[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Zawał - jak przeżyć atak serca?

Jeśli - odpukać! - dopadnie Cię zawał, nie oznacza to automatycznie, że już za późno na pisanie testamentu. Przeczytaj, co musisz zrobić, by przeżyć atak serca.

fot. Sebastian Kaulitzki 2009/shutterstock.com

Każdego roku dla tysięcy mężczyzn pierwszym objawem choroby serca jest nagła śmierć w wyniku zawału.

Ból pojawia się znikąd. Nagle zaczyna Cię boleć za mostkiem, ból może promieniować do karku, ramion, a nawet przedramion. Możesz też mieć kłopoty z oddychaniem, zaczynasz się pocić bez powodu, ogarnia Cię lęk, a czasami masz wrażenie, że za chwilę zemdlejesz albo zwymiotujesz. Nie udawaj twardziela i nie ignoruj tych sygnałów, bo mogą one oznaczać, że właśnie masz zawał serca.

Pamiętaj! Już po mniej więcej 4-6 minutach od zatrzymania krążenia mózg zaczyna umierać z powodu braku tlenu. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie właściwych kroków.

Co robić?

Przede wszystkim natychmiast szukaj pomocy lekarskiej. Nie wstydź się zadzwonić po pogotowie. Ono jest właśnie po to, by ratować. Pamiętaj, że stawką jest Twoje życie. Ponadto, im szybciej lekarze poradzą sobie ze skrzepem, który blokuje przepływ krwi, tym większe masz szanse, że uda Ci się uniknąć trwałych zmian w mięśniu sercowym.

REKLAMA

Nie zwlekaj więc i czym prędzej dzwoń pod numer 999 lub 112 albo - jeżeli uznasz, że tak będzie szybciej - poproś kogoś, by zawiózł Cię do szpitala. Dla wielu facetów ten moment jest najgorszy - nie potrafią czekać bezczynnie. Oto, co możesz zrobić, zanim przyjedzie lekarz:

Żuj aspirynę.

Weź tabletkę aspiryny do ust, rozgryź ją i żuj (dzięki żuciu aspiryna szybciej przedostaje się do krwiobiegu). Zwykła aspiryna jest bardzo skutecznym środkiem przeciwzakrzepowym. Ale uwaga: nie bierz aspiryny, jeżeli jesteś na nią uczulony albo cierpisz na wrzody żołądka.

Zmuś się do kaszlu,

gdy czujesz, że zaczynasz mdleć. Silne zawroty głowy to znak, że Twój mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi i tlenu. Jeżeli nie dostarczysz mu więcej krwi, stracisz przytomność i w ciągu kilku minut Twój mózg zacznie umierać. Jeśli więc czujesz, że za chwilę zemdlejesz, zacznij kaszleć, najmocniej jak potrafisz. Jedno kaszlnięcie co 1-3 sekundy. Rób tak, aż do przyjazdu karetki. Taki kaszel działa jak masaż serca.

Nie ukrywaj viagry

Łączenie środków wspomagających erekcję z nitrogliceryną albo innymi lekami nasercowymi zawierającymi azotany może spowodować gwałtowny spadek ciśnienia krwi. Jeżeli zażywasz jakieś leki - jakiekolwiek - od razu powiedz o tym lekarzowi. Najlepiej zaś, jeśli będziesz nosił listę tych lekarstw w portfelu - to na wypadek, gdybyś zasłabł na ulicy, stracił przytomność i nie miał możliwości porozmawiać z lekarzem.

MH

Komentarze

 (19)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij