Samoobsługa, czyli domowy lekarz

Ciało to skomplikowany mechanizm. Dlatego gdy zaczyna szwankować, najlepiej jest udać się do wykwalifikowanego mechanika... tfu, lekarza. Ale niektóre drobne usterki możesz naprawić sam. Zobacz, jak się pozbyć krwotoku z nosa, bólu zęba i innych dolegliwości.

robot, samoobsługa, przegląd fot. freelanceartist 2015/shutterstock
fot. freelanceartist 2015/shutterstock

Jak pozbyć się krwotoku z nosa?

Nie odchylaj głowy do tyłu, tylko pochyl ją do przodu i pozwól krwi spłynąć. Żeby płynęła krócej, włóż zwinięty płatek kosmetyczny pod górną wargę i mocno przyciśnij. "Tamtędy przebiegają naczynia krwionośne dostarczające krew do przegrody, a to ona najczęściej krwawi "– wyjaśnia Peter Desmarais, laryngolog z Entabeni Hospital w Durbanie.

Jak pozbyć się bólu zęba?

Gdy boli Cię ząb, spróbuj potraktować go chłodno. Przyłóż kostkę lodu do miejsca na wierzchu dłoni – między kciukiem a palcem wskazującym. Według kanadyjskich uczonych, sposób ten pozwala zmniejszyć ból o połowę. Sygnał zimna z tego miejsca "wypiera" z mózgu informację o bólu zęba, a Ty czujesz się o połowę lepiej.

Jak pozbyć się drapania w gardle?

Zauważyłeś, że kiedy czyścisz sobie uszy, często masz odruch kaszlowy? Wykorzystaj tę zależność również w drugą stronę. Gdy czujesz nieznośne łaskotanie w gardle, zamiast chrząkać i kasłać, włóż palec do ucha i pogmeraj nim trochę. Stymulacja nerwów w uchu powoduje skurcz mięśni w gardle, co przynosi natychmiastową ulgę.

Jak pozbyć się kręćka w głowie?

Wypiłeś za dużo i świat Ci zawirował? Jest na to sposób. Połóż dłoń na czymś stabilnym, np. na kontuarze albo parapecie okna. Alkohol rozrzedza płyn znajdujący się w błędniku, co powoduje, że Twój mózg ma kłopoty z równowagą. Oparcie się gęsto unerwioną dłonią na czymś stabilnym daje mu skalę porównawczą i stabilizuje pozycję.

Jak pozbyć się odrętwienia?

"Gdy zdrętwieje Ci ręka, żeby szybko pozbyć się nieprzyjemnego mrowienia, pokręć energicznie głową w lewo i w prawo" – radzi dr Lisa DeStefano z Michigan State University. Takie odrętwienie często jest spowodowane uciskiem na sploty nerwowe w okolicy karku. Jeśli rozluźnisz mięśnie szyi, ucisk szybciej się zmniejszy.

Jak pozbyć się choroby lokomocyjnej?

Jeżeli cierpisz na chorobę lokomocyjną, wypróbuj metodę stosowaną w austriackich karetkach pogotowia: ucisk na punkt K-K9 znajdujący się na drugim paliczku palca serdecznego prawej dłoni. Gdy zrobi Ci się niedobrze, po prostu mocno uciśnij i masuj ten punkt. Pomaga.

Jak pozbyć się gorączki?

Choć jest uważana za chorobę, tak naprawdę podwyższona temperatura jest prawidłową reakcją organizmu. Wirusy i bakterie świetnie rozmnażają się w temperaturze 36,6°C. Podniesienie temperatury utrudnia im życie. Zobacz, kiedy ją zbijać. 

36,6°C - Normalna ciepłota ciała. Niektórzy z nas mają stale lekko obniżoną albo podwyższoną temperaturę, np. 36,9°C. Jeżeli jest niższa o pół stopnia, pewnie jesteś wyziębiony.

37°C - To tzw. stan podgorączkowy. Może się przydarzyć nawet po niewielkim wysiłku. Nie ma się czym martwić i na pewno nie warto sięgać po leki przeciwgorączkowe.

38,6°C - Jeśli możesz poleżeć w łóżku, dopiero od tej granicy zbijaj gorączkę. Jeśli musisz mimo choroby iść do pracy, zbijaj już wcześniej, od 38°C. Poczujesz się lepiej.

39,4°C - Powyżej tej granicy gorączka może być już niebezpieczna dla dorosłego człowieka. Nigdzie nie wychodź i zacznij ją obniżać, np. paracetamolem albo pyralginą. 

Gdy nie masz pod ręką termometru, możesz sprawdzić, czy gorączkujesz, kierując spojrzenie maksymalnie w bok, bez ruszania głowy. Jeśli oko Cię zaboli, prawdopodobnie masz 38 stopni lub więcej. 

MH 03/2010

Zobacz również:
REKLAMA