Seksomnia i inne senne szaleństwa

Większości snów nie pamiętamy. Jednakże raz na jakiś czas Twój umysł może Ci spłatać figla i dostarczyć wrażeń, których nie oczekiwałeś i które ciężko zapomnieć. Oto 7 najbardziej odjechanych akcji, które mogą się zdarzyć, gdy już zamkniesz oczy.

muratart, Nip 2014/shutterstock.com
fot. muratart, Nip 2014/shutterstock.com

1. Uczucie spadania

Jeden z omamów hipnagogicznych, który występuje podczas procesu zasypiania. Normalnie, gdy spisz, Twoje ciało jest sparaliżowane. Jednak czasami zdarzyć się może, że zaczniesz śnić jeszcze zanim Twoje ciało przestawi się w tryb odpoczynku. Ten rodzaj omamów polega na doznaniu uczucia spadania z wysokości, np. z klifu albo nieba – mówi doradca MH w zakresie snu, dr Christopher Winter, dyrektor laboratorium snu Martha Jefferson Hospital w Wirginii.

Ale w zasadzie dlaczego spadanie? Naukowcy nie są pewni. "Częściej zdarza się to, gdy jesteś przemęczony, wyczerpany brakiem snu lub zestresowany. Twój mozg wchodzi wtedy w tryb snu na tyle agresywnie, że ciało nie może za nim nadążyć" – mówi dr Winter.

2. Paraliż senny

Budzisz się w środku nocy i zdajesz sobie sprawę, że nie możesz nie tylko się ruszyć, ale i  pisnąć choćby słowem. Trwa to od kilku sekund do kilku minut i jest to absolutnie przerażające. Zasadniczo, paraliż senny jest przeciwieństwem omamów hipnagogicznych z poprzedniego punktu – Twój mózg budzi się za szybko, by paraliż, który ogarnia ciało w fazach głębokiego snu, zniknął odpowiednio szybko.

Dr Winter tak opisuje to zjawisko: "Możesz mieć wrażenie, że nie możesz oddychać. Wielu ludzi porównuje to do uczucia siedzącego na klatce piersiowej słonia – dzieje się tak dlatego, że wszystkie mięśnie odpowiedzialne za oddychanie oprócz przepony są nadal sparaliżowane".

3. Sennowłóctwo (lunatykowanie)

Większość sennych sensacji jest całkowicie nieszkodliwa, ale nie lunatykowanie. Spacerując we śnie, ryzykujesz potknięcie, upadek, co więcej, nawet wyjście z domu i odpalenie auta! "Lunatykując, jesteś w fazie wystarczająco płytkiego snu, by Twoje ciało ruszało się, lecz nie na tyle, by rozbudził się także Twój mózg" – mówi dr Winter. To właśnie dlatego nie pamiętasz nic ze swoich nocnych wojaży.

Dr Winter ostrzega, że niektóre najdziwniejsze przypadki, które miały miejsce podczas snu, związane są z zażywaniem pigułek nasennych – to dlatego, że nawet, gdy budzisz się w środku nocy, Twój mózg jest nadal uśpiony a ty – nieprzytomny. Dr Winter radzi, że jeśli doświadczasz takich rewelacji przy jednoczesnej terapii na bezsenność, porozmawiaj z lekarzem o zmianie recepty.

4. Mówienie przez sen

Około 5% dorosłych mamrocze we śnie – wskazują badania American Adademy of Sleep Medicine. Większość pogaduszek do poduchy trwa średnio około 30 sekund, a doszukiwanie się w nich sensu to strata czasu

"Często zdarza się to w ciągu pierwszej godziny lub dwóch snu, kiedy Twoje ciało stopniowo zapada w coraz głębsze stany odpoczynku, lecz utrzymuje się jeszcze lekkie napięcie fizjologiczne mięśni, w wyniku którego możesz wydawać dźwięki, które będą szły w parze ze snami" - wyjaśnia dr Winter.

5. Sny rekurencyjne

"Śnienie to metoda Twojego mózgu na uporządkowanie sobie myśli, które potrzebuje ocenić, zanim zaklasyfikuje je na dobre jako wspomnienia. Sny rekurencyjne, czyli odnoszące się do jakichś wydarzeń lub sytuacji, będą występować, gdy Twój mózg stara się rozwiązać jakieś niedokończone psychologiczne kwestie" – tłumaczy dr Winter.

Często zdarza się, że sny rekurencyjne osadzone są częściowo w rzeczywistości. "Jeśli padłeś ofiarą napadu w warzywniaku, istnieje prawdopodobieństwo, że Twój mózg będzie odtwarzał Ci tę scenę w kółko – do momentu, w którym przełamiesz się i pójdziesz do tego samego sklepiku kupić chleb, mleko albo cokolwiek innego. To pozwoli Twojemu mózgowi ostatecznie zamknąć ten rozdział".

6. Seks poodczas snu

Nie, nie jesteś jedynym, który często budzi się w połowie akcji. Badania University Health Network w Toronto przeprowadzone w ośrodkach zaburzeń sennych na ponad 800 pacjentach wykazały, że w przypadku 8% przypadków badani donieśli o wystąpieniu incydentów seksomnicznych – czyli zainicjowaniu we śnie stosunku seksualnego z partnerem.

"Z mojego doświadczenia zawodowego wiem, że uczucia, zachowania, a także odzywki podczas seksu przez sen często różnią się, nawet diametralnie, od tych podejmowanych na jawie" – zauważa dr Winter.

Jako forma parasomni, czyli zaburzeń, polegających na występowaniu w podczas snu nieprawidłowych lub niepożądanych zachowań, seksomnia, zwana również zespołem Morfeusza, jest podobna do opisywanego w punkcie trzecim lunatykowania, czyli somnambulizmu – budzisz się na tyle, by działać, lecz nie na tyle, by myśleć.

Dr Winter dodaje jeszcze: "Większość ludzi raczej nie pamięta, co się działo podczas takiej gorącej nocy, albo budzą się w połowie aktu. Sama czynność wynikać może z intensywnych marzeń o seksie lub położenia się spać podnieconym".

7. Syndrom eksplodującej głowy

Tak, jest to tak dziwne, jak brzmi: "Nagle, zupełnie znikąd, pacjent zrywa się z łóżka, obudzony wybuchem, ostrym błyskiem światła albo poczuciem, że głowa mu zaraz wyleci w powietrze, podczas gdy naprawdę, nic takiego się nie stało" – opisuje dr Winter. To kolejny objaw omamów hipnagogicznych: zmierzasz w stronę głębokiego snu, ale Twoje ciało nie osiągnęło jeszcze stanu paraliżu i Twoje zmysły wciąż pracują".

MH

REKLAMA