Regeneracja: 6 rzeczy, które powinieneś zrobić po treningu

Regeneracja to trzeci składnik magicznej mieszanki budującej mięśnie. Szanuj ją.

facet po treningu Shutterstock.com
Shutterstock.com

To zrób po treningu:

1. Chłodna głowa

W przypadku treningu wysokiej intensywności powoli zmniejszaj poziom – nie kończ nagle na najwyższych obrotach. Trochę jak z dieslem.

2. Mobilki, mobilki

Ścięgna, więzadła i przyczepy są mniej elastyczne od mięśni, które podczas ciężkiego treningu je nadrywają. Rozciąganie po wyrówna napięcia.

3. Ukoić nerwy

Trening to spore obciążenie dla układu nerwowego. Po treningu wrzuć magnez, witaminy z gr. B i melisę. Warto też przemyśleć adaptogeny - swego czasu sprawdziliśmy ashwagandhę. Sprawdź relację naszego redaktora, który suplementował ją przez miesiąc. Może to jakiś trop?

4. Parno i duszno

Dzień po treningu wskocz do sauny. Działa przeciwbólowo, zmniejsza napięcie mięśniowe oraz zwiększa elastyczność ścięgien i więzadeł.

5. Mięśnie w SPA

Dobrym pomysłem będzie zimna kąpiel lub prysznic. Teraz posiłek: zawierający antyoksydanty (wit. A, C, E, selen, koenzym Q10, bioflawonoidy) oraz substancje przeciwzapalne (kurkuma, imbir, omega-3). Proporcje? 3:1 na korzyść węglowodanów, których potrzebujesz, aby odbudować zapasy glikogenu. Białko nada się do naprawy mikrouszkodzeń w mięśniach.

6. Domowy fizjo, czyli roller

Rolowanie. Mamy do czynienia z prawdziwym boomem, jeśli chodzi o jazdę na wałkach z wypustkami. "Rolowanie może pogorszyć stan mięśni, gdy stany zapalne są duże, ponieważ głęboki ucisk na tkanki jest w stanie jeszcze powiększyć uszkodzenia. To jak uciskanie gojącej się rany" – wyjaśnia dr Paweł Posłuszny. Przezornie poroluj w dni nietreningowe lub przed treningiem. Wtedy szukaj tzw. punktów spustowych. To te bolesne.

(Zobacz też: Czy kriokomora polepsza regenerację? Oto wyniki naszego testu)

Zobacz również:
REKLAMA