Sen na stres i miód przeciw smogowi: ciekawostki zdrowotne

Nawet krótki sen wystarczy, żeby emocje opadły, a poważne problemy stały się łatwiejsze do rozwiązania.

miód fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Masz wrażenie, że wszystko dookoła sprzysięgło się przeciwko Tobie? Zamiast brać tabletki na uspokojenie, spróbuj się najpierw przespać. Jak wynika z badań uczonych z University of Michigan, sen pomaga stonować emocje.

REKLAMA

W eksperymencie przeprowadzonym na tej uczelni uczestnicy po godzinnej drzemce znacznie później odczuwali frustrację i irytację niż ci, którzy nie mieli okazji zmrużyć oka. Co więcej, wyspani potrafili skupić się na rozwiązywaniu trudnych problemów dwukrotnie dłużej.

Zły wieczór

Gdy nie śpisz już długo, to nawet jeśli nie czujesz zmęczenia, tracisz zdolność kontrolowania emocji. Trudne sprawy lepiej załatwiaj więc z rana.

Miód na płuca

Poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest największy w Europie. Żeby zniwelować skutki smogu ratuj się miodem. Malezyjskie badania wykazały, że u ludzi, którzy przez trzy miesiące codziennie spożywali półtorej łyżki miodu, poziom markerów stresu oksydacyjnego zmniejszył się aż o 38%.

STRONA 1 z 2
Zobacz również:
Fajnie jest móc przenosić duże ciężary. Fajnie jest przenosić ciężary szybko. A połączenie obu tych umiejętności? Bezcenne. Ten plan łączy w sobie ćwiczenia, które pozwolą Ci udźwignąć każdy ciężar, w każdej pozycji, w każdym wieku. Trenuj w systemie AMRAP (tyle rund, ile zdołasz) z timerem ustawionym na 15 minut.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA