Zawał - jak przeżyć atak serca?

Jeśli - odpukać! - dopadnie Cię zawał, nie oznacza to automatycznie, że już za późno na pisanie testamentu. Przeczytaj, co musisz zrobić, by przeżyć atak serca.

Sebastian Kaulitzki 2009/shutterstock.com
fot. Sebastian Kaulitzki 2009/shutterstock.com

Każdego roku dla tysięcy mężczyzn pierwszym objawem choroby serca jest nagła śmierć w wyniku zawału.
REKLAMA

Ból pojawia się znikąd. Nagle zaczyna Cię boleć za mostkiem, ból może promieniować do karku, ramion, a nawet przedramion. Możesz też mieć kłopoty z oddychaniem, zaczynasz się pocić bez powodu, ogarnia Cię lęk, a czasami masz wrażenie, że za chwilę zemdlejesz albo zwymiotujesz. Nie udawaj twardziela i nie ignoruj tych sygnałów, bo mogą one oznaczać, że właśnie masz zawał serca.

Pamiętaj! Już po mniej więcej 4-6 minutach od zatrzymania krążenia mózg zaczyna umierać z powodu braku tlenu. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie właściwych kroków.

Co robić, gdy podejrzewasz zawał

Przede wszystkim natychmiast szukaj pomocy lekarskiej. Nie wstydź się zadzwonić po pogotowie. Ono jest właśnie po to, by ratować. Pamiętaj, że stawką jest Twoje życie. Ponadto, im szybciej lekarze poradzą sobie ze skrzepem, który blokuje przepływ krwi, tym większe masz szanse, że uda Ci się uniknąć trwałych zmian w mięśniu sercowym.

Zobacz też: Jak uniknąć zawału

Nie zwlekaj więc i czym prędzej dzwoń pod numer 999 lub 112 albo - jeżeli uznasz, że tak będzie szybciej - poproś kogoś, by zawiózł Cię do szpitala. Dla wielu facetów ten moment jest najgorszy - nie potrafią czekać bezczynnie. Oto, co możesz zrobić, zanim przyjedzie lekarz:

Żuj aspirynę

Weź tabletkę aspiryny do ust, rozgryź ją i żuj (dzięki żuciu aspiryna szybciej przedostaje się do krwiobiegu). Zwykła aspiryna jest bardzo skutecznym środkiem przeciwzakrzepowym. Ale uwaga: nie bierz aspiryny, jeżeli jesteś na nią uczulony albo cierpisz na wrzody żołądka.

Zmuś się do kaszlu

gdy czujesz, że zaczynasz mdleć. Silne zawroty głowy to znak, że Twój mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi i tlenu. Jeżeli nie dostarczysz mu więcej krwi, stracisz przytomność i w ciągu kilku minut Twój mózg zacznie umierać. Jeśli więc czujesz, że za chwilę zemdlejesz, zacznij kaszleć, najmocniej jak potrafisz. Jedno kaszlnięcie co 1-3 sekundy. Rób tak, aż do przyjazdu karetki. Taki kaszel działa trochę jak jak masaż serca.

Nie ukrywaj viagry

Łączenie środków wspomagających erekcję z nitrogliceryną albo innymi lekami nasercowymi zawierającymi azotany może spowodować gwałtowny spadek ciśnienia krwi. Jeżeli zażywasz jakieś leki - jakiekolwiek - od razu powiedz o tym lekarzowi. Najlepiej zaś, jeśli będziesz nosił listę tych lekarstw w portfelu - to na wypadek, gdybyś zasłabł na ulicy, stracił przytomność i nie miał możliwości porozmawiać z lekarzem.

Zobacz też: Jak zatykają się tętnice i żyły

REKLAMA