Senność po posiłku - objaw cukrzycy?

Nasz ekspert wyjaśnia, czy jest się czym niepokoić, jeśli po zjedzeniu posiłku ogarnia nas senność. 

cukrzyca, senność shutterstock.com

Senność po posiłku, zwłaszcza obfi tym i bogatym w węglowodany, najczęściej jest związana z trawieniem. Trzustka wyrzuca dużo insuliny, żeby wyrównać poziom glukozy we krwi, a gdy cukier spada, robisz się senny. To nic niezwykłego i nie ma powodów do paniki. „Typowymi objawami cukrzycy jest wzmożone pragnienie, stałe uczucie suchości w jamie ustnej, większe oddawanie moczu, zmęczenie, nawracające infekcje układu moczowego i płciowego” – wylicza dr n. med. Anna Rubiec-Niemirowska, diabetolog i endokrynolog z przychodni MediSpace, ekspert portalu znanylekarz.pl.

ZOBACZ TEŻ: Cukrzyca - seryjny zabójca facetów

Aby potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę, należy wykonać w laboratorium oznaczenie stężenia glukozy we krwi – na czczo. O robieniu takich badań powinny pamiętać również osoby, u których jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy. „W grupie ryzyka są osoby z nadwagą i otyłością, z nadciśnieniem tętniczym, z wysokim stężeniem cholesterolu, z rodzinnym występowaniem cukrzycy i takie, u których wcześniej rozpoznano insulinooporność. Pamiętaj też, że niektóre leki, np. sterydy, mogą zaburzać prawidłową tolerancję glukozy. W takim przypadku również należy okresowo wykonywać oznaczenia glukozy we krwi” – podkreśla doktor Rubiec-Niemirowska.

PRZECZYTAJ: Jak uniknąć cukrzycy?

Patenty MH

Wykorzystaj te patenty, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę.

  • Witamina D
    Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim sugerują, że osoby z wysokim poziomem witaminy D we krwi są pięć razy mniej narażone na cukrzycę.
  • Magnez
    Naukowcy z Meksyku udowodnili, że wysokie stężenie magnezu we krwi chroni przed miażdżycą i cukrzycą typu 2. Postaw na dietę bogatą w ten składnik.
  • Podkręć klimę
    W niższej temperaturze aktywność metaboliczna brązowego tłuszczu wzrasta, co sprzyja odchudzaniu, ale też chroni przed cukrzycą typu 2 i nadciśnieniem.

SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są wczesne symptomy cukrzycy?

REKLAMA