Siła chwytu - który palec jest najważniejszy? [News MH]

Gdyby porwali Cię złoczyńcy i chcieli odciąć jeden palec na dowód, że Cię pojmali, który dałbyś sobie uciąć?

palec, siła chwytu shutterstock.com
Chcesz zwiększyć siłę uścisku? Zamiast czytać newsy w telefonie, kupuj gazety i zwijaj je w kulkę strona po stronie, używając tylko jednej dłoni.

Gdyby byli to przestępcy z klasą, mogliby Cię zapytać, z którego chcesz zrezygnować, zamiast ciąć, jak im wygodniej. Najważniejsze to nie dać sobie uciąć kciuka. On się bardzo przydaje: spróbuj policzyć pieniądze bez niego albo rozpiąć rozporek, to się przekonasz, jak jest ważny. Prawdopodobnie wybrałbyś mały palec, bo wiadomo, najmniejszy palec – najmniejsza strata... Otóż nie, wcale nie taka najmniejsza.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak wzmocnić swój chwyt?

Kanadyjscy uczeni zbadali udział poszczególnych palców w sile uścisku i odkryli, że najmniejszy palec odgrywa większą rolę niż większy od niego palec serdeczny (ten, na którym zwykle nosi się obrączkę). Po przeanalizowaniu wyników badań 50 ochotników odkryli, że wykluczenie najmniejszego palca osłabia uścisk średnio o 33%, podczas gdy palec serdeczny odpowiada jedynie za 21% siły. Po raz kolejny przekonujemy się, że wielkość jeszcze o niczym nie świadczy.

Poślizg kontrolowany

17% kobiet ma problemy z nawilżeniem pochwy podczas stosunku, przez co seks jest dla nich bolesny. Stąd wynika popularność lubrykantów. Te w pojemnikach mają jednak wadę – oprócz założenia gumki to kolejny zabieg do wykonania w najciekawszym momencie. Ale jest nadzieja na uproszczenie łóżkowych zabaw. Wg Royal Society Open Science już niedługo w sklepach mogą pojawić się prezerwatywy samonawilżające się. Nowy hydrofilowy materiał sprawi, że pod wpływem wilgoci kondom stanie się tak śliski, jakbyś użył lubrykantu. Czekamy.

Mokry sen

Nie, nie chodzi o nocne polucje, a o nawodnienie organizmu. Uczeni z Pennsylvania State University odkryli bowiem, że zbyt krótki sen zaburza wydzialanie wazopresyny, której niedobór sprawia, że sikasz częściej niż zwykle i grozi Ci odwodnienie. Dlatego przed zawodami i ważnymi spotkaniami dobrze jest się porządnie wyspać, bo – po pierwsze – odwodnienie obniża wydolność, a, po drugie, nie zawsze można sobie pozwolić na wyjście do toalety

Usuwanie skutków palenia

16 lat zajmuje układowi krążenia usunięcie skutków palenia papierosów – wyliczyli uczeni z Vanderbilt University. Rzuć fajki już teraz, a po 5 latach ryzyko wystąpienia udaru czy zawału zmniejszy się o 38%.

DLA PALACZY: Rzucanie palenia - wykaz korzyści

Marihuana a pamięć

Złe wieści dla studentów popalających trawkę. Jak donosi „Journal of Clinical Psychology”, regularne rekreacyjne palenie jointów znacząco osłabia zdolność zapamiętywania. Na szczęście uczeni dowiedli – jak zwykle badając biednych studentów – że wystarczy odstawić je na tydzień, żeby pamięć zaczęła wracać do normy. Co najmniej tyle dni przed egzaminem nie pal więc marihuany. Co najmniej. Może lepiej sobie to gdzieś zapisz?

REKLAMA