[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.2

Długotrwałe siedzenia: dlaczego szkodzi?

Połowę życia spędzamy na krześle. Bezczynne mięśnie i powolny przepływ krwi prowadzą do chorób serca, raka, cukrzycy, a nawet do gorszej pracy mózgu.  

siedzenie, fotele, krzesła fot. Shutterstock
Zarzuty

Wygodny fotel zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób serca i raka. 

Uzasadnienie

Fotele trafiły na czarną listę, gdy szef Apple’a, Tim Cook, ogłosił, że "siedzenie jest nowym rakiem". Na szczęście Apple Watch uchroni nas przecież przed zbędnymi kilogramami.

Długotrwałe siedzenie - dlaczego szkodzi - fakty

Siedzenie godzinami niekorzystnie wpływa na metabolizm, podnosi poziom niezdrowych trójglicerydów i obniża poziom dobrego cholesterolu HDL. Badania nad zagrożeniami wynikającymi z siedzącego trybu życia prowadzono na próbie 92 tysięcy ludzi przez 12 lat.

Osoby, które spędzały więcej niż 11 godzin dziennie w pozycji siedzącej, były o 21% bardziej narażone na zgon z powodu raka i o 27% z powodu chorób serca niż ci badani, którzy na krześle spędzali co najwyżej 4 godziny dziennie.

Szczególnie niekorzystny wpływ miało przesiadywanie przed TV. Na szczęście łatwo możesz zmniejszyć ryzyko. Wystarczy, że przynajmniej raz na godzinę wstaniesz i przez parę minut pochodzisz lub postoisz. Idealny moment to przerwa na reklamy.

Uwaga! Zwiększenie intensywności treningów niewiele zmieni – badania wykazały, że siedzenie szkodzi niezależnie od tego, ile trenujesz. Co więcej, gwałtowne zwiększenie obciążeń po całym dniu siedzenia zwiększa ryzyko kontuzji układu ruchu.

Werdykt

Siedzenie istotnie stanowi zagrożenie dla Twojego zdrowia, zwłaszcza wielogodzinne sesje przed TV lub komputerem z przekąskami pod ręką. 

Stopień zagrożenia: 5/10

MH 06/2016

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij