Niestety, niedawno dowiedziałem się, że mam cukrzycę typu 2. Jako że mam lekką nadwagę, lekarz zalecił mi zrzucenie paru kilogramów. Zwrócił mi też uwagę, że oprócz zastrzyków i pigułek, które muszę łykać, powinienem też zmienić dietę. Nadal chciałbym też chodzić na siłownię, ale nie wiem, co mi wolno, a czego nie. Jak mogę sobie poradzić z tą chorobą?
Marcin z Poznania
Diagnoza
Objawy, które powinny Cię zaniepokoić, to nadmierne pragnienie, wilczy apetyt i zbyt częste oddawanie moczu. Podejrzane też może być uczucie przemęczenia bez powodu. Jeśli oprócz tego masz w rodzinie cukrzyka, masz nadciśnienie, nadwagę lub za wysoki poziom cholesterolu – lepiej zgłoś się do lekarza.
Badanie
Lekarz zleci Ci badania poziomu cukru we krwi na czczo. Jeśli poziom będzie za wysoki, możesz mieć albo tzw. stan cukrzycowy, albo cukrzycę typu
Przyczyny
Normalnie Twój organizm zamienia pokarm w glukozę, która jest źródłem energii, a insulina pomaga glukozie dostać się do w mózgu lub mięśniach. Jeśli masz cukrzycę typu 2, insulina nie jest prawidłowo rozpoznawana przez komórki i glukoza nie wnika do komórek, tylko błąka się po żyłach, stale podnosząc swój poziom. Ty zaś, pozbawiony dostaw energii, czujesz się ospały i nic Ci się nie chce. Nawet ćwiczyć. Wg Clinical Medicine aż 80% ludzi z cukrzycą typu 2 ma nadwagę. Częściowo właśnie dlatego.
Co możesz zrobić:
Trening z ciężarami może u prawie wszystkich cukrzyków poprawić zarówno kondycję, jak i siłę. MH opracowało więc idealny trening, który jest podzielony na część kardio i siłową. Wykonuj 2 serie po 15-20 powtórzeń, 2-3 razy w tygodniu. Dzięki temu zbudujesz masę, zrzucisz nadwagę i łatwiej będzie Ci utrzymać właściwy poziom cukru. Wykonuj ćwiczenia jedno po drugim, bez przerwy, jako obwód. Zrób 2 obwody.
Rozwiązanie
1. Kardio
Pięć razy w tygodniu wyruszaj na 10-minutowy marsz. Zwiększaj czas tych spacerów co tydzień o około 3-4 minuty, aż dojdziesz do półgodzinnych, dość energicznych odcinków. Wyruszaj w wygodnych, sprawdzonych butach, jako że cukrzycy mają skłonności do tworzenia się wrzodów na stopach.
Ogranicz, szczególnie na początku, wszelkie skoki i nagłe zmiany kierunków do minimum. Możesz maszerować z kijami. Ale pamiętaj, że nordic walking to nie spacer z kijami, gdzie służą one tylko do stylowego machania nimi przy spacerowym kroku. Sprawdź na stronie www.nordicwalking.com.pl, jak ma to wyglądać.
Dzięki tym spacerom poprawisz kondycję i zrzucisz część nadmiarowych kilogramów. Zanim jednak wybierzesz się na pierwszy trening, skonsultuj swój zamiar z lekarzem. Miej przy sobie również opaskę informującą inne osoby o Twojej przypadłości – to na wypadek, gdybyś potrzebował pomocy.