To zrób po treningu:
1. Chłodna głowa
W przypadku treningu wysokiej intensywności powoli zmniejszaj poziom – nie kończ nagle na najwyższych obrotach. Trochę jak z dieslem.
2. Mobilki, mobilki
Ścięgna, więzadła i przyczepy są mniej elastyczne od mięśni, które podczas ciężkiego treningu je nadrywają. Rozciąganie po wyrówna napięcia.
3. Ukoić nerwy
Trening to spore obciążenie dla układu nerwowego. Po treningu wrzuć magnez, witaminy z gr. B i melisę. Warto też przemyśleć adaptogeny - swego czasu sprawdziliśmy ashwagandhę. Sprawdź relację naszego redaktora, który suplementował ją przez miesiąc. Może to jakiś trop?
4. Parno i duszno
Dzień po treningu wskocz do sauny. Działa przeciwbólowo, zmniejsza napięcie mięśniowe oraz zwiększa elastyczność ścięgien i więzadeł.
5. Mięśnie w SPA
Dobrym pomysłem będzie zimna kąpiel lub prysznic. Teraz posiłek: zawierający antyoksydanty (wit. A, C, E, selen, koenzym Q10, bioflawonoidy) oraz substancje przeciwzapalne (kurkuma, imbir, omega-3). Proporcje? 3:1 na korzyść węglowodanów, których potrzebujesz, aby odbudować zapasy glikogenu. Białko nada się do naprawy mikrouszkodzeń w mięśniach.
6. Domowy fizjo, czyli roller
Rolowanie. Mamy do czynienia z prawdziwym boomem, jeśli chodzi o jazdę na wałkach z wypustkami. "Rolowanie może pogorszyć stan mięśni, gdy stany zapalne są duże, ponieważ głęboki ucisk na tkanki jest w stanie jeszcze powiększyć uszkodzenia. To jak uciskanie gojącej się rany" – wyjaśnia dr Paweł Posłuszny. Przezornie poroluj w dni nietreningowe lub przed treningiem. Wtedy szukaj tzw. punktów spustowych. To te bolesne.
(Zobacz też: Czy kriokomora polepsza regenerację? Oto wyniki naszego testu)