[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.1

Sen: co się dzieje, gdy śnisz?

Sny potrafią być fascynujące. Przeżywasz w nich niesamowite przygody, jesteś w samym sercu horroru lub bierzesz udział najgorętszej akcji erotycznej. Co się wówczas dzieje z Twoim mózgiem? Sprawdź, co na ten temat ma do powiedzenia nauka.

Sen: co się dzieje, gdy śnisz? fot. Ollyy 2015/Shutterstock
1. Zwolnij przed seansem

REKLAMA

Podróż do krainy snów zaczyna się, gdy osiągasz najbardziej wyciszone stadium snu. „Gdy zasypiasz, Twój mózg stopniowo zwalnia, aż w końcu zostają w nim tylko fale mózgowe delta” – mówi dr Neal Stanley z British Sleep Society. Mniej więcej 90 minut później rozpoczyna się faza REM: Twój układ nerwowy się włącza, rośnie tętno i przyspiesza oddech.

2. Elektryczny sen

„W tym czasie w mózgu zaczynają krążyć prądy pochodzące z części zwanej mostem” – wyjaśnia neurolog, dr Story Landis. Te sygnały docierają do wzgórza mózgu, skąd następnie są „odbijane” do kory mózgowej, odpowiedzialnej za uczenie się i myślenie. Te błądzące prądy to właśnie sen.

3. Czyszczenie pamięci

Dlaczego tak się dzieje? Niektórzy uczeni sądzą, że mózg w ten sposób czyści „pamięć podręczną”. Mózg zaczyna pompować kortyzol, który odpowiada za scalanie pamięci. „Treść marzeń sennych często jest symbolicznym odbiciem tego, co jest dla Ciebie ważne – mówi neuropsychiatra dr Randolph Schiffer.

– Śniąc, przetwarzamy i układamy sobie ważne pomysły i wspomnienia w spójną całość”. Pozostaje jednak pytanie: jak się ma do tego naga Salma Hayek?

4. Seks przez sen

„Marzenia senne mają bardzo silny związek z seksualnością” – mówi dr Patricia Garfield z The Associatian for the Study of Dreams. – Mężczyźni często mają wtedy erekcję, a kobiety wilgotnieją”. Z badań The Kinsey Institute wynika, że około 12% snów ma treść erotyczną.

5. Paraliż

Bez paniki... Nawet jeśli śni Ci się coś naprawdę gorącego, nie pójdziesz przez sen do najbliższej agencji towarzyskiej. Gdy już zaśniesz, mózg wydziela bowiem substancje, które zwiotczają Twoje mięśnie, dzięki czemu nie wykonujesz tych wszystkich ruchów, które robisz we śnie. I dzięki Bogu, bo Twoja dziewczyna nie będzie się dopytywać, z kim spędziłeś noc. 

MH 01/2011

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij