Jak pozbyć się krwotoku z nosa?
Nie odchylaj głowy do tyłu, tylko pochyl ją do przodu i pozwól krwi spłynąć. Żeby płynęła krócej, włóż zwinięty płatek kosmetyczny pod górną wargę i mocno przyciśnij. "Tamtędy przebiegają naczynia krwionośne dostarczające krew do przegrody, a to ona najczęściej krwawi "– wyjaśnia Peter Desmarais, laryngolog z Entabeni Hospital w Durbanie.
Jak pozbyć się bólu zęba?
Gdy boli Cię ząb, spróbuj potraktować go chłodno. Przyłóż kostkę lodu do miejsca na wierzchu dłoni – między kciukiem a palcem wskazującym. Według kanadyjskich uczonych, sposób ten pozwala zmniejszyć ból o połowę. Sygnał zimna z tego miejsca "wypiera" z mózgu informację o bólu zęba, a Ty czujesz się o połowę lepiej.
Jak pozbyć się drapania w gardle?
Zauważyłeś, że kiedy czyścisz sobie uszy, często masz odruch kaszlowy? Wykorzystaj tę zależność również w drugą stronę. Gdy czujesz nieznośne łaskotanie w gardle, zamiast chrząkać i kasłać, włóż palec do ucha i pogmeraj nim trochę. Stymulacja nerwów w uchu powoduje skurcz mięśni w gardle, co przynosi natychmiastową ulgę.
Jak pozbyć się kręćka w głowie?
Wypiłeś za dużo i świat Ci zawirował? Jest na to sposób. Połóż dłoń na czymś stabilnym, np. na kontuarze albo parapecie okna. Alkohol rozrzedza płyn znajdujący się w błędniku, co powoduje, że Twój mózg ma kłopoty z równowagą. Oparcie się gęsto unerwioną dłonią na czymś stabilnym daje mu skalę porównawczą i stabilizuje pozycję.
Jak pozbyć się odrętwienia?
"Gdy zdrętwieje Ci ręka, żeby szybko pozbyć się nieprzyjemnego mrowienia, pokręć energicznie głową w lewo i w prawo" – radzi dr Lisa DeStefano z Michigan State University. Takie odrętwienie często jest spowodowane uciskiem na sploty nerwowe w okolicy karku. Jeśli rozluźnisz mięśnie szyi, ucisk szybciej się zmniejszy.
Jak pozbyć się choroby lokomocyjnej?
Jeżeli cierpisz na chorobę lokomocyjną, wypróbuj metodę stosowaną w austriackich karetkach pogotowia: ucisk na punkt K-K9 znajdujący się na drugim paliczku palca serdecznego prawej dłoni. Gdy zrobi Ci się niedobrze, po prostu mocno uciśnij i masuj ten punkt. Pomaga.
Jak pozbyć się gorączki?
Choć jest uważana za chorobę, tak naprawdę podwyższona temperatura jest prawidłową reakcją organizmu. Wirusy i bakterie świetnie rozmnażają się w temperaturze 36,6°C. Podniesienie temperatury utrudnia im życie. Zobacz, kiedy ją zbijać.
36,6°C - Normalna ciepłota ciała. Niektórzy z nas mają stale lekko obniżoną albo podwyższoną temperaturę, np. 36,9°C. Jeżeli jest niższa o pół stopnia, pewnie jesteś wyziębiony.
37°C - To tzw. stan podgorączkowy. Może się przydarzyć nawet po niewielkim wysiłku. Nie ma się czym martwić i na pewno nie warto sięgać po leki przeciwgorączkowe.
38,6°C - Jeśli możesz poleżeć w łóżku, dopiero od tej granicy zbijaj gorączkę. Jeśli musisz mimo choroby iść do pracy, zbijaj już wcześniej, od 38°C. Poczujesz się lepiej.
39,4°C - Powyżej tej granicy gorączka może być już niebezpieczna dla dorosłego człowieka. Nigdzie nie wychodź i zacznij ją obniżać, np. paracetamolem albo pyralginą.
Gdy nie masz pod ręką termometru, możesz sprawdzić, czy gorączkujesz, kierując spojrzenie maksymalnie w bok, bez ruszania głowy. Jeśli oko Cię zaboli, prawdopodobnie masz 38 stopni lub więcej.
MH 03/2010