Ryzyko zawału, stres w pracy i leczniczy seks: zdrowotne rady ekspertów

Hasło "Żyj szybko, umieraj młodo" dotyczy nie tylko szybkich samochodów i szybkich numerków. Jeśli Twoje serce zaczyna się spieszyć, możesz dotrzeć do mety życia za wcześnie.

atak serca fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Czy znasz swoje tętno spoczynkowe? Zdaniem lekarzy rytm bicia serca powinien się mieścić w przedziale 60-70 uderzeń na minutę. Duże międzynarodowe badanie pod nazwą Beautiful wykazało, że ludzie z tętnem >70 mieli o 46% wyższe ryzyko zawału, o ponad 50% z powodu niewydolności serca i o 34 % wyższe ryzyko śmierci.

Twoje tętno jest za wysokie? Jeśli przekracza 85, lepiej idź do lekarza, jeśli między 70 a 84, możesz je je obniżyć, trenując pół godziny dziennie. To regularność, a nie intensywność wysiłku jest kluczowa. Wystarczy szybszy spacer.

Serce na cukier

Jak donosi "International Journal of Epidemiology", tętno spoczynkowe 88 i więcej zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 aż o 78%.

Nie taki czysty płyn

Amerykańscy uczeni zbadali pojemniki na płyn do spryskiwaczy w setkach samochodów i odkryli w wielu z nich kolonie bakterii Legionella, która może wywołać groźne zapalenie płuc. Rozpylony płyn może się dostać do wnętrza auta i stamtąd do płuc. Rozwiązanie? Kup płyn z antybakteryjnym metanolem, byle nie w stężeniu większym niż 3%, bo nadmiar metanolu też jest szkodliwy.

Zabójcza kariera

Jak wynika z brytyjskich badań opublikowanych w "Cardiology Reports", stres związany z wykonywaną pracą może Cię tej pracy pozbawić. Zdarza się, że na zawsze, bo niektóre z chorób, których ryzyko wzrasta ze względu na stres, potrafią nawet zabić. Jeśli nie zamierzasz przechodzić na rentę, naucz się kontrolować stres lub zmień pracę na mniej wymagającą.

Raz na tydzień

1/7 to wystarczająca dawka seksu, jeśli traktować go jako środek do osiągnięcia szczęścia. Wg kanadyjskich badań zwiększenie częstotliwości stosunków powyżej tej dawki nie zwiększa subiektywnego zadowolenia z życia.

Zobacz również:
REKLAMA