1. Zwolnij przed seansem
Podróż do krainy snów zaczyna się, gdy osiągasz najbardziej wyciszone stadium snu. „Gdy zasypiasz, Twój mózg stopniowo zwalnia, aż w końcu zostają w nim tylko fale mózgowe delta” – mówi dr Neal Stanley z British Sleep Society. Mniej więcej 90 minut później rozpoczyna się faza REM: Twój układ nerwowy się włącza, rośnie tętno i przyspiesza oddech.
2. Elektryczny sen
„W tym czasie w mózgu zaczynają krążyć prądy pochodzące z części zwanej mostem” – wyjaśnia neurolog, dr Story Landis. Te sygnały docierają do wzgórza mózgu, skąd następnie są „odbijane” do kory mózgowej, odpowiedzialnej za uczenie się i myślenie. Te błądzące prądy to właśnie sen.
3. Czyszczenie pamięci
Dlaczego tak się dzieje? Niektórzy uczeni sądzą, że mózg w ten sposób czyści „pamięć podręczną”. Mózg zaczyna pompować kortyzol, który odpowiada za scalanie pamięci. „Treść marzeń sennych często jest symbolicznym odbiciem tego, co jest dla Ciebie ważne – mówi neuropsychiatra dr Randolph Schiffer.
– Śniąc, przetwarzamy i układamy sobie ważne pomysły i wspomnienia w spójną całość”. Pozostaje jednak pytanie: jak się ma do tego naga Salma Hayek?
4. Seks przez sen
„Marzenia senne mają bardzo silny związek z seksualnością” – mówi dr Patricia Garfield z The Associatian for the Study of Dreams. – Mężczyźni często mają wtedy erekcję, a kobiety wilgotnieją”. Z badań The Kinsey Institute wynika, że około 12% snów ma treść erotyczną.
5. Paraliż
Bez paniki... Nawet jeśli śni Ci się coś naprawdę gorącego, nie pójdziesz przez sen do najbliższej agencji towarzyskiej. Gdy już zaśniesz, mózg wydziela bowiem substancje, które zwiotczają Twoje mięśnie, dzięki czemu nie wykonujesz tych wszystkich ruchów, które robisz we śnie. I dzięki Bogu, bo Twoja dziewczyna nie będzie się dopytywać, z kim spędziłeś noc.
MH 01/2011