne uszkodzenia. Żeby szybciej pozbyć się ranek po goleniu i innych skaleczeń czy zadrapań, masuj opuszkami palców okolice zranionej skóry przez pięć minut trzy razy dziennie.

"To przyspiesza krążenie krwi, dzięki czemu rana goi się szybciej, a ewentualna blizna będzie mniejsza" – wyjaśnia profesor Alan Matarsso, chirurg plastyczny w Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku. 

Termostat

Oficjalna nazwa: skóra właściwa

Zbudowana z kolagenu, białkowego "cementu", który wiąże skórę, zawiera gruczoły potowe i naczynia krwionośne odpowiedzialne za regulowanie temperatury ciała oraz gruczoły łojowe, dzięki którym znajdująca się powyżej epiderma jest natłuszczona i elastyczna.

Ratuj skórę: Nie myj się w za gorącej wodzie. Ani w za zimnej. W skórze właściwej znajdują się zakończenia nerwowe, które reagują na ucisk, zmiany temperatury oraz dotyk (to dzięki nim lubisz, gdy ona Cię głaszcze). Poprawisz wrażliwość skóry, myjąc się w temperaturze jaką ma ciało, czyli 34-37° C.

"Zbyt gorąca lub zbyt zimna woda może zmyć warstwy ochronne i wystawić skórę na działanie niebezpiecznych resztek środków myjących" – przestrzega dermatolog Lawrence Gaughan. Poza tym resztki środków myjących na skórze nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. 

Amortyzator

Oficjalna nazwa: gruczoły apokrynowe

Znajdują się w miejscu, gdzie skóra właściwa styka się z tkanką podskórną. Na wszelkie życiowe wstrząsy i stresy działają jak amortyzatory, pozwalając zachować równowagę. Kiedy jesteś zestresowany, gruczoły apokrynowe produkują tłusty pot, wypychają go ku górze na powierzchnię skóry i w ten sposób organizm schładza się mimo presji.

Ratuj skórę: Jeśli wynosisz z restauracji srebrne łyżeczki i trochę Cię to stresuje, ukryj je pod pachami. To nie Twój pot brzydko pachnie, ale bakterie, które rozkładają się wokół gruczołów apokrynowych. Srebro powoduje, że bakterie nie utleniają się, dzięki czemu nie powstaje przykry zapach. Badacze z University of Arizona stwierdzili, że srebro jest skuteczne nawet w walce z SARS, szukaj więc antyperspirantów z małymi błyszczącymi kuleczkami na opakowaniu. 

Konserwacja

Droga przez żołądek wiedzie nie tylko do serca, ale i skóry faceta.

Pizza

Chroni przed rakiem

Brytyjscy dermatolodzy odkryli, że likopen zmniejsza niekorzystny wpływ promieniowania UV na skórę. Dużo likopenu mają pomidory, nie oszczędzaj więc sosu pomidorowego. Bonus: pizza chroni też przed innymi nowotworami. Jak donosi "International Journal of Cancer", ludzie, którzy jedzą pizzę raz w tygodniu, o 56% rzadziej chorują na nowotwory.

Naleśniki ze szpinakiem

Chronią przed starzeniem

Szpinak jest bogatym źródłem witaminy A, która korzystnie wpływa na produkcję nowych komórek skóry.

Koktajl z kiwi

Chroni przed zmarszczkami

Wrzuć do blendera obrane i pocięte owoce kiwi. Witamina C, której w takim koktajlu będzie dużo, sprzyja produkcji kolagenu - białka odpowiedzialnego za elastyczność skóry. Możesz też spróbować koktajlu z kiwi z artykułu o blenderach.

Ryby

Chronią przed poparzeniem

Obecność ryb w diecie zmniejsza podatność skóry na podrażnienie i stany zapalne spowodowane promieniowaniem UV – wynika z badań University of Manchester. Dwie porcje po 100 g tuńczyka tygodniowo w zupełności wystarczą.

STRONA 1 z 2
REKLAMA