Rzucenie palenia: jak reaguje organizm?

W końcu bez dymu. Teraz pora się dowiedzieć, czego się możesz spodziewać. Pozytywne skutki odczuwasz już po kilkunastu minutach od ostatniego dymka. I z dnia na dzień jest ich coraz więcej. 

Rzucanie palenia shutterstock.com
Bez papierosów Twoje życie nabierze kolorów.

Rzucenie palenia - jak zareaguje Twój organizm?

1. Ciśnienie spada

Już 20 minut od ostatniego sztachnięcia Twoje tętno i ciśnienie krwi zaczynają spadać. Nikotyna ma bowiem działanie stymulujące i sprawia, że Twoje serce bije szybciej. Wystarczy przestać jej dostarczać, a ciśnienie i puls wrócą do normy – zmniejszysz w ten sposób ryzyko zawału serca. Pamiętaj, że nawet przebywanie w obecności palących osób też podnosi ciśnienie.

ZOBACZ TEŻ: 6 nieznanych powodów, by rzucić palenie

2. Szał zmysłów

Jeśli rzuciłeś palenie dziś, już jutro przy kolacji będziesz mógł przekonać się, ile traciłeś przez ten czas, gdy paliłeś. Mniej więcej właśnie po 48 godzinach zniszczone dymem papierosowym zakończenia nerwowe w Twoim nosie zaczynają się odbudowywać i wraca Ci zmysł węchu, a skoro węchu, to i smaku – bo zapach jest częścią składową smaku potraw. Odnowa komórek węchowych wynika z powrotu normalnego krążenia i ze zwiększonych dostaw tlenu. Z tych samych przyczyn Twoje paluchy przestaną być w końcu sinawe.

3. Jeść!

W miarę jak Twoje ciało dostosowuje się do nowych warunków pracy, już bez konieczności zmagania się z dymem i połową tablicy Mendelejewa, rosną jego potrzeby. To jest ta ujemna strona rzucania palenia. Możesz odczuwać zmęczenie i rozdrażnienie, spada też poziom cukru we krwi, co powoduje m.in., że ciągle chce Ci się jeść. Zamiast ulegać pragnieniom i co chwila pakować do ust a to cukierka, a to kanapkę, pij dużo wody. Woda skutecznie zmniejsza apetyt.

PRZECZYTAJ: Obalamy 7 mitów o paleniu

4. Oddychaj swobodnie

Teraz, kiedy Twoje płuca i oskrzela mogą wreszcie zrezygnować z drugiego etatu w charakterze komina, skupią się na wentylacji. Dym papierosowy powoduje podrażnienie delikatnego nabłonka dróg oddechowych i ich zwężenie. Dlatego palacze szybciej się męczą, kaszlą i dyszą przy próbie wysiłku. Na szczęście już w trzy dni po ostatnim dymku obkurczone oskrzela rozluźniają się i czujesz wyraźną ulgę. Kaszlesz też zdecydowanie mniej.

5. Żelazne płuca

Mniej więcej po trzydziestu dniach z Twojej twarzy zniknie typowa dla palaczy bladość, a skóra – dotychczas żółtawa i obwisła – odzyska jędrność. Wydolność płuc zwiększy się o jedną trzecią. Po dziesięciu latach ryzyko zawału serca będzie o połowę mniejsze niż u palacza, a po 15 mniej więcej takie samo, jakbyś nigdy nie palił. 

REKLAMA