[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Rodzaje bólu głowy: recepta MH

Gdy boli Cię noga albo ręka, napinasz mięśnie, zaciskasz zęby i czekasz, aż przejdzie. Niestety, z bólem głowy to nie działa. Ale są inne sposoby na pozbycie się tego łupania w czaszce. 

Rodzaje bólów głowy
Jestem szczęściarzem. Wszystkich dookoła bolą głowy. Mój ojciec niemal codziennie chodził po domu ze zmrużonymi oczami, posykując w reakcji na głośniejsze dźwięki. Chyba wszystkie dziewczyny, z którymi byłem, regularnie skarżyły się na ból głowy (ech, wiem, jak to brzmi), w pracy co chwila ktoś przychodzi ze ściągniętą twarzą, zapytać, czy nie mam czegoś przeciwbólowego.

A mnie głowa nie boli. Tzn. nie bolała. Ostatnio bowiem przez kilka dni z rzędu budziłem się z delikatnym uciskiem w okolicach oczu, który powoli narastał, by po południu nasilić się do tego stopnia, że nie byłem w stanie pracować. Sięgałem po mój ulubiony lek – aspirynę – i dolegliwości się zmniejszały, by, niestety, rano wrócić. Postanowiłem więc sprawdzić, o co chodzi z tym bólem i jak się go najszybciej pozbyć.

 

Pod napięciem

Ból głowy jest dolegliwością powszechną, o czym zapewne miałeś okazję się przekonać. Według szacunków WHO w ciągu ostatniego roku głowa bolała przynajmniej raz co drugiego mieszkańca Ziemi. Najogólniej rzecz biorąc, głowa może pękać na trzy sposoby.

Najczęściej dotykają nas tzw. napięciowe bóle głowy, później migreny, najrzadziej zaś tzw. bóle klasterowe. Ból napięciowy rozpoznasz po tym, że jest „do zniesienia”, jest rozlany, ma charakter uciskowy i tępy. Najczęściej ból umiejscawia się w okolicy czołowej.

Bardzo ważnym kryterium jest to, że nie towarzyszą mu nudności ani wymioty (to już wiem, czego doświadczyłem). Eksperci European Federation of Neurological Societies (EFNS) zalecają, by tego rodzaju ból, jeśli występuje sporadycznie, leczyć prostymi lekami przeciwbólowymi lub przeciwzapalnymi. 

REKLAMA

Rodzaje bólów głowy
Sprawdzą się: ibuprofen, ketoprofen, kwas acetylosalicylowy(wiedziałem!), naproksen, diklofenak i paracetamol. W komentarzu do wytycznych EFNS dr hab. n. med. Jacek Rożniecki z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jako skuteczne sposoby walki z epizodycznymi napadami bólu napięciowego wymienia ibuprofen w dawce 400 mg lub paracetamol w dawce 1000 mg. Jeśli ibuprofen nie zadziała, możesz popić go kawą – kofeina zwiększa działanie przeciwbólowe leku. Uważaj jednak, bo przy częstym stosowaniu tej metody możesz osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego: jedną z bardzo częstych przyczyn bólu głowy jest... nadużywanie leków przeciwbólowych.

Migreny

Jeśli ból głowy zlokalizowany jest z jednej strony, towarzyszą mu wymioty i/lub nudności, światłowstręt i dźwiękowstręt, jest pulsujący i tak silny, że praktycznie uniemożliwia Ci funkcjonowanie, to zapewne masz migrenę. To poważne schorzenie i nie poradzisz z nim sobie lekami OTC. Idź do lekarza najlepiej do poradni leczenia bólu, i poproś o pomoc. Warto, bo migrenę można leczyć nie tylko objawowo, ale i jej zapobiegać.

Klastrowe

Klasterowy ból głowy to prawdziwe piekło: ból jest paraliżujący, koncentrujący się w pobliżu oka. Napad trwa od kwadransa do 3 godzin i lubi się powtarzać kilka razy w ciągu doby, najczęściej w nocy. Nazwa klasterowy pochodzi od słowa „cluster” (gromada), bo ataki występują seryjnie – nawet 8 w ciągu doby przez kilka tygodni. A później przez kilka miesięcy lub lat – cisza. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na tę rzadką dolegliwość (ból klasterowy dotyka najczęściej mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia), nie zastanawiaj się ani chwili i pędź do poradni leczenia bólu jeszcze dziś. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij